به روز شده: ۱۷:۰۲ تهران - شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۱

آغاز فعالیت های مالی حزب پادگانی برای انتخابات ریاست جمهوری آتی

امروز: قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه باز هم خبرساز شده است؛ این بار در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و در حالی که جنگ قدرت بین جناح های حاکمیت برای کسب ریاست دولت بعدی در حال اوج گرفتن است.

به گزارش کلمه، واگذاری بدون تشریفات مناقصه سه پروژه میلیاردی دیگر طی یک ماه اخیر به قرارگاه اقتصادی سپاه پاسداران بار دیگر نگاه ها را متوجه این احتمال ساخته که حزب پادگانی با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری قصد دارد فعالیت هایی را پشتیبانی کند که نیاز به منابع مالی دارد.

پروژه جاده الموت و ساخت نخستین پالایشگاه گازی از جمله هبه های جدید حکومتی به سپاه است که تاکنون خبر آن رسانه ای شده است. براساس اعلام داود محمدی از نمایندگان جدید مجلس نهم توافقات انجام شده بین دولت و سپاه به اینجا رسیده که تا سه سال آینده این پروژه عظیم به بهره‌برداری می‌رسد، اگر چه عمر پروژه های در اختیار سپاه همیشه با تاخیر و افزایش اعداد و ارقام این دست طرح ها همراه است.

از سوی دیگر مهر به نقل از مهدی فکور مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی از واگذاری ساخت نخستین پالایشگاه گاز کشور به قرارگاه خاتم‌الانبیا به ارزش یک میلیارد دلار خبر داد و گفت: این واگذاری به دستور وزیر نفت صورت گرفته و ضمن آ ن اشاره کرد به‌زودی توافق‌نامه‌ای برای توسعه میادین گازی هالگان و سفیدباغون با قرارگاه خاتم‌الانبیا امضا خواهد شد تا خوراک این پالایشگاه ملی گازی ازطریق این میادین تأمین شود. این در شرایطی است که سال گذشته واگذاری قرارداد طرح توسعه میادین گازی هالگان و سفید باغون به ارزش حدود یک میلیارد دلار با ترک تشریفات مناقصه به قرارگاه خاتم‌الانبیا اعلام شده بود.

علاوه بر این دو پروژه، گزارش های رسیده به کلمه از واگذاری پروژه های شهرداری تهران به منوپول سپاه پاسداران حکایت دارد. این واگذاری نیز با دستور مستقیم سردار قالیباف صورت می گیرد که از او به عنوان کانداهای آتی انتخابات ریاست جمهوری نام برده می شود. برخی تحلیلگران معتقدند با نزدیک شدن به انتخابات دوئل میان کاندیداها برپا شده که هر یک با هبه بخشی به سپاه درصدد بهره گیری از نفوذ آن برای پیروزی در کودتای مجددی هستند که قرار است هم چون انتخابات سال ۸۸ صورت بگیرد.

این گزارش حاکی است در حال حاضر حجم قرار دادهای مربوط به پروژه‌های عمرانی شهر تهران میان شهرداری تهران و قرار گاه خاتم الانبیاء سپاه پاسداران به هشتاد هزارمیلیارد تومان بالغ می‌شود. این مبلغ براساس برآوردی است که قرارداد‌های مذکور براساس ‌ان‌ ها منعقد شده است. هر چند نمی توان این عدد را میزان قطعی این پروژه ها خواند و براساس رویه ای که مسبوق به سابقه از سوی سپاه در پروژه های مختلف است اجرای این پروژه‌ها چند سال به طول خواهد انجامید و به بهانه‌ها و دلایل مختلف مورد تجدید نظر قرار گرفته و با اصلاحیه‌های مختلف مبالغ آن افزایش خواهد یافت.

نکته قابل اشاره آنکه از رقم دقیق ارزش پروژه های واگذار شده به سپاه و حتی ذکر نام کامل این پروژه ها خودداری می شود. هر چند تابستان سال قبل، پس از آنکه رستم قاسمی به عنوان وزیر نفت به دولت رفت، ابوالقاسم مظفری شمس به عنوان فرمانده جدید قرارگاه خاتم منصوب شد. فرمانده جدید، با اشاره تلویحی به اینکه نسبت قراردادهای این قرارگاه به کل بودجه عمرانی کشور از ۵ درصد فراتر رفته، وعده داد که سقف ۵ درصد را برای این نسبت حفظ خواهد کرد تا "بخش خصوصی آسیب نبیند." هرچند بخش خصوصی بیش از اینها بابت ناعادلانه بودن رقابت با این قرارگاه اقتصادی- نظامی آسیب دیده بود.

