به روز شده: ۱۵:۴۹ تهران - یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۱

توکلی:۲ ماهه ارزش پول ملی ۵۵ درصد کاهش یافته

امروز: توکلی سخنان اخیر احمدی نژاد را فرافکنی و مبتنی بر تحلیل‌های عجیب و غریب دانست و تاکید کرد: من از این که ایشان نصایح امثال من را گوش دهند، مایوسم اما خدا کند نصایح رهبری معظم را گوش دهد.

به گزارش خبرآنلاین احمد توکلی نماینده تهران در نطق میان دستور خود به مشکلات ارزی و اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: وضعیت بازار ارز طی چند ماه اخیر بسیار مخرب و نامطلوب بوده است. از 30 آبان تا 4 بهمن 90 یعنی طی دو ماه 55 درصد ارزش پول ملی کاهش یافته است که مطمئنا آثار مخربی بر اقتصاد کشور خواهد داست.
وی تصریح کرد: در ماه ها اخیر این وضعیت شدت بیشتری یافته است و نمودار ماهیانه نشان می دهد که قیمت ارز طی روزهای اخیر روند افزایشی داشته است. به نحوی که دیروز قیمت ارز به 2304 تومان برای هر دلار رسید که نتیجه دستور بانک مرکزی مبنی بر عدم عرضه ارز به بازار بوده است.
نماینده مجلس در شواری عالی پول و اعتبار ادامه داد: به نمایندگی از مجلس دلایل و توجیهات خود نسبت به وضعیت موجود را در این شورا ارائه دادم که بنا به مصالح کشور و مردم از بیان آن معذورم. اما توجه داشته باشید که با این روندی که دولت در پیش گرفته است کار از دست خارج خواهد شد.
عضو کمسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه قیمت ارز طی 6 روز 144 تومان افزایش یافته است، تاکید کرد: این یعنی وقتی ما در 90 درصد روغن نباتی و در علوفه و خوراک دام و طیور متکی به خارج هستیم این اجناس گران می شود. این اجناس گران شود شیر و مرغ و گوشت هم گران تر می شود.
وی بی اطمینانی حاصل از نوسانات بازار ارز را مخرب تر از افزایش قیمت‌ها دانست و گفت: این نا اطمینانی، سرمایه گذاری و اشتغال را کاهش و در مقابل نابرابری اجتماعی را افزایش خواهد داد. دولت می گوید 17 میلیون ارز برای کالاهای اساسی مردم به قیمت مرجع به بازار ارائه کردم، اگر اختلاف قیمت در هر ارز را 600 تومان در نظر بگیریم 11 میلیارد تومان از جیب ملت به کیسه های خاصی ریخته شده است!

توکلی در ادامه به مصاحبه تلویزیونی محمود احمدی نژاد اشاره کرد و افزود: متاسفانه احمدی نژاد به جای توجه به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و تورم و گرانی و بیکاری همچون گذشته در ایام تعطیلی مجلس در تلویزیون حاضر می شوند و هر چه می خواهد می گویند.
این نماینده مجلس افزود: ناصادقانه موضع گرفتن، فرافکنی، تحلیل های عجیب و غریب و ادبیات تحقیر آمیز نسبت به منتقدان از ابتدا تا انتهای این مصاحبه مشهود بود. ایشان هر از گاهی این کار را می کنند و وقت ما را هم معطوف به این مسائل می کنند.

توکلی تصریح کرد: من از این که ایشان نصایح امثال من را گوش دهند، مایوسم اما خدا کند نصایح رهبری معظم را گوش دهد. در همین دیدار اخیر رهبر انقلاب با هیات دولت، ایشان تاکید کردند کاهش قدرت خرید مردم مساله اساسی کشور است، افزایش نقدینگی و تورم مردم را از پای در می آورد. آقا فرمودند از تولید حمایت همه جانبه شود، اما ایشان می گوید اصلا مشکل نداریم!
نماینده تهران اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب بر مبارزه با فساد تاکید کردند که با ریزبینی و تیزبینی با فساد مبارزه شود. مبارزه با فساد سرمایه گذاری را کاهش نمی دهد، بلکه سرمایه گذاری سالم را رونق می بخشد. اما این آقا می گوید مبارزه با فساد کار را کند می کند. باید اهتمام کنید که اقتصاد مردم کمک شود و از این حرف های نادرست جلوگیری شود.

