به روز شده: ۲۰:۲۰ تهران - دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۱

اژه ای: امدادگران مناطق زلزله زده خرابکارند/مشروح نشست خبری

امروز: در حالیکه رسیدگی به اتهامات دانه درشت های دولتی و مجلس در جریان پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی مسکوت مانده، سخنگوی قوه قضاییه با تشریح روند رسیدگی به این پرونده گفت: برای 39 متهم این پرونده حکمی هزار و 660 صفحه ای صادر شده است. این مقام قضایی، همچنین امدادگران بازداشت شده در مناطق زلزله زده را "خرابکار" نامید و وضعیت جسمانی میرحسین موسوی را خوب ذکر کرد.

به گزارش مهر، غلامحسین محسنی اژه ای روز دوشنبه در سی و چهارمین نشست خود با خبرنگاران اظهارداشت: از زمان شروع پرونده فساد مالی بزرگ 13 ماه می گذرد. از نیمه مرداد سال 90 رسیدگی به این پرونده آغاز شد و تاکنون کار بسیار فشرده ای در این خصوص صورت گرفته است. پس از قطعی شدن احکام متهمان در نشست اختصاصی جزئیات اتهامات، حکم مجازات و نام متهمان را اعلام خواهم کرد.

رای 1660 برگی برای 39 متهم فساد بزرگ مالی
وی افزود: از مجموع لوایحی كه تحویل دادگاه شده است، علاوه بر 13 هزار برگی كه دادسرا به دادگاه ارجاع داده بود، 9 هزار برگ هم در زمان دادگاه اضافه شد.

سخنگوی دستگاه قضایی با بیان اینكه هزار و 660 برگ فقط حكم دادگاه به صورت تایپ شده است، اظهار كرد: این مقدار فقط دادنامه 39 متهم پرونده فساد بزرگ مالی است و اگر همین هزار و 660 برگ را تایپیست‌ها، تایپ كنند و بعد هم غلط‌گیری شود، شاید برای تایپ و غلط‌گیری و تطبیق آن با دست‌نوشت چند بار بین ریاست دادگاه و تایپیست‌ها رفت و آمد شده است و این موضوع می‌تواند زمان‌بر باشد.

برگزاری نشست اختصاصی برای تشریح حكم فساد بزرگ مالی
محسنی اژه‌ای ادامه داد: از زمان تشكیل این پرونده تا به امروز حدود 13 ماه می‌گذرد. طی این مدت كار بسیار فشرده‌ای انجام گرفت. ان‌شاالله بعد از اینكه احكام متهمان قطعی شد، در یك نشست اختصاصی توضیحات لازم را خواهم داد چرا كه این توضیحات برای مردم شنیدنی است.

وی ادامه داد:‌ پرونده تعدادی از متهمان این پرونده در پایان دی‌ماه سال گذشته تكمیل و به دادگاه ارسال شد و در 24 بهمن‌ماه سال 90 كیفرخواست این متهمان صادر شد.
محسنی‌اژه‌ای افزود: تعداد متهمان پرونده فساد بزرگ مالی در ابتدا 32 نفر بود ولی بعد چند نفر دیگر هم به این متهمان اضافه شدند و جمعا متهمان این پرونده به 39 نفر رسید. 25 تیرماه امسال و با گذشت پنج ماه، محاكمه این متهمان در دادگاه به پایان رسید.

وی با بیان اینكه سوال می‌شود چرا رسیدگی به این پرونده طولانی شده است و باید 13 ماه طول بكشد، گفت:‌ اگر شما بسیاری از پرونده‌ها را با حجم كمتر و متهم كمتر نگاه كنید خواهید دید كه چه زمانی می‌برد.

سخنگوی قوه قضاییه در ادامه در مورد علت تاخیر در اعلام حكم دادگاه فساد بزرگ مالی گفت: قرار بود این حكم حدود 20 روز پیش ابلاغ شود كه بخشی از این تاخیر به دلیل زمان‌بر بودن تایپ بود و با اینكه چند تایپیست اضافه كردیم، زحمت زیادی هم كشیده می‌شد ولی باز هم كار طول كشید و بخشی از تاخیر هم به خاطر تعطیلات بود ولی بعد از تعطیلات ابلاغ حكم به وكلای متهمان آغاز شد. البته برخی از وكلا هنوز نیامده‌اند تا حكم آنها ابلاغ شود و طبیعی است كه اگر كسی نیامد، حكم به محل كار او ابلاغ می‌شود.

