به روز شده: ۱۴:۰۸ تهران - دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۱

قطع روابط دیپلماتیک، فرصتی برای حکومتها ،تهدیدی برای مردم

نویسنده: علی طباطبایی

امروز: متاسفانه عدم مشروعیت حکومت ایران در کنار سیاستهای ماجراجویانه دستگاه دیپلماسی این کشور در سالهای اخیر باعث شده است تا هر حرکت و برخوردی که از سوی کشورهای غربی بر علیه کشورمان صورت میگیرد با حمایت برخی از هموطنان روبرو شود و این دسته ازایرانیان بدون توجه به عواقب و دلایل اتخاذ چنین اقدامات تنبیهی بر علیه جمهوری اسلامی ایران با شنیدن خبر صدور هر قطعنامه جدیدی که به تشدید تحریمها می انجامد هورا میکشند و با بسته شدن هر سفارت خانه ای کف و سوتشان به هوا می رود، غافل از آنکه برخی از این اقدامات نه تنها پیروزی برای مخالفان به شمار نمی رود بلکه آخرین روزنه های امید را هم بر روی هموطنان داخل کشور می بندد و با منزوی تر کردن ایران آخرین راههای تغییرات مسالمت آمیز و دستیابی به تحولات مثبت در داخل کشور را نیز دشوارتر می کند.

تصمیم اخیر دولت کانادا در خصوص قطع روابط دیپلماتیک با ایران هم از این قاعده مستثنا نیست و با بسته شدن سفارت این کشور در تهران بار دیگر شاهد تکرار همان داستان همیشگی ذوق زدگی این دسته از مخالفان حکومت هستیم.
قطع روابط دیپلماتیک و بسته شدن سفارتخانه های دو کشور بر خلاف آنچه برخی فعالان حقوق بشر در کانادا اعلام میکنند نه تنها کمکی به جلوگیری از نقض حقوق بشر در ایران نخواهد کرد، بلکه نقطه پایانی است بر تلاشهای دیپلماتیک کشور کانادا برای حفظ جان زندانیان ایرانی - کانادیی که در انتظار اجرای حکم اعدام خود نشسته اند. دور از ذهن نیست اگر دستگاه قضایی تحت امر رهبری جمهوری اسلامی در واکنش به این تصمیم دولت کانادا دست به اقدامی نسنجیده بزند و برای به رخ کشیدن ابهت پوشالی خود جان این زندانیان بی گناه را به خطر اندازد.
این اقدام همچنین با لطمه زدن به حقوق ایرانیان مقیم کانادا باعث خواهد شد تا از این پس فشار زیادی به آنها و خانواده هایشان در ایران وارد شده و ادامه تحصیل بسیاری از دانشجویان ایرانی دانشگاههای کانادایی با مشکل مواجه شود. پس از بسته شدن حسابهای بانکی برخی از هموطنان در کانادا، اختلال در دسترسی به خدمات کنسولی یکی دیگر از مشکلاتی است که به دلیل سیاستهای نسنجیده دو کشور هزینه های مادی و معنوی بسیاری بر جامعه ایرانی تحمیل خواهد کرد.
هر چند دیپلماتهای بی درایت جمهوری اسلامی در کانادا که با الگو قرار دادن سیاستهای ماجراجویانه و تحریک کننده احمدی نژادی و بدون داشتن کمترین درکی از شرایط حساس کنونی با بی مسئولیتی تمام بهانه ساز چنین برخوردی شدند باید پاسخگوی بی تدبیری های خود باشند اما این مساله نباید باعث چشم پوشی از نقش لابی های اسراییلی و پیروی بی چون و چرای دولت محافظه کار کانادا از سیاستهای دولت اسراییل در اتخاذ چنین تصمیمی شود.

تاثیر پذیری سیاست خارجی دولت کانادا از سیاستهای اسراییل خصوصا در حوزه خاورمیانه تا اندازه ای است که برخی "بنجامین ناتانیاهو" را وزیر امورخارجه واقعی کانادا می خوانند و معتقدند دولت کانادا سیاستگذاری در امور خاورمیانه خود را به "اورشلیم" کنترات داده است. با این تفاسیر و با در نظر گرفتن ولع غیرقابل وصف دولت اسراییل برای حمله به ایران و تحرکات چند هفته گذشته این دولت برای همراه کردن دیگر کشورها در طرح حمله به ایران، پی بردن به دلایل اصلی پشت پرده قطع روابط دیپلماتیک و تعطیلی سفارت کانادا را آسانتر می نماید.
پیام تبریک نخست وزیر اسراییل که تنها چند ساعت پس از اعلام رسمی قطع روابط صادر شد نشان داد که این اقدام تا چه اندازه باعث شادمانی دولت متبوعش شده است و قرار دادن ایران در لیست محور شرارت کانادایی عملا مرهمی شد بر ناکامی های چند هفته گذشته اسراییل در جلب نظر مثبت مقامات آمریکایی برای حمله به ایران. گویا محافظه کاران کانادایی بی تمایل نیستند تا در غیاب دولت "جرج بوش" نقش وی را در جنگ بعدی بر عهده بگیرند.

