به روز شده: ۱۶:۱۸ تهران - چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۱

نشستی دیگر برای خبرگان نمایشی مطیع رهبر

امروز: از روز سه شنبه 14 شهریور، دوازدهمین اجلاس مجلس خبرگان رهبری در تهران در غیاب محمدتقی مصباح یزدی روحانی تندرو ساکن قم و با سخنرانی محمدرضا مهدوی کنی رئیس این مجلس آغاز شد. ابوالقاسم خزعلی 87 ساله همچون احمد جنتی 86 ساله، در کنار دیگر خبرگان رهبری (محمد یزدی، صادق لاریجانی و محمود هاشمی شاهرودی و عباس واعظ طبسی و دیگران) پا به مجلسی نهادند که نمایشی و فرمایشی بودن آن، دیرزمانی است برای تمامی ناظران مستقل سیاسی و اکثریت شهروندان ایران، آشکار شده است.

همان گونه که انتظار می رفت مهدوی کنی در سخنانش بار دیگر «اهمیت حراست از جایگاه رهبری و پاسداری از وی» را هدف اصلی مجلس خبرگان رهبری دانست؛ ضمن آن که قرار است روز پنجشنبه اعضای این مجلس به سنت اجلاس های قبلی، بار دیگر به دیدار رهبر جمهوری اسلامی بروند و از «رهنمودهای وی بهره مند گردند» و بدین ترتیب دوازدهمین اجلاس مجلس خبرگان رهبری را به پایان رسانند.

مجلسی که در ظاهر و براساس شرح وظایفی که در قانون اساسی برای آن منظور شده، می بایست مهم ترین و حساس ترین نهاد در ایران باشد به سبب ساختار حقوقی و سیاسی نظام جمهوری اسلامی و اختیارات ویژه رهبر جمهوری اسلامی، اکنون به بی خاصیت ترین و کم اثرترین نهاد موجود در ساخت قدرت در ایران بدل شده است.

کمیسیونی فوق محرمانه

براساس اصل ۱۰۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مسئولیت تعیین و نظارت بر ولی فقیه (رهبر جمهوری اسلامی) برعهده این مجلس نهاده شده و از جمله مهمترین و حساسیت برانگیزترین وظایف این مجلس تشکیل «کمیسیون تحقیق موضوع اصل ۱۱۱ قانون اساسی» است که برای نظارت بر استمرار شرایطی که در اصل پنجم و 109 قانون اساسی برای رهبری ذکر شده‌ و تصمیم‌گیری در موارد فقدان آن، تشکیل می‌ شود.

با وجود این طبق آیین نامه داخلی مجلس خبرگان، مذاکرات و نطق ‌های این مجلس غیرعلنی بوده و صرفا بخشی از مراسم افتتاحیه اجلاس های آن علنی است؛ همچنین تحقیقات و مذاکرات کمیسیون تحقیق اصل ۱۱۱ قانون اساسی نیز کاملا محرمانه ‌است و تاکنون متن مذاکرات شفاهی یا صورت جلسات و مصوبات این کمیسیون هرگز از سوی رسانه های رسمی کشور و از سوی اعضای این کمیسیون منتشر نشده است.

از میان کمیسیون های فعال در مجلس خبرگان به نظر می رسد تنها «كميسيون بررسى راه‏‌هاى پاسدارى و حراست از ولايت فقيه» به بهترین شکل ممکن وظیفه خود یعنی حمایت بی چون و چرا از آیت الله خامنه ای رهبر فعلی جمهوری اسلامی ایران را به انجام می رساند، به گونه ای که طی سالهای پس از رهبری آیت الله خامنه ای، کارکرد مجلس خبرگان نه تنها نظارت بر عمکلکرد رهبری نبوده بلکه عکس آن یعنی نظارت کامل رهبر جمهوری اسلامی بر اعضا و فعالیت های این مجلس و تبعیت محض آنها از دستورات وی بوده است.