اما فرمانده جدید خبر نداشت که فرمانده پیشین کمی قبل از تحویل مسئولیت، در پایان اردیبهشت ۹۰ و در هنگام امضای تفاهم نامه همکاری آموزشی تحقیقاتی قرارگاه خاتم با دانشگاه امیرکبیر، سهم این قرارگاه از بودجه عمرانی را "کمتر از ۴ درصد" اعلام کرده بود. افزایش یک درصدی رقم ادعایی در عرض چند ماه، به خوبی نشان می دهد گزارش دو فرمانده از سهم خود از بودجه ملت تا چه حد واقعی است.

با این حال هر دو فرمانده در اظهارنظرهای خود در زمان مسئولیت، اتفاق نظر داشته اند که "قرارگاه خاتم الانبیا پروژه های کمتر از ۱۰۰ میلیارد تومان را برعهده نمی گیرد." این خوش اشتهایی البته با رنگ و لعاب "لحاظ کردن جایگاه بخش خصوصی" اعلام شده تا باز مشخص شود که این قرارگاه برای خود شأنی بالاتر از بخش خصوصی قائل است و لابد به همین خاطر هم هست که وارد رقابت نمی شود و قراردادهای مورد نظر خود را بدون مناقصه و تشریفات قانونی برمی دارد.

اما مروری بر پروژه های در دست اجرای قرارگاه خاتم، نشان می دهد که ادعای ۵-۴ درصد بودجه عمرانی تا چه حد دور از واقعیت است. اگر این درصد را باور کنیم، به رقمی کمتر از سه هزار میلیارد تومان می رسیم که باز اگر همه پروژه ها را در سطح حداقل مورد ادعا - یعنی ۱۰۰ میلیارد تومان - در نظر بگیریم، به معنای آن خواهد بود که این قرارگاه در سال کمتر از ۳۰ پروژه در دست اجرا دارد. حال آنکه نه این عدد و نه فهرست پروژه های واگذار شده به این قرارگاه، هیچ یک با واقعیت سازگاری ندارد.

برای مشخص شدن میزان دروغ بودن ادعاهای ذکر شده، تنها اشاره به ارقام ذکر شده برای پروژه شیرین سازی آب دریای خرز و انتقال آب به نقاط مرکزی کشور که در ماه های اخیر به سپاه واگذار شد کافی است. برآورد این پروژه بین ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ میلیارد تومان اعلام شده که دولت هم در ازای آن، معادل دو هزار میلیارد تومان از سهام پتروشیمی های کشور را به سپاه واگذار کرده است.

بدین ترتیب همین یک پروژه، بخش اعظم درصد ادعایی فرماندهان پیشین و فعلی را می پوشاند و دروغ آنها را رسوا می سازد. واقعیت وقتی تکان دهنده تر می شود که توجه کنیم بر اساس گفته های نمایندگان مجلس، بخش عمده ای از بودجه عمرانی سال های اخیر در کشور جذب نشده و همچنین دولت احمدی نژاد بخشی از بودجه عمرانی کشور را برای پرداخت یارانه نقدی برداشت کرده است؛ حال آنکه هزینه پروژه ای که تازه آغاز شده، به صورت پیش پرداخت و از طریق واگذاری سهام به قرارگاه خاتم سپاه پرداخت شده است.