انتقاد توکلی از استنباط‌های عجیب و غریب همیشگی احمدی ‌نژاد

خبرگزاری خانه ملت نوشت: احمد توکلی نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر وشمیرانات در مجلس شورای اسلامی صبح امروز یکشنبه (۱۹ شهریور) در نامه ای خطاب به همکاران خود در قوه قانونگذاری به صحبت‌های اخیر محمود احمدی نژاد واکنش نشان داد، به گزارش خبرگزاری خانه ملت، متن نامه به شرح ذیل است:

همکاران عزیز، نمایندگان محترم

با سلام و احترام

در برنامه تنظیم شده مصاحبه سه‌شنبه شب آقای دکتر احمدی‌نژاد در شبکه اول سیما متاسفانه مانند همیشه اطلاعات نادرست و ناقص و استنباط‌های عجیب و غریب و مطالب متناقض با وظایف ریاست جمهوری فراوان بود. با این فرق که در وضعیت خطیر فعلی که در جنگی تمام عیار در عرصه اقتصاد قرار داریم و گرانی و بیکاری که عمدتا محصول سوء تدبیر و سوءعملکرد دولت است، دمار از روزگار مردم درآورده، زشتی این خلاف‌گویی‌ها چند برابر است و برای کشور و انقلاب و مردم بسیار خسارت‌بارتر.

صرف‌نظر از تحلیل‌های ایشان درباره مسائل خارجی و اصلاح مدطریت جهانی، که حرف نوی نداشت الا تکرار لفظ مدیریت، که در فضایی اومانیستی اراه گردید، مشابه موارد قبلی، ادبیات تحقیرآمیز نسبت به رقبا و منتقدان، فرافکنی، دعاوی ناصادقانه، تنزیه خویش و مقصر دانستن همه، ایستادگی در برابر قانون، اطلاعات خلاف واقع و تفسیرهای عجیب و غریب، مکرر در این مصاحبه آشکار بود. غرض، ارزیابی کامل این مصاحبه نیست. تنها مصداق قانونگرایی ایشان در حرف و عمل را یادآوری می‌کنم که نسبت روشن‌تری با وظایف ما نمایندگان دارد.

آقای احمدی‌نژاد مصداق بارزی از مخاطبان این آیه است که خداوند عتاب گونه فرمود "یا ایهاالذین امنوا لم تقولون ما لا تفعلون کبر مقنا عندالله ان تقولوا ما لا تفعلون". ای گروندگان چرا سخنی می‌گویید که بدان عمل نمی‌کنید، این که چیزی را بگویید که به آن عمل نمی‌کنید خشم خداوند را به شدت برمی‌انگیزد. (سوره صف / ۳)

ایشان بخش مهمی از مصاحبه خویش را به ذکر اهمیت قانون اساسی و ضرورت پایبندی بدان و این که در سطوح بالا هم، افراد قانون اساسی نمی‌دانند، اختصاص داد و درباره خویش گفت: "یک بار از مقام معظم رهبری پرسیدم این سوگند که ما خوردیم، شرعی است؛ فرمودند شرعی است. پرسیدم باید به لوازمش پایبند باشیم؛ گفتند باید ملتزم باشید. ما سوگند خوردیم به قانون اساسی. بالاخره وقتی چیزی تصویب می‌شود و من می‌بینم خلاف قانون اساسی است نباید امضا کنم. اتفاقا تفسیر شورای نگهبان هم این است که اگر رئیس جمهور دید چیزی خلاف قانون اساسی بود، نباید امضاء کند. امضاء نمی‌کنم سر و صدا درست می‌شود... تشخیص رئیس جمهور به نمایندگی از ملت [است]، رئیس جمهور نماینده کل ملت است. نمایندگان محترم‌اند، شوراها محترم‌اند، ولی نماینده کل ملت نیستند، گرچه ممکن است بتوانند در همه امور دخالت کنند. اما تنها کسی که نماد تصمیم ملت است، رئیس جمهور است. قانون اساسی این اختیار را به رئیس جمهور داده است که اگر چیزی را خلاف قانون و خلاف مصلحت دید امضاء نکند. من امضاء نکردم، من حق ندارم چیزی را که خلاف قانون اساسی امضاء کنم."