اما در این میان برخی از مخالفین حکومت با چشم بستن بر روی واقعیات موجود گمان می کنند مخالفت با هر اقدام صورت گرفته علیه جمهوری اسلامی به معنای همراهی با این حکومت خواهد بود و بدون توجه به تاثیر اعمال فشارها بر زندگی مردم و دیگر آثار سوء آن بر ادامه فعالیتهای مخالفین داخلی، خود را موظف به تایید و حمایت بی چون و چرا از هرگونه برخورد با کشورمان می بینند.
این بخش که عمدتا شامل اپوزسیون خارج کشور می شود با ایجاد دوقطبی غرب - جمهوری اسلامی هر عملی را که از سوی کشورهای غربی صورت بگیرد با آغوش باز می پذیرند و از ترس محکوم شدن به حمایت از جمهوری اسلامی حاضر به نقد این تصمیمات نیستند. در حالی که می توان هم عدم مشروعیت دولت ایران را فریاد زد و هم به برخوردهای غلط دیگر کشورها خرده گرفت، می توان بر علیه نقض حقوق بشر در ایران مبارزه کرد و همزمان تصمیمهای کشورهای غربی که باعث ایجاد فشار مضاعف بر روی مردم مظلوم کشورمان می شود را زیر سوال برد. می توان سیاستهای ماجراجویانه جمهوری اسلامی را محکوم کرد ولی همراهی با نوای جنگ طلبی اسراییل را هم مذموم دانست.
شادی غیرقابل وصف این دسته از مخالفین حکومت ایران از اعمال تحریمها و قطع روابط دیپلماتیک و تلاششان برای باز کردن پای کشورهای غربی به مناقشات داخلی اقدامی سوال برانگیز و غیرقابل هضم است. سوال برانگیز از آنروی که در تلاش برای آزمودن راه و روشی هستند که در عراق و افغانستان آزموده شد و امروز نتیجه آن بیش از پیش مشخص شده است. تجربه کره شمالی هم پیش روی ماست تا نشان دهد انزوای یک حکومت استبدادی تنها این فرصت را به حاکمان خواهد داد تا آسوده خاطر بساط استبدادشان را گسترده تر کنند.

این تجربه های تاریخی همگی شاهدی بر این مدعا هستند که حفظ کردن روابط موجود و اعمال فشار دیپلماتیک گزینه بهتر و موثرتری برای بهبود وضعیت حقوق بشر در کشورهاست و بستن مجاری دیپلماتیک نتیجه ای جز بسته تر شدن فضای سیاسی و یا سوق دادن کشور مورد نظر به سمت جنگ نخواهد داشت.
در مورد ایران نیز تلاش برای ایزوله کردن و قطع روابط دیپلماتیک با این کشور نه تنها کمکی به بهتر شدن وضعیت حقوق بشر نخواهد کرد بلکه عرصه را بر فعالان و مخالفین داخلی نیز تنگ تر خواهد کرد. این چنین سیاستهایی تنها باعث تقویت جناح های جنگ طلب چه در داخل ایران و چه در کشورهایی نظیر اسراییل می شود و راه را برای شروع جنگی دیگر هموار میکند.

منبع: سفیران سبز امید-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • برای محمد مختاری که ایستاده مردن را انتخاب کرد
 •  
  آخرین اخبار
 • علی یونسی وزیر سابق اطلاعات: گروه های فشار اقدام به ترور هاشمی هم کردند
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز
 • انتقاد شدید خاتمی از «اعمال شیوه‏ های پلیسی» و «تحمیل فضای پادگانی» در دانشگاه ها
 • شطرنج با گوریل و سر در دهان شیر؛ رمزگشایی از واقعیت نهفته در سخنان سعید حجاریان و بهزاد نبوی
 • تشدید روند پاکسازی و تصفیه استادان/ لشکرکشی استادان جوان بسیجی به دانشگاه‌ها
 • وزیر کار، راز بزرگترین وعده احمدی نژاد را لو داد: حفظ حفظ اشتغال موجود!!!
 • صحبت های خواندنی علی مطهری: کشور را نمی​توان با استخاره کسی که احمدی نژاد مرید اوست اداره کرد
 • توکلی:۲ ماهه ارزش پول ملی ۵۵ درصد کاهش یافته
 • برای چندمین بار تجمع کارگزاران مخابرات روستایی در مقابل مجلس
 • ابوالقاسم سرحدی‌زاده: قانون کارى که بر مبناى باب اجاره مطرح شده بود به برده‌دارى شباهت داشت
 • بهمنی: افزایش بعضی از اقلام و قیمت آن‌ها اجتناب‌ناپذیر است/افزایش مطالبات بانكی ونقدینگی در سال جاری
 • وزیر کشور: شاید همین مدیران و استانداران دولت در دولت بعدی هم سکاندار امور باشند
 • وزیر کشور فرمائدار ویژه ری را منصوب کرد
 • وزیر خارجه: مسئولان صدا و سیما بخاطر ترجمه غلط سخنرانی مرسی توبیخ شدند
 • واکنش علی لاریجانی به اظهارات‌ احمدی‌نژاد: کاری جز ایجاد گردبادهای سیاسی نمی کنید
 • رئیس کل بانک مرکزی: اطلاعی از شناسایی اخلالگران ارزی ندارم
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌های صبح امروز
 • محمود الزهار، عضو ارشد حماس به تهران رفت
 • لغو قرار داد هفتصد میلیون دلاری ترکمنستان با ایران
 • اعتراض خانواده سلطانی به روند ملاقات عبدالفتاح سلطانی با وکیل‌اش
 •