هم چنین نگاهی به تعدادی از پروژه هایی که قرارگاه خاتم در دست اجرا دارد و فهرست آنها به طور رسمی در وب سایت این قرارگاه اعلام شده خود ترسیم کننده بده بستان های مجموعه های مختلف حکومت با سپاه است از جمله : طراحی نهایی و عملیات برداشت داده های لرزه نگاری سه بعدی میدان نفتی بندکرخه، اجرای عملیات لرزه نگاری دو بعدی و سه بعدی در منطقه میدان نفتی آزادگان شمالی، انجام عملیات لرزه نگاری سه بعدی در منطقه تیماب؛ طراحی، ساخت و نصب مخازن ذخیره فرآورده های نفتی در شهرهای تبریز، همدان، اهواز، یاسوج؛ احداث مخازن سوخت ۳۲۰۰۰ متر مکعبی در نیروگاه شهید سلیمی نکا؛ طراحی، ساخت و نصب مخازن LNG و LPG در بندر تمبک عسلویه؛ ۲۳ دستگاه مخزن ذخیره فرآورده های نفتی به ظرفیت ۴۲۴۰۰۰ متر مکعب در ۱۱ شهر کشور؛ انبار نفت ماهشهر و نهایتا ۶ دستگاه مخزن ۰۰۰ / ۱۰۰ بشکه ای پالایشگاه اصفهان؛ تعمیرات اساسی و بهینه سازی سکوهای نفتی نصر، نصرت و ایلام در خلیج فارس؛ طرح ساماندهی بندر صادراتی ماهشهر؛ آب رسانی از سد تنظیمی کرخه به دشت آزادگان و شهرهای مرکزی استان خوزستان؛ خطوط انتقال آب از سد تالوار تا شهر همدان، از سد گاوشان به شهر کرمانشاه؛ احداث خط دوم آبرسانی به تبریز؛ خط انتقال آب شیراز از سد درودزن و آب زاینده رود به یزد؛ دهها پروژه در حوزه صنایع معدنی؛ سدهای گتوند، رودبار لرستان، کوچری، هایقر، سومار، سیلوه، صفا، پلرود، آزادی، لیلان چای، کلقان چای، چراغ ویس، ایوشان و نرگسی؛ فاز ۲ طرح توسعه مجتمع بندری شهید رجایی، بندر خدماتی تمبک - فاز ۱۲ پارس جنوبی، توسعه بندر شهید بهشتی چابهار، بندر LNG، شبکه جامع ارتباطی خلیج فارس، حوض های خشک مجتمع کشتی سازی خلیج فارس، استحصال زمین در مجتمع پتروشیمی عسلویه، موج شکن شرقی مجتمع بندری کاسپین انزلی وطرح توسعه اراضی شرقی بندر نوشهر؛ خط ۷ متروی تهران، خط ۲ قطار شهری مشهد، اجرای عملیات انتقال خط آهن تهران - تبریز به زیر زمین در منطقه ۱۷ و ۱۸ تهران، تونل صدر ـ نیایش بخش شرقی، قطعه ۲ تونل انتقال آب سد تنظیمی کرج به تهران، تونل انتقال آب زاینده رود به کاشان، تونل انتقال آب کانی سیب، تونل کمکی فاضلاب ابوذر، سامانه انتقال آب سبز کوه به چغاخور، تونل انحراف سد بختیاری و اجرای عملیات تونل های کوهسار مهدی و فضیلت؛ زیرسازی قطعه اول راه آهن سریع السیر قم - اصفهان، قطعه ۳ محور پاتاوه دهدشت

باند دوم محور ماهشهر- آبادان، زیرسازی قطعه ۴ راه آهن میانه - اردبیل، زیرسازی قطعه سوم راه‌آهن همدان- سنندج، قطعه دوم باند دوم محور گناباد - قائن، احداث باند دوم محور شیراز - دشت ارژن و احداث بزرگراه زابل - دوست محمد؛ شبکه آبیاری و زهکشی دشت قره ضیاءالدین، اجرای کانال اصلی انتقال آب سد گاران به مریوان، شبکه آبیاری و زهکشی دویرج و بازسازی سد انحرافی و کانال انتقال آب چالوس، قطعه دوم؛ ساخت ایوان مرکزی و شبستانهای مصلی امام خمینی(ره)، طراحی واجرای پروژه افزایش ظرفیت بزرگراه صدر، احداث تقاطع های ادامه بزرگراه رسالت با جاده قدیم کرج (کاروانسرای سنگی)، اجرای تقاطع غیر همسطح رسالت با آزادراه کمربندی غرب تهران، اجرای تقاطع غیر همسطح بزرگراه همت با بزرگراه آزادگان و اجرای اتصال اتوبان شمالی به جنوبی و تقاطع های غیر همسطح شهر تبریز.