خلاف‌گویی و نادان فرض کردن مخاطبان در بیان بی‌پروای این سخنان به اوج می‌رسد. در این باره چند نکته را به اختصار اشاره می‌کنم:

۱) اصول ۹۴ تا ۹۸ قانون اساسی مربوط به چگونگی نهایی شدن فرآیند خلق قانون است. اصل ۹۴ با صراحت تمام تشخیص عدم مغایرت مصوبات مجلس با قانون اساسی و شرع را حق انحصاری شورای نگهبان می‌داند.

۲) در هیچ جای قانون اساسی حقی برای رئیس جمهور پذیرفته نشده است که مصوبات مجلس را پس از تصویب در مجلس و تایید شورای نگهبان و اگر لازم شد، تصویب مجمع تشخیص مصلحت، رئیس جمهور حق دارد آن را با قانون اساسی بسنجد و اگر مغایر دید آن را امضاء نکند؛ بلکه پس از تصویب قانون و تایید شورای نگهبان و در مواقع لازم، مجمع تشخیص مصلحت، رئیس مجلس قانون را به دولت ابلاغ می‌کند و درست برعکس آنچه آقای احمدی‌نژاد ادعا کرد، در این جا اصل یکصد و بیست و سوم، فقط و فقط یک وظیفه (و نه اختیار) برای رئیس جمهور قائل است و آن هم امضای آن و ابلاغ برای اجراست.

"اصل یکصد و بیست و سوم: ردیس جمهور موظف است، مصوبات مجلس یا نتیجه همه‌پرسی را پس از طی مراحل قانونی و ابلاغ به وی، امضاء کند و برای اجرا در اختیار مسئولان بگذارد".

۳) از این همه بی‌پروایی در کلام وقتی شگفت‌زده‌تر می‌شویم که ایشان مدعی می‌شود، حتی اگر قانونی را خلاف مصلحت هم دید حق دارد آن را امضا نکند، چون نماد تصمیم ملت ایران است! این دیگر تکمیل فرد محوری است چرا که بالملازمه نافی وجود مجلس است.

۴) این خبر هم برخلاف واقع است که "اتفاقا تفسیر شورای نگهبان هم این است که اگر رئیس جمهور دید چیزی خلاف قانون اساسی بود، نباید امضا کند". درست برعکس، شورای نگهبان به این ادعا اعتراض کرده است. موضوع را در نامه زیر که ۲۳/۳/۱۳۸۹ در رسانه‌ها منتشر شد، ملاحظه بفرمایید:

جناب آقای دکتر احمدی‌نژاد

رئیس جمهور محترم

سلام علیکم

نامه شماره ۵۸۱۴۴ مورخ ۱۶/۳/۱۳۸۹ جنابعالی که علیرغم انتظار ما در رسانه‌ها نیز منتشر گردید واصل و موضوع نامه در جلسه مورخ ۱۹/۳/۱۳۸۹ شورای نگهبان مطرح گردید.

از آنجا که در متن این نامه به نکاتی اشاره شده است مقرر گردید موارد ذیل به اطلاع جنابعالی برسد: همانگونه که جنابعالی به درستی در نامه خود مرقومه نموده‌اید مرجع تشخیص خلاف شرع و یا خلاف قانون اساسی بودن مصوبات مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان می‌باشد که این شورا نیز براساس قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی خود در انجام این وظیفه قانونی دقت لازم و کافی را معمول داشته است، اما یادآور می‌گردد که پس از تشخیص این شورا و طی مراحل نهایی، سایر مقامات و نهادها وظیفه‌ای جز اجرای قانون و رعایت آن ندارند... بدیهی است دولت محترم نیز چنانچه از نظر کارشناسی و مصلحت‌سنجی نظراتی داشته باشد مقتضی است در هنگام طرح مصوبات در مجلس شورای اسلامی آن را با نمایندگان محترم مجلس در میان گذاشته تا مورد توجه واقع شود.

