به روز شده: ۱۸:۵۱ تهران - چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۱

اقتدارگرایان به کلاهک اتمی می‌اندیشند؟/ناامیدی یوکیو آمانو و تهدیدهای جدید اسراییل را اخبار نگران کننده تکمیل کرد

امروز: کمتر از دو روز پس از جدیدترین اظهارنظر يوکيا آمانو، مديرکل آژانس بين المللی انرژی اتمی، مبنی بر این که در وادار کردن جمهوری اسلامی به همکاری برای راستی آزمايی تحقيقات نظامی در پرونده اتمی اش «نااميدکننده» بوده؛ و همزمان با دور جدید تهدیدهای نتانیاهو و تاکید او بر لزوم تعیین «خط قرمز» برای فعالیت های هسته ای تهران، خبرگزاری آسوشيتدپرس در خبری اختصاصی به نقل از چند ديپلمات غربی اعلام کرد که جمهوری اسلامی بيشتر به سمت قابليت ساخت سلاح هسته‌ای رفته و برنامه اتمی‌ خود را با تحقیق در مورد محاسبه قدرت ويرانگری کلاهک اتمی گسترش داده است.

خبر پرخطر آسوشیتدپرس

روز سه‌شنبه آسوشيتدپرس به نقل از برخی دیپلمات های غربی نوشت که جمهوری اسلامی از سه سال پیش، در مورد قدرت ویرانگری نوعی از کلاهک اتمی تحقیق را شروع کرده است. این دیپلمات ها گفته‌اند اطلاعات خود را از اسرائيل، آمريکا و دو کشور ديگر غربی کسب کرده اند.

اگر آژانس بين‌المللی انرژی اتمی به معتبر بودنِ گزارش جديد رای دهد، نگرانی‌هايش در اين مورد که تهران کار بر روی ساخت سلاح هسته‌ای را تا همين اواخر ادامه داده و شايد همچنان ادامه می‌دهد، افزايش خواهد يافت.
چون چنين اقداماتی نه فقط از طريق مدل‌سازی کامپيوتری، بلکه بايد با انجام آزمايش‌های فيزيکی روی مواد مورد استفاده در ساخت سلاح اتمی نيز صورت بگيرد، گزارش جدید، موید نگرانی‌های آژانس بين‌المللی انرژی اتمی خواهد شد. آژانس چند ماه پیش اعلام کرده بود جمهوری اسلامی در حال انجام تحقيق درخصوص ساخت سلاح اتمی است.

ديويد آلبرايت، مدير مؤسسه علم و امنيت بين‌المللی در واشنگتن، به آسوشیتدپرس گفته: «اگر بخواهيد در مورد چگونگی عملکرد سلاح هسته‌ای بدانید، به آزمايش‌هايی نیاز دارید که بعدأ روی اجزاء مختلف تشکيل‌دهنده سلاح هسته‌ای انجام می‌دهيد. اين دو، هم زمان پيش می‌روند.»

بدیهی است که کشف هر مدرک جدید در مورد پژوهش های هسته ای در ایران با محوریت سلاح اتمی، بر شدت واکنش تل آویو و غرب خواهد افزود. و به ویژه احتمال دست یازی جنگ طلبان اسراییل به حمله را شدت خواهد بخشید. افراطی های اسراییل تاکید می کنند که جمهوری اسلامی می کوشد به شکلی پنهانی پروژه های اتمی خود را حول سلاح هسته ای گسترش دهد و مخفیانه پیش برد.

تهدیدهای جدید نخست وزیر اسراییل

بنیامین نتانیاهو، امروز سه‌شنبه، ۲۱ شهریور، با تکرار تهدیدهای چند ماه اخیر خود علیه جمهوری اسلامی تاکید کرد تا هنگامی که جامعه جهانی برای فعالیت‌های هسته ای تهران خط قرمزی تعیین نکرده، حق ندارد از تل آویو بخواهد در قبال ایران صبر پیشه کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نتانیاهو تصریح کرده « آنان که در جامعه جهانی از مشخص ساختن خط قرمز برای ایران پرهیز می کنند، اخلاقا محق نیستند برای اسرائیل خط قرمز تعیین کنند.»

نخست وزیر اسرائیل اظهار داشته است: «هر روز که می‌گذرد، جمهوری اسلامی به بمب اتمی نزدیک‌تر و نزدیک‌تر می‌شود.»

نتانیاهو همچنین گفته: «اگر تهران ببیند که خط قرمزی در کار نیست، که ضرب‌الاجلی در کار نیست، چه می‌کند؟ همین کاری که الان دارد می‌کند: بدون هیچ دخالتی به کار خود ادامه خواهد داد.»