توضیح اینکه همین پروژه ها چطور سالانه فقط با ۴ تا ۵ درصد یا بلکه بالاتر، با چند هزار میلیارد تومان انجام می گیرد، تنها از عهده فرماندهان قرارگاه خاتم بر می آید. اما مشکل اینجاست که به نظر می رسد فهرست پروژه های این قرارگاه به مراتب گسترده تر از اینها باشد.

این لیست بلند و بالا که بی شک باید آن را ناقص خواند و پروژه های تصاحب شده از سوی این حزب پادگانی به مراتب چندین برابر این موارد است که طی دو سال اخیر افزایش یافته است. بسیاری از دلسوزان نظام در سالهای اخیر هشدار داده‌اند که آلوده شدن سپاه به فعالیت‌های پرسود اقتصادی، به انحرافات بزرگ در این نهاد انقلابی خواهد انجامید. اما این هشدارها شنیده نشد تا چندی پیش ابعاد جدیدی از این انحراف های سیاسی و اقتصادی در سپاه و حکومت فاش شد تا برای همگان محرز تر شود که تجمیع این حجم هنگفت بودجه در دست یک نهاد نظامی، چه تبعات تلخی در عرصه های سیاسی و امنیتی خواهد داشت. طبق گزارشی که چندی پیش منتشر شد علی اکبر ناطق نوری، رئیس بخش بازرسی دفتر رهبر ی، گزارشی به آیت الله خامنه ای ارایه کرده که بر اساس آن سرداران بزرگ ترین بدهکاران به نظام بانکی کشور هستند. این گزارش اشاره داشت که میزان طلب نظام بانکی از سردارانی که وام و تسهیلات دریافت کرده و به موقع بدهی های خود را پس نداده اند، به ۴۵ هزارمیلیارد تومان می رسد؛ موضوعی که نظام بانکی کشور را دچار بحرانی جدی کرده است.

بعد دیگر ماجرا را محمدرضا باهنر اعتراف کرد تا علت تسریع در واگذاری بدون تشریفات و مناقصه پروژه ها به سپاه طی یک سال اخیر محرزتر شود و افزایش این روند در ماه های آینده را هم با نزدیک شدن به انتخابات قوت بخشد.

محمدرضا باهنر از سردارانی تحت عنوان "طبقه اشرافی خشن" نام برد که از هم اکنون مشغول برنامه ریزی برای دوره آینده انتخابات ریاست جمهوری هستند. باهنر به جام جم گفت: "قبل از آقای احمدی نژاد می گفتند یک طبقه اشرافی شکل گرفته در اقتصاد و سیاست. این ها باید بشکند. شکسته شد. اما الآن یک طبقه اشرافی خیلی خشن تری شکل گرفته است."

وی در ادامه به ابعاد خشونت در جهش ارقام اختلاس ها اشاره کرده و افزوده: "اعداد و ارقام واقعا جهش یافته و عوض شده، یک وقتی ۱۰ میلیارد و ۲۰ میلیارد بود، الان ۳ هزارمیلیارد تومانی اتفاق می افتد. یعنی یک طبقه از هم پاشید و بلافاصله یک طبقه اشرافی دیگری تشکیل شد."

علاوه بر انتخابات نمی توان از گسترش حضور نظامیان به موازات تحریم های بین المللی آسان گذشت که به این بهانه حضور خود و دست درازی به اموال مردمی را در عرصه های مختلف اقتصاد بیش از قبل پهن کردند.

این اما همه ماجرا نیست و چنگ اندازی حکومت و سپاه بر اموال مردم از مسیر دیگری نیز دنبال می شود که سپاه به صورت تهاتری پروژه های دولتی را تصاحب می کند. نمونه آن واگذاری سد بختیاری است که از آن به عنوان بلندترین سد بتنی جهان یاد می شود، این سد که قبل تر به چین واگذار شده بود و قرار بود شرکت چینی سایند هیدرو با دو میلیارد دلار این پروژه را در ده سال اجرا کند که با "مجوز ترک تشریفات مناقصه" به قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه پاسداران واگذار می شود.