محسنی‌اژه‌ای افزود: وكلای متهمان این پرونده 515 لایحه در این پنج ماه تحویل دادگاه داده‌اند و همانطور كه استحضار دارید، این پرونده ظرف 20 روز قابل تجدیدنظر در دیوان عالی كشور است. دیوان عالی كشور حداقل باید 1660 برگ دادنامه را مطالعه كند؛ نه اینكه فقط آن را نگاه كند، بلكه باید كلمه به كلمه و سطر به سطر این دادنامه مطالعه شود. بعد از آن باید كل پرونده را مطالعه كند. علاوه بر این وكلای این 39 متهم كه اعتراض می‌كنند، 39 لایحه اعتراضی نوشته می‌شود كه این لوایح هم باید مورد مطالعه قرار گیرد. حتما پرونده‌ای با این حجم با اتهامات مختلف و متعدد متهمان در دیوان عالی كشور باید به دقت مورد مطالعه قرار گیرد تا نسبت به آن اظهارنظر شود.

وی اظهار كرد: ده‌ها هزار نفرساعت كار كارشناسی، تحقیقاتی و پیگیری برای ردیابی پول‌ها، سندسازی‌ها، شركت‌های كاغذی و شناسایی اموال منقول و غیرمنقول انجام شد. شركت‌ها و كارخانجات مورد نظارت قرار گرفتند تا رسیدگی به این پرونده منجر به تعطیلی آنها نشود و نهایتا با تلاشی كه شد، بعضی از این كارخانجات نه تنها كارشان متوقف نشد، بلكه توانستند به سوددهی بیشتری برسند و تقریبا می‌توانم بگویم كه كمترین خدشه‌ای به شركت‌های فعال این گروه وارد نشد.

سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان كرد: ارزیابی من این است كه این 13 ماه نه تنها زمان زیادی نیست، بلكه با توجه به حجم و نوع كار، كسانی كه در دادسرا و در بخش‌های مختلف كار كارشناسی كرده‌اند و همچنین جناب آقای سراج یك كار بسیار خارج از حد معمول و مترادف اداری انجام دادند تا پرونده به نتیجه برسد.
محسنی‌اژه‌ای همچنین گفت كه در مورد 39 متهم پرونده فساد بزرگ مالی، یك دادنامه صادر شده منتها محكومیت‌های متهمان متفاوت است.

خبرنگاری به نقل قولی از مطلبی از محمود خاوری مبنی بر متهم بودن مدیرعامل سابق بانك صادرات پرداخت كه محسنی‌اژه‌ای در این باره گفت: در این مورد من چندین بار عرض كردم. اگر آقای خاوری می‌آمدند از خودشان دفاع می‌كردند، وضعیت مشخص می‌شد و برای خود او هم بهتر بود ولی متاسفانه ایشان نیامد و متاسفانه كشوری كه به او پناه داده نیز در این زمینه همكاری نكرده است.


پيگيري‌ها در مورد بازگشت «خاوري» به نتيجه نرسيده است
اين خبرنگار در مورد اينكه چرا محمود خاوري هنوز در ليست اينترپل قرار نگرفته است، سوال پرسيد كه محسني اژه‌اي در پاسخ گفت: دنياي زور است. من قبلا هم عرض كردم كه هم از طريق سياسي و هم از طريق قضايي اين مساله پيگيري شد ولي تا الان به نتيجه‌اي نرسيده است. به هر تقدير پرونده ايشان به دادگاه رفته و تكرار مي‌كنم اگر خاوري بيايد و دفاع كند به نفعش خواهد بود وگرنه نسبت به بخشي از پرونده حكم غيابي صادر خواهد شد.

مدیرعامل سابق بانك صادرات محاكمه می‌شود
وی ادامه داد: در این پرونده نسبت به آقای خاوری كیفرخواست صادر شده و به دادگاه خواهد رفت و هرچند اگر خودش بود بهتر از خود دفاع می‌كرد اما دادگاه دقت نظر كافی را خواهد داشت. در مورد مدیرعامل سابق بانك صادرات نیز قبلا گفته شد كه بازپرس قرار مجرمیت صادر كرد و دادستان به این قرار نقص گرفت و پرونده را بازگرداند تا رفع نقص كند. پرونده او هم به دادگاه خواهد رفت و دادگاه اظهارنظر خواهد كرد.

خبرنگاری گفت براساس خبری كه در رسانه‌ها منتشر شده، دولت 10 پرونده مهم دارد كه مورد رسیدگی قرار نگرفته و قرار هم نیست مورد رسیدگی قرار بگیرد. آیا این مساله صحت دارد؟ محسنی اژه‌ای گفت: سوال كلی مطرح می‌شود. 10 پرونده مهم یعنی چه؟ اگر به این شكلی كه شما سوال می‌كنید، پاسخ من منفی است. اگر جور دیگری سوال شود باید دید ذهن من به كجا می‌رود تا من جواب بدهم.