ریاست این مجلس از زمان تأسیس آن در سال ۱۳۶۱ در حدود ۲۵ سال برعهده علی مشکینی بود، که سرانجام پس از درگذشت وی در سال ۱۳۸۶ این مسئولیت به اکبر هاشمی رفسنجانی رسید؛ اما عمر ریاست هاشمی بر این مجلس دو سال بیشتر به طول نیانجامید. پس از وقایع انتخابات جنجالی ریاست جمهوری دهم که منجر به اختلاف نظر میان رهبر جمهوری اسلامی و هاشمی رفسنجانی شد و به‌دنبال شدت یافتن انتقادات اصولگرایان حامی رهبری از مواضع هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۸۹محمدرضا مهدوی کنی جانشین وی شد.

آیت‌الله دستغیب: خبرگان خلاف‌ها را تایید می‌کنند

در شهریور ماه سال گذشته آیت الله سیدعلی محمد دستغیب از مراجع تقلید منتقد نظام و عضو مجلس خبرگان رهبری، در زمان برگزاری اجلاس دهم خبرگان رهبری (دور چهارم) طی دو نامه خطاب به مهدوی کنی با اعلام آن که «امنیتی برای حضور در اجلاس خبرگان رهبری ندارد» به شدت از «قانون‌ شکنی‌ های حاکمیت در دو سال اخیر» انتقاد کرد. وی خواستار تشکیل «کمیته‌ حقیقت‌ یاب» برای بررسی علت دخالت سپاه و نیروهای امنیتی در نهادهای مختلف اجتماعی و زندگی مردم شد و اعلام کرد که «اینک جز شبحی از جمهوری اسلامی باقی نمانده است.»

نماینده مردم استان فارس در مجلس خبرگان رهبری در نامه خود از رئیس و اعضای مجلس خبرگان پرسیده بود: «آیا شما آنچه را در این مملکت به خصوص طول این دوسال بر ملت گذشته موافق با قرآن و سنت رسول‌الله (ص) می‌دانید؟ تاریخ گواهی می ‌دهد که در حیات خبرگان خلاف شرع‌ های بسیاری صورت گرفته، اما خبرگان عکس ‌العملی نسبت به آن نشان نداده بلکه تأیید هم کرده ‌اند، و اگر کسی بخواهد مطلب حق و منطقی و عقلی بیان کند شامل تمام اتهامات می‌شود.»

اعتراض به محرمانه بودن مذاکرات خبرگان

شیوه تشکیل مجلس خبرگان رهبری و محرمانه بودن مذاکرات و مصوبات آن همواره مورد انتقاد مخالفان و منتقدان نظام جمهوری اسلامی بوده و کمتر چهره سیاسی حامی حکومت تاکنون درباره محرمانه بودن مذاکرات مجلس خبرگان سخنی به میان آورده است.

اما شش ماه پیش و همزمان با برگزاری یازدهمین اجلاس خبرگان رهبری (دور چهارم)، احمد توکلی، اصولگرای منتقد دولت خواهان محرمانه تلقی نشدن نطق‌ ها، مذاکرات و تصمیم‌ های مجلس خبرگان شد.

توکلی در یادداشتی که در تارنمای "الف" به چاپ رساند، با بازگو کردن برخی اخبار منتشر نشده مربوط به نشست پیشین مجلس خبرگان، انتشار چنین اخباری را برای اطلاع افکار عمومی مفید دانست.

توکلی در یادداشت خود، پیشنهاد کرده بود برای آن که مردم بدانند اعضای مجلس خبرگان «وظیفه نظارت بر رهبری را چگونه انجام می ‌دهد و چه مواضع جمعی اتخاذ می‌ کنند» در هر نشست این مجلس «تیم دو-سه نفره ‌ای از اصحاب رسانه که به نظام وفادار و به حرفه خویش مسلط‌ باشند در کنار هیات رئیسه مجلس خبرگان قرار گیرند».

هرچند این پیشنهاد نماینده مجلس، هرگز پاسخی از سوی اعضای مجلس خبرگان رهبری نیافت و اکنون در زمان برگزاری دوازدهمین اجلاس نیز تغییری در شیوه تشکیل جلسات این مجلس رخ نداده است.