درخصوص مسئولیت اجرای قانون اساسی موضوع اصل ۱۱۳، این شورا در گذشته نظراتی داشته که توجه حضرتعالی را به نظرات مذکور جلب می‌نماید... علاوه بر این که مستفاد از اصل ۱۱۳ قانون اساسی این نیست که رئیس جمهور محترم بتواند در مصادیق و جزئیات وظایف و اختیارات مسئولیت مختلف نظام دخالت کند.

در پایان یادآور می‌شود که رئیس جمهور محترم در صورت نیاز به بررسی بیشتر می‌تواند از شورای نگهبان تقاضای تفسیر اصل یا اصولی از اصول قانون اساسی را بنماید.

دبیر شورای نگهبان

احمد جنتی

۵) در سال ۸۸ آقای احمدی‌نژاد طی نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب به اصول متعددی از قانون اساسی استناد کرده و مدعی داشتن اختیارات وسیعی شد که سابقه نداشت و خواهان تعیین تکلیف گردید. رهبر معظم انقلاب بررسی دعاوی را به شورای نگهبان ارجاع فرمودند و طی حکمی دستور دادند که مجمعی متشکل از چند عضو شورای، چند نفر از دولت، چند نفر از مجلس و چند استاد حقوق عمومی از دانشگاه‌ها، آن ادعاها را بررسی و نتیجه را به ایشان منعکس کنند. مجمع مذکور به ریاست آیت‌الله جنتی طی ۱۸ جلسه آن دعاوی را بررسی کرد. جلسات با حضور آقایان جنتی، کدخدایی، علیزاده (از شورای نگهبان)، میرتاج‌الدینی، عزیزی و خانم بوداغی (از دولت)، ابوترابی‌، دهقان، باهنر و اینجانب (از مجلس) و افتخار جهرمی، مهرپور و مدنی (از دانشگاه) تشکیل می‌شد. سه نفر نیز از دفتر حضرت آقا شرکت داشتند. نتایج این جلسات تقدیم رهبری شد. در جمع‌بندی آقای جنتی به مقام معظم رهبری، تقریبا تمامی ادعاهای آقای احمدی‌نژاد رد شد. پس از این مرحله، متاسفانه به رغم نهی صریح رهبر انقلاب، آقای احمدی‌نژاد همان دعاوی را در نامه سرگشاده‌ای علیه مجلس رسانه‌ای کرد و به ناچار مجلسیان نیز در رسانه‌ها پاسخ دعاوی را دادند و بی‌اساس بودن آنها را برای مردم ثابت کردند.

در پایان با اظهار تاسف از این که آقای احمدی‌نژاد به جای بهره‌مندی از ظرفیت کارشناسی بدنه دولت و خارج از دولت و توجه به هشدارها و خیرخواهی‌های دلسوزان انقلاب و مردم در صدد حل مشکلات و کاستن از فشار سنگین اقتصادی به ویژه بر اقشار ضعیف و متوسط، و نیز گشودن گره از دست و پای تولیدکنندگان و کارآفرینان باشند و عرصه سیاسی و اقتصادی را در جهت فراهم‌سازی مقتضیات اقتصاد مقاومتی و انسجام سیاسی در برابر زورگویی‌های خارجی آمده سازند، هر از چندی با این قبیل موضعگیری‌ها، التهاب و تشویق می‌آفریند و وقت مسئولان در قوای مختلف را معطوف به برطرف کردن التهابات ساخته شده می‌کنند.

