به روز شده: ۱۹:۲۸ تهران - دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۱

ابلاغ طرح جامع پدافندی از سوی آیت الله خامنه ای

امروز: فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) گفت: سامانه مغز متفکر قرارگاه که همان سامانه فرماندهی و کنترل بومی کشور است، حدود 8ماه پیش تولید شده و همین زمان باقی است تا وارد چرخه پدافند هوایی کشور شود.


به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) در نشست خبری که صبح امروز دوشنبه به منظور گرامیداشت روز پدافند هوایی برگزار شد، گفت: پدافند هوایی در 8 سال دفاع مقدس بالغ بر 700 فروند پرنده دشمن را ساقط کرد که 80 فروند آن فقط در عملیات والفجر 8 بود که در تاریخ کم‌نظیر است.

اسماعیلی با اشاره به اینکه تهدیدات و حملات هوایی امروز از دسته جنگنده‌ها و موشک‌های کروز، بالستیک و غیربالستیک است، گفت: این نوع عملیاتها با سرعت بالایی از سوی کشور مهاجم صورت می‌گیرد و ایران نیز همیشه مورد تهدید کشورهایی است که آن را به نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم محکوم می‌کنند که همه می‌دانیم این تهمتها به هیچ وجه در کشور ما دیده نمی‌شود. به همین دلیل این نیاز حس شد که در کشور ساختار دفاعی و پدافند هوایی منسجم و مستقلی تشکیل شود.

وی همچنین در خصوص علت نامگذاری پدافند هوایی به قرارگاه، اظهار داشت: دلیل اینکه اسم نیرو را برای پدافند هوایی انتخاب نکردند این است که نیرو فقط می‌تواند از تجهیزات داخل خود استفاده کند اما قرارگاه پدافند هوایی می‌تواند از تمام سیستم‌های پدافند هوایی کشور اعم از راداری، موشکی، توپخانه، پرنده پروازی که در ارتش است استفاده کند. همچنین با استفاده از پاسگاه‌های نیروی انتظامی به عنوان برجک‌های دیده‌بانی و یا استفاده از نیروهای بسیج برای دیده‌بانی از فضای کشور حفاظت می‌کند.

* 3600 نقطه گسترش پدافند هوایی در کشور

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) ادامه داد: ما سه هزار و 600 نقطه پدافندی در کشور به عنوان گسترش پدافند هوایی داریم که امیدواریم در سال‌های آینده افزایش یابد. البته این میزان نسبت به گذشته بسیار بیشتر شده است.

اسماعیلی در خصوص مأموریت‌های قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) گفت: یکی از مأموریت های ما کشف هر نوع پرنده توسط سیستم‌های راداری، شنود الکترونیکی و دیده‌بانی بصری هوایی است. همچنین شناسایی آنچه که در فضای کشور کشف می‌شود از مأموریت‌های پدافند هوایی است و چنانچه پرنده‌ای که کشف و شناسایی شده و دشمن تشخیص داده شده است بایستی توسط جنگنده‌های طرح پدافند هوایی و یا سامانه‌های موشکی برد بلند یا متوسط ارتش و سپاه منهم شود.

وی با بیان اینکه مراقبت هوایی از دیگر مأموریت‌های پدافند هوایی است، خاطرنشان کرد: ما در کشورمان مناطق هسته‌ای، حساس و حیاتی اعم از مراکز پتروشیمی، پالایشگاه‌ها، سدها و غیره داریم که همه اینها توسط قرارگاه پدافند هوایی حفاظت و صیانت می‌شود و گسترش پدافند هوایی ما هیچ وقت در کنار شهرها نیست.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ادامه داد: هرگونه پروازی که قصد خروج و ورود به مرزهای کشور ما را دارد باید با رادارهای پدافند هوایی تماس حاصل کند و اجازه بگیرد وگرنه علیه آنها عملیات تاکتیکی انجام می‌شود.