آیت الله خامنه ای: دخالت در جزئیات را نمی پذیرم

در بهمن ماه سال گذشته افشای بخشی از مذاکرات محرمانه رهبر جمهوری اسلامی ایران با اعضای این مجلس از سوی یکی شاگردان محمدتقی مصباح یزدی، به جنجال بزرگی در رسانه های فارسی زبان داخلی و خارجی بدل شد.

عباس نبوی، رئیس "موسسه تمدن و توسعه اسلامی" و عضو هیات علمی موسسه امام خمینی که با ریاست مصباح یزدی اداره می شود، در اظهاراتی گفته بود که آیت الله خامنه ای، در نامه ای به «کمیسیون نظارت بر رهبری» هشدار داده است که نظارت این مجلس، صرفا به معنی بررسی «شرایط کلی رهبری» است و «حق دخالت در جزئیات عملکرد رهبری را ندارند.»

عباس نبوی این اظهارات را در سخنرانی خود در جمع اعضای "انصار حزب الله" که متن آن در نشریه "یالثارات الحسین" ارگان رسمی این تشکل منتشر شد ایفا کرده بود.

این روحانی نزدیک به آیت الله مصباح یزدی، گفته بود که آیت الله خامنه ای این اظهارات را «در اواخر همین دوره مجلس خبرگان» بیان کرده، که این موضوع با توجه به آغاز دوره جدید این مجلس در سال گذشته، نشان می دهد که به احتمال زیاد مقصود عباس نبوی «اواخر دوره قبلی مجلس خبرگان» بوده که هنوز هاشمی رفسنجانی ریاست این مجلس را به عهده داشته است.

عباس نبوی در سخنرانی خود، جمله ای از رهبر جمهوری اسلامی ایران را نقل کرده که در آن آیت الله خامنه ای خطاب به اعضای مجلس خبرگان می گوید: «اگر [شرایط رهبری] باقی هست آن وقت در مورد خرده‌ ریز‌ها نمی ‌پذیرم که شما وارد جزئیات شوید... اینکه بگویید شرایط هست و کاملا وجود دارد، اما ما می ‌خواهیم درباره این موارد که مثلا چرا این آقا را به فلان سمت برگزیدید و چرا به فلانی اجازه داده ‌اید [بررسی کنیم]، نمی ‌شود.»

جنتی: رهبری گفتند اصلا حرفش را نزنید!

در پاییز و تابستان سال 1385 نیز "مجله حکومت اسلامی"، به صاحب امتیازی "دبیرخانه مجلس خبرگان" که حاوی گفتگو با اعضای بلندپایه این مجلس است به نقل از اکبر هاشمی رفسنجانی و احمد جنتی دو عضو مجلس خبرگان رهبری مطالبی را درباره دستور آیت الله خامنه ای به این مجلس برای پرهیز از دخالت در اختیارات وی منتشر کرد.

هاشمی رفسنجانی در شماره تابستان 1385 مجله حکومت اسلامی گفته بود: «مجلس خبرگان فرضش بر این بود که هر چیزى که به رهبرى مربوط مى شود را پیگیرى کند، مثل مجمع تشخیص مصلحت نظام، صدا و سیما، نیروهاى مسلح و هر چه که تحت امر رهبرى است . اینها به مجلس خبرگان فراخوانده شوند و گزارش کارهاى خودشان را به خبرگان بدهند و خبرگان هم سؤال کنند و آنها هم توضیح بدهند و احیاناً اگر اشکال و ایرادى هم بود، در همان جلسه مطرح شود تا همه در جریان قرار بگیرند، این به صورت قانون در آمد.»

در ادامه این نقل قول آمده است: «اما وقتى بعضى از این نهادها دعوت شدند که در جلسه خبرگان حضور پیدا کنند تا گزارش عملکردهاى خودشان را بدهند، دفتر رهبرى مانع حضور آنها در خبرگان شد و اظهار داشتند که رهبرى نظرشان این است که این موضوع جزء وظایف خبرگان نیست.»