متاسفانه دلسوزی‌های امثال بنده در ایشان کارساز نبوده و نیست اما از خدا می‌خواهم نصایح مکرر رهبری در ایشان موثر افتد. همین چند روز پیش در هفته دولت، رهبر عزیز انقلاب خطاب به هیات دولت، کاهش قدرت خرید و وضعیت معیشتی قشرهای متوسط و ضعیف را مشکل عمده خواندند، مبارزه با افزایش نقدینگی و تورم را وظیفه اصلی دولت دانستند، حمایت همه‌جانبه از تولید و رسیدگی به بنگاه‌های گرفتار را تذکر دادند، و باز هم مبارزه با فساد را با نگاه "ریزبین، تیزبین و دوربین" ضروری اعلام و آن را نه اسباب کندی تولید، بلکه به درستی، باعث رشد سرمایه‌گذاری و استقبال سرمایه‌گذاران سالم دانستند. آقای احمدی‌نژاد باید به این انتقادهای هدایتگر عمل کند نه آن که بخواهد در مصاحبه به آن‌ها جواب دهد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • سایت الف، وابسته به احمد توکلی: زلزله آذربایجان نشان داد مردم به حاکمان بی‌اعتمادند
 • منتفی شدن حذف 4 صفر از پول ملی به دلیل افزایش نرخ تورم و تحریم ها
 • احمد توکلی: مرتضوی استعفا ندهد، طبق قانون دیوان عدالت اداری وزیر عزل می‌شود
 • واکنش سایت روزنامه ایران به رفع فیلتر سایت احمد توکلی
 • روایت توکلی از فیلتر شدن «الف»
 • بیانیه سایت های اصولگرا در اعتراض به فیلترینگ الف
 • واكنش احمد توکلی به فیلتر شدن الف
 • هشدار توکلی نسبت به کاهش اعتبار مجلس
 • احمد توکلی: دست از مبارزه با فساد، رانت بازی و استبداد قوه مجریه نخواهم کشید
 •  
  آخرین اخبار
 • صحبت های خواندنی علی مطهری: کشور را نمی​توان با استخاره کسی که احمدی نژاد مرید اوست اداره کرد
 • برای چندمین بار تجمع کارگزاران مخابرات روستایی در مقابل مجلس
 • ابوالقاسم سرحدی‌زاده: قانون کارى که بر مبناى باب اجاره مطرح شده بود به برده‌دارى شباهت داشت
 • بهمنی: افزایش بعضی از اقلام و قیمت آن‌ها اجتناب‌ناپذیر است/افزایش مطالبات بانكی ونقدینگی در سال جاری
 • وزیر کشور: شاید همین مدیران و استانداران دولت در دولت بعدی هم سکاندار امور باشند
 • وزیر کشور فرمائدار ویژه ری را منصوب کرد
 • وزیر خارجه: مسئولان صدا و سیما بخاطر ترجمه غلط سخنرانی مرسی توبیخ شدند
 • واکنش علی لاریجانی به اظهارات‌ احمدی‌نژاد: کاری جز ایجاد گردبادهای سیاسی نمی کنید
 • رئیس کل بانک مرکزی: اطلاعی از شناسایی اخلالگران ارزی ندارم
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌های صبح امروز
 • محمود الزهار، عضو ارشد حماس به تهران رفت
 • لغو قرار داد هفتصد میلیون دلاری ترکمنستان با ایران
 • اعتراض خانواده سلطانی به روند ملاقات عبدالفتاح سلطانی با وکیل‌اش
 • آزادی یوسف ندرخانی، کشیش نومسیحی از زندان
 • نامه تشکر جمعی از فعالان مدنی و سیاسی به بان کی مون
 • آخرین وضعیت سران اصلاح طلب دربند
 • علل رخداد فساد بزرگ 3000 میلیارد تومانی تا رقم 50000 میلیارد تومانی عدم وصول وام های بانکی
 • علیرضا رجایی عضو هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران از زندان اوین به مرخصی آمد
 • درایتی: انتظار داشتیم احمدی نژاد به خاطر مشکلاتی که ناشی از اقدامات هفت ساله دولت بوده، حداقل از مردم عذرخواهی کند
 • لاوروف: تحریم های آمریکا علیه ایران و سوریه به منافع اقتصادی روسیه لطمه زده است
 •