ارسال پرونده 17 متهم دیگر در فساد بزرگ مالی به دادگاه
محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینكه تعداد متهمان دیگر پرونده فساد بزرگ مالی به چند نفر می‌رسد؟ تصریح كرد: بقیه متهمان این پرونده زیاد هستند. البته همه‌ اتهامات این متهمان در ردیف اتهامات 39 نفر متهم نیست و پرونده‌شان سبك‌تر است و اینكه چه زمانی پرونده این افراد به دادگاه می‌رسد باید بگویم كه 17 پرونده دیگر غیر از این 39 متهم به دادگاه رفته است و قاضی هم عوض نمی‌شود و همچنان آقای سراج است.

وی افزود: به طور طبیعی پرونده‌ این‌چنینی امكان دارد دادرس یا قاضی دیگری در كنار قاضی رسیدگی‌كننده داشته باشد. ممكن است یك دادرس دیگر هم برای تسریع كار اضافه شود و اگر نقصی گرفته نشود به این پرونده در دادگاه رسیدگی می‌شود. همچنین دادگاه این متهمان به صورت علنی برگزار خواهد شد مگر در مواردی كه دادگاه تشخیص دهد كه نیازی به این كار نیست.

افراد مرتبط با فساد بزرگ دارای مسوولیت نیستند
خبرنگاری سوال خود را این‌گونه مطرح كرد كه آیا معاون اقتصادی بانك مركزی كه تازه به این سمت منصوب شده است، در پرونده فساد بزرگ مالی اتهامی را دارد یا خیر؟ كه محسنی اژه‌ای پاسخ داد: من كسی را یادم نیست كه بازداشت شده باشد و الان سمتی گرفته باشد.

در این هنگام خبرنگاری در تكمیل سوال خبرنگار قبلی مدعی شد كه در استیضاح وزیر اقتصاد هم اسم این شخص مطرح بود كه دادستان كل كشور مجددا پاسخ داد: من چنین كسی را كه بازداشت شده باشد و الان سمتی داشته باشد سراغ ندارم.

محسنی‌اژ‌ه‌ای در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینكه پورمحمدی عنوان كرد كه پرونده معاون اول رییس‌جمهور تكمیل شده است، گفت: این سوال را از خودشان بپرسید.

پاسخ به برخی انتقادات
در ادامه، خبرنگاری با بیان اینكه قصد انتقاد از سخنگوی قوه قضاییه را دارد، گفت: در این دو ماهی كه شما غیبت داشتید، یكسری اتفاقات قضایی افتاد كه نه شما و نه دفترتان پاسخگو نبودید. دادستان تهران هم انگار در بایكوت خبری است. خانم فائزه هاشمی كه حكمش ابلاغ شده یك مرتبه از كشور خارج می‌شود. آقای سعید مرتضوی كه حكمش ابلاغ شده همچنان بر صندلی خود نشسته است اما دادستان تهران به دیوان می‌رود و حكم عقرب سیاه را از قاضی می‌گیرد. آقای پالیزدار در انفرادی به مشكل برمی‌خورد و حتی برخی سایت‌های بیگانه به این موضوع می‌پردازند.

محسنی‌اژه‌ای در این زمینه اظهار كرد: اولا دو ماه نیست كه جلسه سخنگو تشكیل نشده بلكه حدود 34 روز است. این مطلب هم كه دادستان تهران پرونده را از قاضی گرفته است، صحت ندارد. دادستان تهران پرونده عقرب سیاه را با جدیت پیگیری كرد و حكم این پرونده هم صادر شده كه منتها یكسری تشریفات اداری دارد و همین امروز هم گفتند كه حكم اجرا خواهد شد.

فائزه هاشمی 29 مرداد به كشور بازگشت
وی ادامه داد: خانم هاشمی هم در حالی كه ممنوع‌الخروج نبوده در تاریخ 12 مرداد از كشور خارج شده بود و 29 مرداد هم به كشور برگشت. شاید تاریخ دوازدهم و بیست‌ونهم در جایی مطرح نشد و فقط اصل موضوع خروج از كشور گفته شد.

سخنگوی دستگاه قضایی در رابطه با مطرح شدن ممنوع‌المصاحبه بودن دادستان تهران نیز گفت: اینطور نیست. دادستان تهران مصاحبه اختصاصی ندارد. البته در حاشیه‌های جلساتی كه حضور دارند ممكن است مصاحبه داشته باشند ولی مثل جلسات ما جلسات منظمی ندارند.

ماجرای سعید مرتضوی...
محسنی‌اژه‌ای درباره تاخیر در اجرای حكم دیوان عدالت اداری در مورد مرتضوی نیز گفت: دیوان عدالت حكم انتصاب مرتضوی را لغو كرد و وزیر هم باید كار خود را انجام دهد ولی من الان از اقدام وزیر خبر ندارم.