وی افزود: کمک به سوخت رسانی هوایی، هواپیماهای شکاری و جنگنده نیروهای ارتش از دیگر مأموریت‌های پدافند هوایی است. قرارگاه پدافند هوایی وظیفه دارد هواپیمای سوخت رسان را به هواپیمای نیازمند سوخت نزدیک کند.

* رصد 2 هواپیمای جاسوسی آمریکا توسط سامانه‌های شنود الکترونیکی

اسماعیلی خاطرنشان کرد: پروازهای فرامنطقه‌ای دشمن فرامنطقه‌ای که در خارج از مرزهای ما صورت می‌گیرد نیز کاملا رصد می‌شوند و نباید به مرزهای ما نزدیک شوند که در این صورت به ‌آنها اخطار داده می‌شود و در صورت عدم توجه و نزدیکی به مرزها با آنها برخورد می‌شود. به عنوان مثال در رزمایش ولایت نیروی دریایی، دو فروند هواپیمای جاسوسی آمریکا که از دید رادارهای ما نیز مخفی بودند قصد نزدیک شدن به مرزهای ما را داشتند که توسط سامانه‌های شنود الکترونیکی ما کشف شدند و به ‌آنها اخطار داده شد که در چه نقطه‌ای حضور دارند. زمانی که موقعیتشان را به آنها اعلام کردیم آنها دیگر به مرزهای ما نزدیک نشدند.

* هواپیمای حامل ریگی قبل از انهدام مجبور به فرود شد

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی با بیان اینکه رزمایش‌های نیروهای مختلف توسط قرارگاه پشتیبانی می‌شوند، گفت: یکی از همکاری‌های قرارگاه و نیروی هوایی ارتش در بحث دستگیری ریگی بود. پرواز این ملعون همزمان با چند پرواز دیگر قصد ورود به کشور را داشت که به خوبی شناسایی شد و جنگنده‌های ارتش بلند شدند و به کنار هواپیما رفتند و به آن اخطار دادند و وقتی توجهی نکرد رگبار آگهی زدند و قبل از انهدام آن هواپیما مجبور به فرود می‌شود و ریگی در حالی که خواب بود دستگیر می‌شود.

اسماعیلی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: تجهیزات پدافند هوایی نیاز به قطعات خارجی ندارند و همه قطعات در صنعت دفاعی، دانشگاه‌ها و مراکز جهاد خودکفایی قرارگاه تولید می‌شود.

* هیچ پروازی امنیت آسمان تهران را در زمان اجلاس غیرمتعهدها بر هم نزد

وی با اشاره به برگزاری اجلاس عدم تعهد در تهران گفت: هیچ پروازی امنیت آسمان تهران را در زمان اجلاس غیرمتعهدها بر هم نزد چنین اجلاس بر حق بود اما اجلاسی که بر حق نباشد می‌شود مثل اجلاس بغداد که شهید دوران با رشادت آن را بر هم زد.

اسماعیلی ادامه داد: ما از همه شاکله‌های پدافند هوایی برای تأمین امنیت اجلاس در تهران استفاده کردیم و جز پرواز پرندگان و هواپیماهای مسافربری هماهنگ شده و جنگنده‌ شکاری‌های نیروی هوایی ارتش پرواز دیگری نداشتیم.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی با بیان اینکه روش‌های ما در این قرارگاه روش‌های تاکتیکی است، تصریح کرد: مناطق پدافند هوایی ما که هرکدام شامل 5-4 استان کشور هستند به صورت مستقل از ظرفیت‌های خود استفاده می‌کنند.

* رزمایش سراسری پدافند هوایی در اواخر مهرماه

وی تأکید کرد: اواخر مهرماه یا اوایل آبان ماه رزمایش بزرگ و سراسری در سطح کشور با شرکت همه یگان‌های پدافند برگزار خواهد شد و هدف ازاین رزمایش آمادگی تجهیزات و نیروی انسانی، تعامل و تفاهم عملیاتی بین همه سامانه‌ها و یگان‌های پدافند ارتش و سپاه و شناسایی نقاط آسیب پذیر پدافند و انجام لایه‌های تاکتیکی جدید است.

