به روز شده: ۱۳:۰۹ تهران - سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۱

عسگراولادی: دولت نه بلد است نه مشورت می كند و نه نصیحت خبرگان اقتصادی را می پذیرد

امروز: یک فعال اقتصادی وابسته به جریان اصولگرا، با اشاره به بحران اقتصادی حاد حاکم بر کشور گفت: "بخاطر تعلل مسئولان اقتصادی ما، نرخ ارز ایران در دوبی تعیین می شود. ارز باید به نرخ ۱۶۰۰ تومان برگردد. دولت نه بلد است نه مشورت می كند و نه نصیحت خبرگان اقتصادی را می پذیرد."

به گزارش الف، اسدالله عسگر اولادی با حضور در برنامه پایش شبكه یك سیما بطور بی سابقه و صریحی، از سیاستهای اشتباه اقتصادی دولت انتقاد كرد و سیاستهای اشتباه دولت را عامل افزایش قیمت ارز معرفی كرد.

هیچ‌کدام از اعضای اقتصادی دولت نمی توانند در زمینه صادرات موفق باشند
اسدالله عسگراولادی، درباره كفایت و لیاقت تیم اقتصادی دولت گفت: متأسفانه هیچ‌کدام از این مسئولان اقتصادی نمی توانند حتی یك كانتینر كالا صادر كنند. اگر فردی می‌خواهد در زمینه صادرات موفق عمل کند باید گمرک رفته باشد ، با استاندارد و بهداشت و غیره آشنا باشد و مهم‌تر اینکه به بازارهای دنیا و بسته بندی محصولات صادراتی باید اشرافیت کامل داشته باشند . صادرات تحصیلات آکادمیک نمی‌خواهد بلکه تجربه می‌خواهد و متأسفانه دولت‌مردان اصلاً خود را مورد نیاز به مشورت نمی‌بینند .

میز، بعضی از مسئولین را گرفته است
عسگر اولادی در ادامه برنامه گفت : وقتی من چیزی به مسئولین دولتی می‌گویم می‌فهمند که چه می‌گویم و این حرفی که می‌زنم قابلیت اجرایی دارد ولی متأسفانه بعضی وقت‌ها میز آدم را می‌گیرد . من همیشه گفتم آقایان مسئول این میز عاریه و امانت است با عاریتی، عاریت باید زیست . نه اینکه حالا شخصی صاحب میز شده و فکر کند تا آخر آن مسند و مقام مال اوست ، هیچ میزی ، حتی میز تجارت من ابدی نیست .

مسئولین اقتصادی نمره ندارند
رئیس اتاق بازرگانی چین و ایران در مورد تورم و فشار موجود بر تولیدكنندگان ایران گفت: من از اول زندگی بحران‌های زیادی دیده‌ام ولی این دوره ای که اکنون در آن هستیم یکی از امتحانات خیلی سخت است و باید از آن عبور کنیم، من از مسئولین دولت خواهش می‌کنم که واقعاً به توصیه مقام معظم رهبری بیشتر عنایت داشته باشید.

عسگر اولادی با ذکر خاطره ای گفت: خدا رحمت کند ما کسی را در اتاق بازرگانی داشتیم که هر وقت از دست وزیری عصبانی می‌شد می‌گفت شاگرد اول من نمره‌اش منهای صفر است. حالا خیلی از مسئولین ما نمره ندارند ، ما بعد از انقلاب پیشرفت‌های زیادی کردیم . آن زمان ما ۱۶ دانشگاه داشتیم ولی اکنون هزار و دویست دانشگاه با سه میلیون و هشتصد هزار دانشجو داریم . این خود پیشرفت است. ما اکنون در منطقه بعد از ترکیه، در زمینه علم و ... دوم هستیم . گرچه جاهایی مانند ترکیه و دوبی را خودمان درست کردیم. آن‌ها زرنگ بودند امتیاز گرفتند و باعث شده‌اند ایرانیان در آنجا سرمایه گذاری کنند این مشکل خود ماست .