اختلاف رویکرد واشنگتن با تل آویو

سخنان نخست وزیر اسرائیل در حالی بیان می شود که به گزارش رادیو فردا، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز دوشنبه اظهار داشت: «هيچ ضرب‌الاجلی برای ايران در نظر گرفته نشده و، به باور واشينگتن، گفت‌وگو هنوز بهترين شيوه برای بازداشتن جمهوری اسلامی از توليد سلاح هسته‌ای است.»

این مقام عالی‌رتبه در دولت باراک اوباما همچنین مانند بسیاری دیگر از مقام های آمریکایی و اروپایی تصریح کرد که تحریم‌های گسترده علیه جمهوری اسلامی کارساز بوده و ایران را به‌شدت تحت فشار گذاشته است.

به گزارش دیپلماسی ایرانی، هیلاری کلینتون، در گفت و گو با رادیو بلومبرگ، افزود: «ما عملکرد تهران را به دقت زیر نظر داریم زیرا بیش از اینکه به اظهارات مقامات ایرانی توجه کنیم به عملکرد تهران دقت می کنیم.»

وزیر امور خارجه آمریکا معتقد است درحالی که آمریکا و اسرائیل در مورد هدف عدم دستیابی ایران به سلاح هسته ای اشتراک نظر دارند، «اختلاف نظرهایی در مورد چشم انداز زمانی برای گفت وگوها وجود دارد.»

به گفته وی، اسرائیلی ها با تمایل بیشتری به دنبال دریافت پاسخ فوری هستند زیرا آنها معتقدند که خطر جدی است. اما در مقابل آمریکا بر این باور است که هنوز زمان بیشتری برای تمرکز بر تحریم ها وجود دارد و می توان اقدامات دیگری را نیز برای باز گرداندن ایران به میز مذاکرات انجام داد.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین از اشتراک نظر چین و روسیه با دیدگاه واشنگتن مبنی بر جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای سخن گفته و افزوده که دولت آمریکا همچنان بر این باور است که بهترین راه افزایش تحریم ها علیه ایران است تا در نهایت جمهوری اسلامی حاضر به توافق شود.

خطر محتمل و نزدیک حمله نظامی اسراییل

شایعه و خطر محتمل حمله اسراییل به تاسیسات هسته ای ایران چند ماهی است که شدت گرفته و به‌ویژه در هفته های اخیر نتانیاهو و ایهود باراک وزیر دفاع اسراییل بر ضرورت برخورد تند با ایران تاکید کرده اند.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص گزارش داده که در هفته‌های اخیر لندن نیز نماینده‌ای را به تل‌آویو فرستاده تا در مورد حمله احتمالی اسراییل به ایران به صاحبان قدرت در این کشور هشدار دهد. پیامی که مضمون آن مخالفت با حمله تل آویو به جمهوری اسلامی «بدون هماهنگی» با دیگر کشورها بوده است.

نتانیاهو و باراک، مذاکرات غرب با ایران را بی نتیجه ارزیابی می کنند و دست کم در وجه تبلیغاتی و رسانه ای، اصرار دارند راهی جز اقدام نظامی علیه ایران باقی نمانده است.

غرب اما به تاثیر تحریم ها بر اقتصاد ضعیف ایران، برای تمکین حاکمیت جمهوری اسلامی به دست برداشتن از پروژه های هسته ای خود، امید بسته است. با توجه به این که حدود دو سوم درآمد دولت جمهوری اسلامی از فروش نفت تامین می شود، تحریم های نفتی موجب کاهش میلیاردها دلار از درآمد نفتی تهران شده است. تنها در ماه جولای گذشته، صادرات نفتی ایران با کاهش 66 درصدی نسبت به سال گذشته به کمتر از یک میلیون بشکه در روز رسید؛ این درحالی رخ داد که تحریم های نفتی اتحادیه اروپا نیز تازه آغاز شده بود.

این تحریم ها در کنار تحریم موسسات مالی و پولی جمهوری اسلامی و به ویژه محدودیت های گسترده علیه بانک مرکزی، آثار مخرب و غیرقابل اجتنابی بر اوضاع اقتصادی و رکود تولید و افزایش تورم و نرخ برابری ارز در ایران داشته است. روندی که همچنان ادامه دارد.

این همه در حالی رخ می دهد که مديرکل آژانس بين المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه در نشست شورای حکام، تصريح کرد: «با وجود گفت وگوهای فشرده ميان آژانس و تهران از ژانويه سال ۲۰۱۲، هنوز هيچ دستاورد مشخصی به دست نيامده است.»

وی این وضع را «نااميدکننده» توصیف و تاکید کرد: «از نظر ما ضروری است که جمهوری اسلامی بدون فوت وقت به نگرانی های ما پاسخ دهد.»