اسماعیلی در ادامه با اشاره به موضوع آموزش در پدافند هوایی گفت: ما چهار نوع آموزش تکنیکی و تخصصی، عقیدتی، امنیتی و ایمنی و مدیریتی و تاکتیکی در پدافند هوایی داریم و امسال مصوب شد که دانشگاه خاتم الانبیاء(ص) به صورت مستقل برای پدافند هوایی ایجاد شود که مکان آن هم مشخص شده است.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاطرنشان کرد: قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) در حوزه تحقیقات با صنایع دفاعی و دانشگاه‌های کشور ارتباط دارد و اکنون 250 نقطه کشوری با ما همکاری می‌کنند.

* سامانه فرماندهی و کنترل بومی کشور در سال آینده وارد چرخه عملیاتی می‌شود

اسماعیلی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به دستاوردهای پدافند هوایی اظهار داشت: سامانه مغز متفکر قرارگاه که همان سامانه فرماندهی و کنترل بومی کشور است، حدود 8ماه پیش تولید شده و همین زمان باقی است تا وارد چرخه پدافند هوایی کشور شود. این سامانه، سامانه‌ای کم نظیر است.

* تولید و به کار گیری رادارهای شهاب، ثامن و مطلع

وی افزود: از دیگر دستاوردهای پدافند، رادارهای شهاب، ثامن و مطلع است که رادار مطلع به ما واگذار شده و این کار ادامه دارد و سامانه راداری شهاب و ثامن که از قابلیت‌های تکنیکی بی‌نظیری برخوردار است در کنار دیگر رادارهای ما، پدافند هوایی را به یک اقتدار رسانده و ثابت کرده قرارگاه دیگر تک فرکانسی و تک طیفی نیست. این دو رادار الان در مکان‌های مورد نظر مستقر هستند.

اسماعیلی تأکید کرد: رادار تاکتیکی با رادار راهبردی تفاوت دارد و امسال یک رادار راهبردی بسیار مهم تولید، مستقر و با پرواز جنگنده‌های ارتش ارزیابی شد. از طرفی نقطه استقرار رادار کیهانی «سپهر» مشخص شده و ما آن را در دست ساخت داریم که برد بسیار بالایی دارد.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ادامه داد:‌ در بخش شنود الکترونیکی نیز سیستم کم نظیری که نمونه‌اش در خاورمیانه وجود ندارد به دست متخصصان پدافند هوایی طراحی و ساخته شده و امروز در چندین نقطه و سایت‌های شناسایی ما مستقر شده است.

* به‌کارگیری سیستم دیده‌بانی «راصد»

اسماعیلی با بیان اینکه دیده‌بانی ما فقط متکی به سربازان و برجک‌های دیده‌بانی نیست گفت: سیستم «راصد» را با همکاری صنایع دفاع به دست آورده‌ایم که همانند یک رادار حوزه محلی اطلاعات را به موقع به شبکه ارسال می‌کند.

* ارتقای سامانه موشکی S200

وی ادامه داد: سامانه موشکی S200 را نیز در بخش کشف و مقابله الکترونیک ارتقاء دادده‌ایم و امیدواریم در پایان سال از دو نوع موشک ارتقاء یافته در آن استفاده کنیم. همچنین سامانه مرصاد و صیاد را دنبال می‌کنیم.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاطرنشان کرد: در حوزه توپخانه‌ها نیز علاوه بر اورهال سامانه‌ها تغییرات تکنیکی یافته‌اند و در حوزه جنگ الکترونیک نیز سامانه «صباح» و «شاهد» با شبیه سازی در میادین متناسب با تهدیدات روز آموزش و چگونگی مقابله با جنگ الکترونیک را انجام می‌دهند.

* تصویب و ابلاغ طرح نور ولایت و جامع پدافند هوایی توسط فرمانده کل قوا

اسماعیلی خاطرنشان کرد: طرح نور ولایت و جامع پدافند هوایی یعنی چگونه جنگیدن، دفاع کردن و چه تجهیزاتی را وارد کردن و چگونه با نیروی انسانی آنها را اداره کردن توسط فرمانده کل قوا مصوب و ابلاغ شده است که با انجام آن از موازی کاری‌های یگان‌های پدافندی جلوگیری می‌شود.