خبرنگاري گفت: با توجه به اصلاح اساسنامه سازمان تامين‌اجتماعي ديگر صندوقي وجود ندارد كه آقاي مرتضوي مديرعامل آن باشد اما متاسفانه اين انتقاد به قوه قضاييه و رييس ديوان عدالت اداري وارد است كه در اين زمينه اظهارنظر نمي‌كنند. نظر شما چيست؟
محسني اژه‌اي پاسخ داد: شما انتقاد كرديد.

دستگیری تعدادی از افراد خرابكار در مناطق زلزله‌زده آذربایجان
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال خبرنگاری كه پرسید "آیا درست است كه 26 نفر از افراد در زلزله آذربایجان قصد خرابكاری داشته‌اند و گفته می‌شود كه این افراد منافق و بهایی بوده‌اند؟" ادعا کرد: بله، این خبر صحت دارد. تعدادی افراد دستگیر شده‌اند كه بعضی از آنها زود آزاد شدند و بعضی در بازداشت به سر می‌برند و اینكه فردی بهایی یا عنوان دیگری داشته باشد دلیل دستگیری نیست مگر اینكه اقدامی را انجام داده باشد. در زلزله آذربایجان این افراد قصد خرابكاری داشتند كه همه آنها در بازداشت نیستند و تعدادی از آنها آزاد شده‌اند و پرونده این افراد كه به تعداد 20 و چند نفر می‌رسد در مرحله تحقیقات مقدماتی و در دادسرا است.

پرونده محمدجواد لاریجانی در حال رسیدگی است
محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره وضعیت پرونده زمین‌‌خواری محمدجواد لاریجانی و اینكه این پرونده به چه مرحله‌ای رسیده و آیا ایشان همچنان سمتی در قوه قضاییه دارد؟ اظهار كرد: بله، پرونده ایشان در مرحله رسیدگی است و وی همچنان مسئولیتی دارد.

دریاچه ارومیه و احتمال ورود دادستانی به موضوع
سخنگوی دستگاه قضایی همچنین درباره ورود دادستانی كل كشور به موضوع دریاچه ارومیه كه سوال یكی دیگر از خبرنگاران بود، خاطرنشان كرد: در جلسات قبل هم این سوال پرسیده شد و من پاسخ دادم كه تا الان دادستانی كل كشور به این پرونده وارد نشده است چرا كه ما تاكنون احساس نكردیم كه باید به این مقوله وارد شویم. در آینده هم باید بگویم بحث آینده است و نمی‌توانم اظهار نظری كنم.

ابهامات اجرایی پرداخت دیه و پاسخ سخنگو
خبرنگاری سوال خود را این‌گونه مطرح كرد كه با توجه به اینكه پرداخت دیه یوم‌الادا است و با توجه به اینكه رییس قوه قضاییه نمایندگان بیمه را در دادگاه‌ها ملزم به پاسخگویی كرده است، اگر امكان دارد درباره این موارد یعنی بحث بیمه و دیه توضیحاتی را ارائه دهید. سخنگوی قوه قضاییه پاسخ داد: آنچه كه در قانون آمده و آقای لاریجانی آن را بخشنامه كرده، قانون است و دادگاه‌ها باید نماینده بیمه را برای پاسخ‌دهی دعوت كنند ولی این قانون مغفول مانده بود كه در حال حاضر به دادگاه‌ها تاكید شده كه آن را رعایت كنند.

خبرنگاری سوال خود را این‌گونه مطرح كرد كه در راستای بخشنامه‌ای كه ریاست قوه قضاییه برای زندانیان مالی لحاظ كرده كه این زندانیان باید آزاد شوند، اگر امكان دارد توضیح دهید و همچنین بگویید كه چه تعداد از محكومان مالی آزاد شده‌اند؟

محسنی اژه‌ای پاسخ داد: بعد از اصلاحیه‌ای كه صورت گرفت در كل كشور تعداد چهار هزار نفر از این زندانیان آزاد شده‌اند.
وی تصریح كرد: بیش از یك ماه است كه این اصلاحیه در مورد زندانیانی كه محكومیت مالی دارند ابلاغ شده است و تعدادی از این محكومان مربوط به دیه و تعدادی هم مربوط به مهریه هستند.

هیات منصفه جوانفكر را مجرم نشناخته است
سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده جوانفكر كه مجرم شناخته نشده و همچنین روزنامه اعتماد كه مجرم شناخته شده است، اظهار كرد: در پرونده اخیر هیات منصفه تشخیص داده كه آقای جوانفكر مجرم نیست و روزنامه اعتماد مجرم است و تشخیص این موضوع بر عهده هیات منصفه است.