به نوشته شماره پاییز ۱۳۸۵ مجله حکومت اسلامی، نیز احمد جنتی دبیر شورای نگهبان در زمینه مخالفت رهبر با نظارت بر زیر مجموعه های خود گفته است: «نظر عده زیادى از اعضاى خبرگان بر این بود که باید هیأت تحقیق در نهادهاى زیر نظر مقام معظم رهبرى تحقیق و بررسى کند که آیا درست اداره مى شوند یا نه؟... نظر اکثریت بر این بود. تا این که موضوع را با مقام معظم رهبرى در میان گذاشتیم. چندین جلسه صحبت شد، ایشان با این نظر موافق نبودند.»

جنتی در ادامه می گوید: «ایشان در مورد نیروهاى مسلح فرمودند: اصلاً حرفش را نزنید، براى این که در نیروهاى مسلّح امکان این که کسى تحقیق و سؤال کند، نیست. نیروهاى مسلّح جاى این حرف ها نیست. مگرمى شود کسى در میان نیروهاى مسلح وارد شود و راجع به مسائلى ایجاد شبهه کند؟ در این صورت فرمانده نمى تواند کار کند. به هر حال طى دو ـ سه جلسه اى که با ایشان داشتیم و بحث هاى زیادى شد، با این موضوع مخالفت کردند.»

این دو موضوع در نامه تیرماه سال گذشته محسن کدیور، دین پژوه منتقد نظام به هاشمی رفسنجانی، رئیس سابق مجلس خبرگان یادآوری شده بود.
ندای سبز آزادی - محمد صادقی-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • اعضای خبرگان از شمول طرح رسیدگی به دارایی مسئولان خارج شدند
 •  
  آخرین اخبار
 • افزایش قیمت ارز یک روز پس از قول احمدی نژاد برای کاهش
 • معاونت فرماندهی کل سپاه: برخورد با امثال میرحسین موسوی و مهدی کروبی با آن پیشینه مثبتی که دارند از برخورد با کیانوریِ حزب توده و مجاهدین خلق سخت‌تر است
 • هشدار برخی مقامات جمهوری اسلامی در خصوص قریب الوقوع بودن شورش های اجتماعی و اعتراضات سیاسی
 • بیانیه عفو بین الملل در اعتراض به زندانی شدن ژیلا بنی یعقوب
 • روایت هنرمند سبز از سلامت کامل میرحسین موسوی
 • عضو کمیسیون امنیت ملی: تدارک زیادی دیده شد تا بان کی مون با سران فتنه دیدار نکند
 • صادق لاریجانی: به رهبری اطمینان دادیم "سردسته" های زندانیان سیاسی آزاد نمی شوند
 • رفتار با خاتمی بیانگر وضعیت سیاسی ایران امروز
 • معصومه ابتکار: ابتکار: عده ای از اصل با قانون اساسی مشکل دارند و به شوراها اعتقادی ندارند
 • کدخدایی مجددا به عنوان رییس هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین منصوب شد
 • سعید مرتضوی هم دکتر شد + تصویر
 • اعترافات احمدی نژاد در خصوص به هم ریختگی اقتصادی کشور
 • واکنش عضو هیات رئیسه مجلس به سخنان دیروز احمدی نژاد درباره سال پایانی کار دولت
 • انصاری راد: هم اکنون شرایط برای حضور اصلاح طلبان در انتخابات فراهم نیست/طول و عرض جریان اصلاحات به اندازه طول و عرض کل کشور است
 • نماینده مجلس: ارزش پول ملی به دلیل برخی ندانم کاری ها سقوط کرد اما دولت مقصر نیست!!!
 • چمران: مردم شهر ری در اعتراض جدایی از تهران نامه‌ای به دفتر مقام رهبری نوشتند
 • احمدی نژاد: از کجا می دانید یک سال به آخر دولت مانده است؟/پاک ترین دولت در تاریخ کشوریم!
 • برگزاری جلسه شورای عالی فرهنگی وزارت دفاع
 • یک کارشناس سینمایی: هر ایرانی فقط هر 9 سال یك بار سینما می‌رود/ حال سینمای ایران خوب نیست
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز
 •