خبرگزاری دانشجویان ایران در توضیح این واگذاری خبر داد که قرارگاه خاتم الانبیاء "تامین اعتبار این پروژه را برعهده می گیرد و وزارت نیرو از طریق فروش و اموال و دارایی ها" به صورت "تهاتری" هزینه ساخت سد بختیاری را دریافت می کند.

قبل از این طرح نیز پروژه شیرین سازی و انتقال آب خزر به مناطق مرکزی ایران به قرارگاه خاتم واگذار شد و دولت در ازای اجرای آن دو میلیارد دلار از سهام شرکت های پتروشیمی را به این قرارگاه وابسته به سپاه واگذار کرد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • تشدید جنگ لفظی مقامات نظامی ایران و اسرائیل: جنگ را به درون مرز اسرائیل می‌کشانیم
 • جنگ میان فرماندهان سپاه با اهالی بیت رهبری بر سر انتخاب گزینه ریاست جمهوری آینده
 • اختلاف و نزاع شدید میان فرمانده کل سپاه و رئیس سازمان اطلاعات سپاه
 • تاسیس مدرسه علمیه توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
 • معاونت فرماندهی کل سپاه: برخورد با امثال میرحسین موسوی و مهدی کروبی با آن پیشینه مثبتی که دارند از برخورد با کیانوریِ حزب توده و مجاهدین خلق سخت‌تر است
 • انصاری راد: هم اکنون شرایط برای حضور اصلاح طلبان در انتخابات فراهم نیست/طول و عرض جریان اصلاحات به اندازه طول و عرض کل کشور است
 • برگزاری دو رزمایش مشترک بین سپاه و ارتش در دو حوزه «زرهی» و «هوابرد»
 • مشاور سابق خاتمی: جریان اصلاحات تلاش می کند حضور فعال در انتخابات داشته باشد و قصد خودکشی ندارد
 • کشته شدن دو عضو سپاه بر اثر انفجار مین
 •  
  آخرین اخبار
 • بازداشت چند شهروند سقزی در کردستان
 • یک هفته با کارگران/ تعطیلی دو کارخانه در طول یک هفته و بیکارشدن ۶۰۰ کارگر
 • مولوی عبدالحمید: بازار حراج ایمان فراوان است/هنوز اهل سنت در کلان شهرها برای برپایی نماز با مشکل مواجه هستند
 • هشدار نماینده رودسر: فاجعه بیکاری در کمین ۶۵ هزار خانوار چایکار
 • وضعیت نامساعد احمدرضا احمدپور، همزمان با قرار تبعید به زندان یزد
 • افزایش ۱۷ درصدی شهریه مهدکودک‌ها
 • خطر ورشکستگی نقره کاران/به واردکننده محصولات هنری نقره از چین، پاکستان و هند تبدل شده‌ایم
 • شیوا نظر آهاری بالاخره برای گذراندن 4 سال حبس راهی اوین شد
 • لايحه "افزایش جمعیت" به مجلس میرود
 • عفو بین الملل: حدود ۲۳ نفر در ایران احتمالا در خطر اعدام قریب‌الوقوع قرار دارند
 • تلاش های جدید اروپا برای تحریم های بیشتر علیه ایران/مذاکره با ایران، آب در هاون کوبیدن
 • دلار 2300 تومان را رد کرد
 • کاهش 70 درصدی درآمد نفتی ایران به گزارش CNBC
 • پشت پرده یکی از فسادهای مالی در دولت احمدی نژاد
 • محمدجواد جزینی: دوران تصدی معاونت فرهنگی توسط «بهمن دری» از تاریک‌ترین دوره‌های تاریخ فرهنگ ایران است
 • واکنش مهمانپرست به تعطیلی سفارت کانادا در ایران
 • علی لاریجانی: موضع ایران در امور سوریه، ایجاد دموکراسی و تحقق خواسته مردم است
 • رئیس کل بانک مرکزی: احتمال افزایش در قیمت کالاهای اساسی وجود دارد
 • سید رضا اکرمی: آقای احمدی نژاد فراموش نکن اگر تاکنون کاری انجام داده‌ای به برکت درآمد نفتی بوده است نه هنرمندی در اداره کشو
 • اعتراف رییس اطلاعات قذافی درباره سرنوشت امام موسی صدر
 •