موضوع مترو از طریق قوه قضاییه انجام نشده است
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد آبگرفتگی متروی تهران و طرح این موضوع كه بیمه ایران باید غرامت بدهد ولی این كار را انجام نداده و حساب‌های بیمه توسط مترو مسدود شده است، گفت: ما چنین چیزی را نشنیده‌ایم و اگر هم چنین مطلبی بوده از طریق قوه قضاییه انجام نشده است.

پرونده مامور نیروی انتظامی زمین‌خوار به دادگاه نرفته است
محسنی‌اژه‌ای هم‌چنین درباره پرونده زمین‌‌خواری یك مامور نیروی انتظامی نیز اظهار كرد: این پرونده مربوط به یك فرد بازنشسته نیروی انتظامی بوده و در مرحله رسیدگی است و هنوز به دادگاه نرفته و حكم آن صادر نشده است.

باید مرز بین تخریب و توهین و افترا و انتقاد را بدانیم
وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره سخنان رهبری مبنی بر لزوم مسامحه دستگاه قضایی در برخورد با دانشجویان منتقد، خاطرنشان كرد: من در رابطه با اینكه فردی بازداشت شده است یا خیر، چیزی یادم نیست. واقعا همه ما اگر چنانچه ملتزم به قانون باشیم به نفع كشور است. همچنین ما باید مرز بین تخریب و توهین و همچنین بین افترا و انتقاد را بدانیم و آنها را از هم جدا كنیم و این از عهده شما ساخته است. آنچه مسلم است توهین به صرف لفظ نیست و به زمان و مكان و فردی كه آن را بیان می‌كند، بستگی دارد و متفاوت است لذا گاهی عمل یا لفظ است كه توهین محسوب می‌شود و ما باید روی این مسائل كار كنیم. چنانچه كسی دارای خدمات و سوابق درخشانی باشد و احیانا كار خلافی از او سر بزند باز نمی‌توان گفت كه او اصلا خلافی انجام نداده چرا كه دستگاه قضایی وظیفه دارد با كسی كه تخلفی را انجام داده است برخورد و به آن رسیدگی كند.

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینكه نوع رسیدگی و مجازات باید متناسب باشد، مدعی شد: اگر واقعا فردی دانشجوی خوبی است و احیانا كار خلافی را انجام داده ما باید بدانیم كه چگونه با او برخورد كنیم. طبیعی است كه با توجه به شرایط و جوانی و دانشجو بودن او باید به موضوع رسیدگی و با آن برخورد كنیم. همچنین اگر كسی با انگیزه شرافتمندانه جرمی را مرتكب شد، قانون نمی‌گوید كه به آن رسیدگی نكنید بلكه می‌گوید متناسب با انگیزه و جرم او به آن رسیدگی شود زیرا در قانون پیش‌بینی شده كه مجازات باید متناسب باشد.

دادستان كل كشور تاكید كرد: ریاست قوه قضاییه در پی سخنان رهبری به قضات سفارش كرده‌ كه نه تنها نسبت به قشر دانشجو بلكه نسبت به سایرین هم تا آنجایی كه امكان دارد طبق تاكیدات رهبری كسی به انفرادی نرود و اگر انفرادی رفت، اگر با پنج روز تمام می‌شود به آن بی‌توجه نباشیم كه این پنج روز به 10 روز برسد زیرا این سفارش رهبری است و قانون است و ما اگر در این زمینه عمد و قصوری داشته باشیم قابل تعقیب هستیم.

افراد زيادي از بازداشت‌شدگان پس از سال 88 با ابراز ندامت آزاد شده‌اند
محسني اژه‌اي همچنین ادعا کرد: اولا يك عفو در عيد فطر داشتيم و كساني كه مشمول بخشنامه قرار گرفتند عفو شدند و محكوميت تعدادي هم تقليل پيدا كرد. در خصوص زندانيان امنيتي هم چندين‌بار گفته شد كه ما دوست نداريم افراد در زندان بمانند. هم دوست نداريم افراد به زندان بروند و هم دوست نداريم در آنجا بمانند. در خصوص افرادي هم كه به جرم امنيتي به زندان مي‌روند چنانچه واقعا توبه و ابراز پشيماني كنند و آن مجموعه‌اي كه بايد اين مساله را احراز كند كه متشكل از قاضي صادركننده حكم، قاضي ناظر زندان و دادستان اجراي حكم‌ هستند، با توجه به تعهدي كه فرد زنداني و خانواده او مي‌دهد ممكن است او را در ليست عفو قرار دهند يا محكوميت وي تقليل يابد. تعداد زيادي از كساني كه بعد از سال 1388 زنداني شدند همين‌طور آزاد شدند. يعني آمدند و گفتند ما واقعا نمي‌دانستيم، در جو قرار گرفتيم و شيشه‌اي شكستيم اما الان پشيمانيم.

محسني اژه‌‌اي همچنين گفت كه در چند وقت اخير حدود 90 نفر در ليست عفو قرار گرفته‌اند.