نرخ ارز را دوبی تعیین می‌کند
عسگراولادی در ادامه افزود : نرخ ارز ما را دوبی تعیین می‌کند، علت این است که وقتی بانک مرکزی ساعت هشت صبح نمی‌تواند تصمیم بگیرد چه کاری باید انجام دهد، آن‌ها ساعت یازده که تازه از خواب بیدار شده‌اند تصمیم می‌گیرند که نرخ دلار چقدر باید باشد. باور کنید اولین معامله ای که در دوبی شروع می‌شود مربوط به معاملات بازار تهران است، بانک مرکزی باید کنترل این کار را داشته باشد نه اینکه دبی بازار ارز ما را کنترل کند .
وی افزود: ارز باید به نرخ ۱۶۰۰ تومان برگردد و ارز ۲۵۰۰ تومانی خیلی بد است و تبعات سوئی دارد، خواهش می‌کنم مسئولین بانک مرکزی با مردم صادق باشند . اگر یک هفته است که ارزی وارد بازار نمی‌کنید با صداقت بگویید چرا این کار را می‌کنید . با صداقت به مردم بگویید که ذخایر ما و صندوق ذخیره ما پر است ولی از آن استفاده نمی‌کنیم ، ما هر روز به نحوی تهدید می‌شویم و باید این ذخایر را برای روز مبادا بگذاریم .
مسئول صادرات اتاق بازرگانی ایرانی با توصیه به صرفه جویی نیز گفت: ما باید صرفه جویی کنیم، از خانم‌ها خواهش می‌کنم به سمت صرفه جویی پیش بروند. ما به غیر از سفرهای زیارتی چه نیازی به سفر های خارجی دیگر داریم و یا اینکه هر هفته یک نمونه لباس بگیریم .

جلوی ورود کالاهای قاچاق را باید بگیریم
در ادامه برنامه مرتضی حیدری با انتقاد از ورود کالای غیر مرغوب چینی به عسگر اولادی گفت: شما که رئیس اتاق ایران و چین هستید چرا می‌گذارید کالاهای نامرغوب و به قول معروف بنجل چینی وارد بازار شوند؟ عسگر اولادی با بیان اینکه این کالاها به طور قاچاق وارد می‌شوند ادامه داد: متأسفانه این‌گونه کالاها را قاچاق وارد ایران می‌کنند، بعضی از واردکنندگان ایرانی به سراغ اجناس کم قیمت که بالطبع بی کیفیت نیز هستند می‌روند و این کالاها نیز از مرزهای غیرمجاز وارد می‌شوند، دولت نیز با تلاش زیاد تاکنون نتوانسته این مرزها را کنترل کند، هر ساله ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور می‌شود. در چین عده ای واسطه هستند که در ازای اخذ مبلغی کالاهای بی کیفیت را از مرزهای غیر مجاز به راحتی وارد کشور می‌کنند.

در داخل تحریم‌ها را تشدید می‌کنیم
عسگر اولادی ادامه داد: این تحریم‌ها اصلاً ابدی نیست، من به غربی‌ها گفتم که خود شما از این اخم‌ و تَخم ها ضرر می‌کنید. ما اکنون صد میلیارد دلار تجارت خارجی غیرنفتی داریم که از این مقدار ۶۰ میلیارد واردات و ۴۰ میلیارد صادرات داریم ، اکنون نه صادرات ما کم شده و نه واردات. غربی‌ها نفروشند ما از جای دیگر نیازهایمان را تأمین می‌کنیم . ما تحریم بیرونی هستیم ولی با بعضی مدیریت‌های نادرست این تحریم را در داخل تشدید می‌کنیم مثلاً از طرح شبنم ما چه نتیجه ای گرفتیم؟ عده ای گفتند این برای رد گیری کالا است ولی اکنون همین اوراق و برچسب‌های طرح شبنم را قاچاق می‌فروشند. برای رد گیری کالا باید مرز را کنترل کرد، ما هیچ نتیجه ای از این کار نگرفتیم و این فقط خود تحریمی است و یا اینکه همین بورس ارز که دولت خیلی هم اصرار دارد آن را راه اندازی کند ، من گفتم و باز می‌گویم اگر این بورس داوطلبانه نباشد اصلا مفید نیست.