مديرکل آژانس همچنین در سخنرانی خود اعلام کرد که اقدامات جمهوری اسلامی در پايگاه نظامی پارچين، «اثرات نامطلوبی بر توانايی ما برای راستی آزمايی فعاليت های صورت گرفته در آنجا برجای خواهد گذاشت.»

آژانس بین المللی انرژی اتمی، جمهوری اسلامی را متهم کرده که در حال انجام تحقيقات نظامی- اتمی در پايگاه پارچين است و برای نابودی شواهد مربوط به آزمايش های خود دست به پاکسازی وسيع اين محل و خاکبرداری های گسترده زده است.

ديپلمات‌های اميدوارند در نشست جدید حکام، اجماع در مورد افزايش فشارها بر جمهوری اسلامی، تل آویو را متقاعد کند که از تهدیدهای خود دست بردارد و بپذیرد رويکرد ديپلماتيک هم‌چنان بر اقدام نظامی ترجیح دارد.

ماجراجویی‌های هسته‌ای اقتدارگرایان در ایران ذیل فعالیت‌های هسته‌ای، هم‌زمان با افزایش تهدیدهای اسراییل، بسیاری را در ایران و جهان نگران ساخته است. اما ظاهرا این تنها حاکمیت جمهوری اسلامی است که نسبت به خطر بسیار پرهزینه‌ی حمله‌ی ناگهانی و محتمل تل آویو به تاسیسات هسته‌ای ایران، بی‌اعتنایی لجوجانه نشان می‌دهد. جنگ‌طلبان اسراییل و جمهوری اسلامی، هم‌موضع هستند.

ندای سبز آزادی ـ رضا ماندگار-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • اعتراف اصولگرایان به ناکارآمدی؛ زمان جنگ هم ۸۰ درصد ارزش پول ملی سقوط نکرد
 • کانادا: ورود اعضا یا مرتبطین با حکومت ایران، ممنوع
 • رییس پلیس دبی ایران را انجام حملات تروریستی تهدید کرد!
 • بیانیه جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی ایرانی در اعتراض به جنگ علیه ایران
 • محمود الزهار، عضو ارشد حماس به تهران رفت
 • لغو قرار داد هفتصد میلیون دلاری ترکمنستان با ایران
 • لاوروف: تحریم های آمریکا علیه ایران و سوریه به منافع اقتصادی روسیه لطمه زده است
 • لوموند: گزارش جدید آژانس، خطر حمله اسرائیل به ایران را افزایش داده است
 • عفو بین الملل: حدود ۲۳ نفر در ایران احتمالا در خطر اعدام قریب‌الوقوع قرار دارند
 •  
  آخرین اخبار
 • خاتمی: انتخابات پرشور، بدون آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر از موسوی و کروبی ممکن نیست
 • سکونت اعضای خانواده برادر حسین در آمریکا و اروپا
 • شش ماه از بیکاری کارگران شهاب خودرو‌‌‌‌ گذشته؛ بیمه آنها پرداخت نمی‌شود
 • احضار محمد توسلی به دادگاه انقلاب، برای پرونده ای که قبلا مختومه شده بود
 • ادعای برادر حسین: از دوازده سال پیش ما می‌دانستیم كه موسوی به بیرون وصل است
 • واکنش منفی انگلیس به درخواست جمهوری اسلامی برای بازگشایی بخش کنسولی در آن کشور
 • درخواست تهران از لندن برای بازگشایی کنسولگری اش
 • ۵۰۰ اتوبوس گمشده، مرگ مشکوک مشاور پورمحمدی
 • مجلس به پرچم جمهوری اسلامی رای نداد
 • تله نقدینگی و نرخ ارز
 • حمید رضا جلای پور: نفوذ گفتمان اصلاحات در جامعه از قبل بیشتر شده است
 • تجمع اعتراضی فرزندان شاهد مقابل مجلس
 • گندم بیشترین حجم واردات کشور طی ماههای اخیر
 • بررسی ویژگیهای اعتراض موثر-بخش اول
 • عفو بین الملل: اعترافات تلویزیونی در ایران حقوق مظنونان را نقض می کند
 • زلزله زدگان بمی پس از 9 سال همچنان کانکس نشینند
 • واکنش علی مطهری به دانشجو: حکم اخراج برای استاد سکولار در همه ی حوزه ها درست نیست/فقط در علوم انسانی
 • محمود احمدی‌نژاد طی حکمی مسئولیت جدیدی عبدالله جاسبی را ابلاغ کرد
 • واکنش محمد بقایی ماکان به برکناری دری: مشکلات وزارت ارشاد با رفتن یک نفر از بین نمی‌رود
 • مصری: احمدی نژاد چنانچه مدارک و شواهدی در زمینه اخلال‌گران بازار ارز دارد به مجلس ارائه کند
 •