حال «ميرحسين موسوي» خوب است
در ادامه خبرنگاري سوال خود را اين‌گونه مطرح كرد كه در مورد مسائل زندانيان مراجعي مي‌توانند كسب خبر كنند. مثلا در مورد آقاي هدي‌ صابر مجلس مساله را پيگيري كرد ولي بعد از حصر خانگي «كروبي» و «موسوي» به خصوص بعد از عمل قلب آقاي ميرحسين موسوي نگراني‌هايي در مورد حال آنان وجود دارد. نظر قوه قضاييه در اين مورد چيست؟

اژه‌اي پاسخ داد: حالش خوب است.

اين خبرنگار پرسيد يعني ما همچنان از قوه قضاييه پيگير اين موضوع باشيم؟

محسني اژه‌اي گفت: شما سوال كرديد و پاسخ داديم كه حالش خوب است.

توضيح دادستان كل كشور درباره كشف سلاح در جريان برگزاري اجلاس غيرمتعهدها
محسني اژه‌اي گفت: گاهي جرم جنبه‌هاي مختلفي دارد يعني علاوه بر اينكه يك جرم جنبه خصوصي دارد ممكن است جنبه عمومي هم داشته باشد و حتي با گذشت شاكي مرتكب جرم بايد محكوميت را بگذراند.
خبرنگاري به خبر منتشر شده مبني بر كشف 113 قبضه اسلحه در ايام برگزاري اجلاس عدم تعهد در تهران اشاره كرد و پرسيد: آيا در اين زمينه پرونده‌اي در قوه قضاييه تشكيل شده است؟
محسني اژه‌اي پاسخ داد: پرونده يك مورد از كساني كه دستگير شده‌اند در دستگاه قضايي مطرح شده است. البته اين مساله شايد اصلا ربطي به بحث امنيتي اجلاس نداشت و سلاح‌هاي مختلفي نيز كشف شده است.
وي در پاسخ به اين سوال كه آيا هيچ‌كدام از اين موارد امنيتي نبوده است، گفت: يك مورد امنيتي بوده كه پرونده‌اش هم در دستگاه قضايي مطرح شده است.