وی در ادامه از بیانات رئیس دولت درباره نسبت دادن نوسانات ارزی به گروه های نامرعی انتقاد كرد و افزود: یعنی چه دستهای نامرئی و باندهای داخلی؟! اگر كسی واقعا اخلال می كند خوب دستگیرش كنید؟ مشكل وضع ارزی ما و همین افزایش بی سابقه نقدینگی همین دولت است كه نه با تجار و خبرگان اقتصادی مشورت می كند و نه به نصیحت ما گوش می دهد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • بدهکاری 20 میلیارد دولت به چایکاران
 • علیخانی: به برخی کارهای دولت در نوسانات بازار ارز مشکوکم/احمدی نژاد چگونه ادعای پاک بودن می کند؟
 • معاون حقوقی احمدی نژاد: برخی قوانین مصوب مجلس را نمی توانیم اجرا کنیم!!!
 • وزیر کار، راز بزرگترین وعده احمدی نژاد را لو داد: حفظ حفظ اشتغال موجود!!!
 • وزیر کشور: شاید همین مدیران و استانداران دولت در دولت بعدی هم سکاندار امور باشند
 • واکنش علی لاریجانی به اظهارات‌ احمدی‌نژاد: کاری جز ایجاد گردبادهای سیاسی نمی کنید
 • درایتی: انتظار داشتیم احمدی نژاد به خاطر مشکلاتی که ناشی از اقدامات هفت ساله دولت بوده، حداقل از مردم عذرخواهی کند
 • سند درست بودن حرف احمدی نژاد درباره اول شدن اقتصاد ایران از آخر
 • پشت پرده یکی از فسادهای مالی در دولت احمدی نژاد
 •  
  آخرین اخبار
 • پیشنهاد هاشمی رفسنجانی برای حل مشکلات کشور: عقلانیت؛ پایبندی به صداقت؛ برگزاری انتخابات آزاد
 • مادر شیوا نظرآهاری: بی عدالتی در حق دخترم خیلی سنگین است
 • بازخوانی نامه سه سال قبل کروبی به صادق لاریجانی: نگذارید کار را از این خراب‌تر کنند
 • انتقال عیسی سحرخیز به زندان رجایی شهر و ادامه اعتصاب غذا و دارو
 • اطلاعیه دفتر هاشمی رفسنجانی درباره خبر سانسوری روزنامه کیهان+تکمیلی
 • اعتراف مقام سپاه به دخالت در امور سیاسی، انتخابات، سرکوب، فعالیت اقتصادی/محمد خاتمی برانداز است و نمی‌تواند نامزد انتخابات شود
 • قیمت مسکن در نیمه اول سال ۹۱ ۴۵ درصد افزایش داشته است
 • اعتراض شدید به اعدام مخالفان سیاسی به اتهام محاربه
 • فیلتر شدن کلمات طلا، ارز، سکه و دلار در سیستم پیامک
 • باهنر: آقای موسوی یکسری صفات پنهان نفسانی‌اش بعد از انتخابات گل کرد/کرباسچی مستندی دارد اعلام کند/احمد توکلی ماهی نیست که نامه خدمت آقا ننویسد
 • تاکید قرائتی بر تفکیک جنسیتی دانشجویان و راه اندازی ازدواج موقت
 • رییس پلیس دبی ایران را انجام حملات تروریستی تهدید کرد!
 • معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد: مسئولیت بحران کاغذ با وزارت بازرگانی است
 • رئیس هیات مدیره خانه سینما: جشن ملی سینمای ایران امسال به دلیل شرایط موجود برگزار نمی‌شود
 • امام جمعه شمیرانات: فرادی که جریان‌های سیاسی وفادار به نظام و قانون اساسی را مرده می‌پندارند از هوش سیاسی و توان خردورزی بهره چندانی ندارند
 • کارگران قند اهواز ۱۸ ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده‌اند/قربانی مصوبات غیرقانونی دولت شدند
 • عضو کمیسیون اقتصادی: سیاست های دولت و بانک مرکزی برای کنترل بازار طلا و ارز غلط است
 • مرخصی اجباری برای ۲۸۰ کارگر پیمانكاری کیسون
 • وزیر علوم: در دانشگاه‌ها استاد سکولار نمی‌خواهیم
 • پاسخ پورمحمدی به اتهام اختلاس ۳۰ میلیارد تومانی:به کارکنان وام دادم
 •