واكنش محسني اژه‌اي به طرح تشكيل ستاد نظارت فراقوه‌اي
خبرنگاري نظر سخنگوي قوه قضاييه را در مورد تشكيل ستاد نظارت فراقوه‌اي پرسيد كه محسني اژه‌اي در اين‌باره گفت: سر و ته موضوعي كه در يكي از روزنامه‌ها مطرح شد، معلوم نبود. گفتند دو وزير معزول كه حتما منظور از اين جمله اين بود كه يكي از آن وزرا من هستم. اگر كسي پيشنهاد دلسوزانه‌اي داشته باشد چيز بدي نيست لذا پرداختن به اين مساله خيلي جا نداشت.
خبرنگاري سوال خود را اين‌گونه مطرح كرد كه آيا بخشنامه اخير در رابطه با محكومان مالي مشمول نفقه هم مي‌شود و اينكه اخيرا با همين بخشنامه قضات حتي پيش‌پرداختي براي مهريه تعيين نمي‌كنند؟
محسني اژه‌اي در اين رابطه گفت: چنانچه احراز شود زوج، مالي دارد حتما از او مي‌گيرند و حتما به زندان مي‌رود. اگر ثابت شد براي فرار از دين مالش را انتقال داده مال را برمي‌گردانند. اين بخشنامه مي‌گويد اگر احراز شد كسي مالي ندارد به زندان نمي‌رود چون خود شاكي هم مي‌داند كه زندان برايش پول نمي‌شود.افراد زيادي از بازداشت‌شدگان پس از سال 88 با ابراز ندامت آزاد شده‌اند
محسني اژه‌اي در اين‌باره خاطرنشان كرد: اولا يك عفو در عيد فطر داشتيم و كساني كه مشمول بخشنامه قرار گرفتند عفو شدند و محكوميت تعدادي هم تقليل پيدا كرد. در خصوص زندانيان امنيتي هم چندين‌بار گفته شد كه ما دوست نداريم افراد در زندان بمانند. هم دوست نداريم افراد به زندان بروند و هم دوست نداريم در آنجا بمانند. در خصوص افرادي هم كه به جرم امنيتي به زندان مي‌روند چنانچه واقعا توبه و ابراز پشيماني كنند و آن مجموعه‌اي كه بايد اين مساله را احراز كند كه متشكل از قاضي صادركننده حكم، قاضي ناظر زندان و دادستان اجراي حكم‌ هستند، با توجه به تعهدي كه فرد زنداني و خانواده او مي‌دهد ممكن است او را در ليست عفو قرار دهند يا محكوميت وي تقليل يابد. تعداد زيادي از كساني كه بعد از سال 1388 زنداني شدند همين‌طور آزاد شدند. يعني آمدند و گفتند ما واقعا نمي‌دانستيم، در جو قرار گرفتيم و شيشه‌اي شكستيم اما الان پشيمانيم.
محسني اژه‌‌اي همچنين گفت كه در چند وقت اخير حدود 90 نفر در ليست عفو قرار گرفته‌اند.
خبرنگاري گفت: با توجه به اصلاح اساسنامه سازمان تامين‌اجتماعي ديگر صندوقي وجود ندارد كه آقاي مرتضوي مديرعامل آن باشد اما متاسفانه اين انتقاد به قوه قضاييه و رييس ديوان عدالت اداري وارد است كه در اين زمينه اظهارنظر نمي‌كنند. نظر شما چيست؟
محسني اژه‌اي پاسخ داد: شما انتقاد كرديد.
پيگيري‌ها در مورد بازگشت «خاوري» به نتيجه نرسيده است
اين خبرنگار در مورد اينكه چرا محمود خاوري هنوز در ليست اينترپل قرار نگرفته است، سوال پرسيد كه محسني اژه‌اي در پاسخ گفت: دنياي زور است. من قبلا هم عرض كردم كه هم از طريق سياسي و هم از طريق قضايي اين مساله پيگيري شد ولي تا الان به نتيجه‌اي نرسيده است. به هر تقدير پرونده ايشان به دادگاه رفته و تكرار مي‌كنم اگر خاوري بيايد و دفاع كند به نفعش خواهد بود وگرنه نسبت به بخشي از پرونده حكم غيابي صادر خواهد شد.
حال «ميرحسين موسوي» خوب است
در ادامه خبرنگاري سوال خود را اين‌گونه مطرح كرد كه در مورد مسائل زندانيان مراجعي مي‌توانند كسب خبر كنند. مثلا در مورد آقاي هدي‌ صابر مجلس مساله را پيگيري كرد ولي بعد از حصر خانگي «كروبي» و «موسوي» به خصوص بعد از عمل قلب آقاي ميرحسين موسوي نگراني‌هايي در مورد حال آنان وجود دارد. نظر قوه قضاييه در اين مورد چيست؟
اژه‌اي پاسخ داد: حالش خوب است.
اين خبرنگار پرسيد يعني ما همچنان از قوه قضاييه پيگير اين موضوع باشيم؟
محسني اژه‌اي گفت: شما سوال كرديد و پاسخ داديم كه حالش خوب است.
در ادامه خبرنگاري به نحوه اعمال ماده 18 قانون تشكيل دادگاه‌هاي عمومي انقلاب اشاره كرد و پرسيد اين مساله در مورد مرتكبين جرم كلاهبرداري هم قابل تسري است؟
سخنگوي قوه قضاييه در اين زمينه گفت: فرقي نمي‌كند. چنانچه براي رياست قوه قضاييه احراز شود كه حكمي قطعي خلاف بين شرع است مي‌تواند دستور رسيدگي مجدد به پرونده را بدهد.
خبرنگاري به موضوع گذشت آمنه از فردي كه با ريختن اسيد وي را نابينا كرده بود، اشاره كرد و پرسيد: آيا نمي‌شود كسي كه از قصاص مي‌گذرد مثلا مجازات اعدام به حبس تبديل شود؟ چرا كه به خاطر برخورد صفر و صدي ممكن است برخي از قصاص نگذرند.
توضيح دادستان كل كشور درباره كشف سلاح در جريان برگزاري اجلاس غيرمتعهدها
محسني اژه‌اي گفت: گاهي جرم جنبه‌هاي مختلفي دارد يعني علاوه بر اينكه يك جرم جنبه خصوصي دارد ممكن است جنبه عمومي هم داشته باشد و حتي با گذشت شاكي مرتكب جرم بايد محكوميت را بگذراند.
خبرنگاري به خبر منتشر شده مبني بر كشف 113 قبضه اسلحه در ايام برگزاري اجلاس عدم تعهد در تهران اشاره كرد و پرسيد: آيا در اين زمينه پرونده‌اي در قوه قضاييه تشكيل شده است؟
محسني اژه‌اي پاسخ داد: پرونده يك مورد از كساني كه دستگير شده‌اند در دستگاه قضايي مطرح شده است. البته اين مساله شايد اصلا ربطي به بحث امنيتي اجلاس نداشت و سلاح‌هاي مختلفي نيز كشف شده است.
وي در پاسخ به اين سوال كه آيا هيچ‌كدام از اين موارد امنيتي نبوده است، گفت: يك مورد امنيتي بوده كه پرونده‌اش هم در دستگاه قضايي مطرح شده است.
واكنش محسني اژه‌اي به طرح تشكيل ستاد نظارت فراقوه‌اي
خبرنگاري نظر سخنگوي قوه قضاييه را در مورد تشكيل ستاد نظارت فراقوه‌اي پرسيد كه محسني اژه‌اي در اين‌باره گفت: سر و ته موضوعي كه در يكي از روزنامه‌ها مطرح شد، معلوم نبود. گفتند دو وزير معزول كه حتما منظور از اين جمله اين بود كه يكي از آن وزرا من هستم. اگر كسي پيشنهاد دلسوزانه‌اي داشته باشد چيز بدي نيست لذا پرداختن به اين مساله خيلي جا نداشت.
خبرنگاري سوال خود را اين‌گونه مطرح كرد كه آيا بخشنامه اخير در رابطه با محكومان مالي مشمول نفقه هم مي‌شود و اينكه اخيرا با همين بخشنامه قضات حتي پيش‌پرداختي براي مهريه تعيين نمي‌كنند؟
محسني اژه‌اي در اين رابطه گفت: چنانچه احراز شود زوج، مالي دارد حتما از او مي‌گيرند و حتما به زندان مي‌رود. اگر ثابت شد براي فرار از دين مالش را انتقال داده مال را برمي‌گردانند. اين بخشنامه مي‌گويد اگر احراز شد كسي مالي ندارد به زندان نمي‌رود چون خود شاكي هم مي‌داند كه زندان برايش پول نمي‌شود.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • فراکسیون مناطق زلزله‌زده در مجلس تشکیل می شود
 • پایان بازدید ۷ ساعته سینماگران از مناطق زلزله‌زده
 • کمک انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به مناطق زلزله زده آذربایجان
 • پیام همدردی نسرین ستوده با هموطنان زلزله زده ی آذربایجانی
 • "زمان زلزله"کدام جهات تهران خطر دارد؟
 • بازداشت فعالین مدنی کمک رسان به زلزله زدگان آذربایجان
 • حسام الدین سراج هم برای زلزله زدگان می خواند
 • پروزیر پرستویی: جمع آوری کمک برای زلزله زدگان توسط ستاد سینماگران همچنان ادامه دارد
 • زلزله آذربایجان؛ نمایش قدرت شبکه های اجتماعی
 •  
  آخرین اخبار
 • رحیمی: فقط جمهوری اسلامی غیر متعهد است/اکنون شرایط مدیریت جهانی برایمان فراهم شده است
 • علت توقف رسیدگی به پرونده فساد معاون اول احمدی‌نژاد، مصالح نظام است/ پورمحمدی: ما سرباز ولایتیم
 • رفتن ژیلا بنی یعقوب برای اجرای حکم خود به زندان اوین
 • ناکامی اجلاس غیرمتعهدها؛ واقعیتی که حاکمان ایران به خوبی از آن مطلع‌اند
 • یادداشت همسر نسرین ستوده: دو سال از بازداشت بی مرخصی نسرین گذشت
 • هاشمی رفسنجانی: صدای متحجران که موافقت جمهوریت نبودند، از ابتدای انقلاب هم بلندتر شده
 • افزایش ۴۵ در صدی قیمت مصالح ساختمانی
 • قیمت کاغذ در عرض هشت ماه سه برابر افزایش یافته است
 • ابلاغ طرح جامع پدافندی از سوی آیت الله خامنه ای
 • توجیه ضرغامی برای مناظره انتخاباتی و جیگر/مترجم خسته بود، جای سوریه گفت بحرین!!
 • افشاگری عجیب گلپور علیه معاون اول احمدی نژاد
 • سید عباس نبوی: با حکم حکومتی رهبری جلوی محکمه رفتن ده پرونده سنگین دولتی ها گرفته شد/البته به این معنی نیست که رهبری جلوی محاکمه را گرفته اند!!!
 • حکم "مه‌آفرید خسروی"، متهم اصلی اختلاس بزرگ به وکیل وی ابلاغ شد
 • سوختگی شدید دو کارگر در کارخانه مشهد نخ
 • كسی نیست كه بپرسد برای چه تیراژ كتاب‌ها زیر 1000 نسخه آمده است/مطبوعات به شكل وحشت‌انگیزی مورد دل‌زدگی جامعه قرار دارند
 • نهاوندیان: باید در راه اندازی بورس ارز اعتماد بخش خصوصی را جلب کرد
 • علی لاریجانی: ایران تاکنون عملیات نظامی در سوریه نداشته است/ کشورهای عربی نگران دموکراسی سوری هستند!!!
 • جوادی حصار: اصولگرایان با عملكرد فعلی خود در اداره كشور در جایگاه تعیین شروط برای اصلاح‌طلبان نیستند
 • معاون اقتصادی بانک مرکزی: اسامی بدهکاران بانکی منتشر می شود
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز
 •