* دیدار نخبه پروژه «باور 373» با مقام رهبری

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی با اشاره به ساخت سامانه جایگزین S300 گفت: ما در ساخت سامانه‌ای شبیه S300 که حتی قابلیت‌های بیشتری نیز دارد در سال گذشته بر روی پله اول بودیم و امسال تهدیدشناسی و تمام قطعات گلوگاهی آن به کمک صنعت و دانشگاه آماده شده است. این سیستم بسیار پیشرفته‌تر از S300 است.

وی افزود: در خصوص موشک آن هیچ مشکلی نداریم و در بخش راداری کشف و رهگیری تمام کارها بسته شده است. کار درگیری و انهدام تخصص و صبر می‌خواهد، سال گذشته تحویل S300‌ از سوی کشور سازنده منتفی شد و پس از آن نخبه پروژه جایگزین به شکل حضوری به خدمت مقام رهبری رسید و طرحش را اعلام کرد و ایشان فرمودند «این کار را با باور داشته باشید» و کلمه «باور» را از این فرمایش گرفتیم و اسم پروژه را «باور 373» گذاشتیم.

* 30 درصد از پروژه باور 373 انجام شده است

اسماعیلی تأکید کرد: بالغ بر 30 درصد این کار انجام شده و این سامانه باید به گونه‌ای تولید شود که پذیرش تکنولوژی 10 سال آینده را هم داشته باشد و ما امیدواریم خبر آن را در انتهای امسال و یا اوایل سال آینده بدهیم.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی با بیان اینکه راهبرد دژهای پدافندی همان پدافند لایه‌ای است که نمی‌توانیم جزییات آن را اعلام کنیم، گفت: ما برای تهدیدات آینده دستاوردهای آینده‌مان را رونمایی نمی‌کنیم بلکه دستاوردهای مقابله با تهدیدات امروز را به نمایش می‌گذاریم.

اسماعیلی در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: پدافند هوایی قرارداد دفاعی با کشورهای منطقه ندارد و ما نیازی حس نمی‌کنیم که در دفاع از فضای کشورمان با کسی شریک باشیم.

* ایران درصورت تهدید با تمام توانش علیه سپرهای دفاع موشکی اقدام می‌کند

وی همچنین در خصوص سامانه‌های دفاع موشکی کشور ترکیه و برخی دیگر از کشورهای همسایه گفت: سامانه سپر دفاع موشکی برای کشوری که بخواهد حمله کند خطر دارد و ما قصد تهاجم به سمت ترکیه و یا کشورهای دیگر را نداریم. زیرا این با دکترین دفاعی ما تفاوت دارد. 95 درصد این سپر موشکی حکم عملیات روانی دارد و می‌دانیم که این سیستمها بسیار آسیب‌پذیر هستند و اگر روزی این سامانه‌ها بخواهد تهدید و یا کمک به تهدیدی علیه ما باشد جمهوری اسلامی با تمام توانش علیه آنها اقدام می‌کند.

اسماعیلی با اشاره به فرمایش مقام رهبری مبنی بر در اولویت بودن پدافند هوایی گفت: ستاد کل نیروهای مسلح، ستاد فرماندهی ارتش، و ستاد فرماندهی سپاه همگی در پدافند حضور دارند و این به دلیل در اولویت بودن پدافند است و تمام سامانه‌های پدافند هوایی سپاه در اختیار ماست و در خصوص اعتبارات هم جلسه‌ای با رئیس جمهور در دولت داشتیم که ایشان تمام بخش‌های کشوری را برای کمک به ما فعال کردند.

* بکارگیری پهپاد «حازم» در عملیات‌های پدافند هوایی

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی با اشاره به فعالیت‌های این قرارگاه در حوزه پهپادها، گفت: امروز سپاه قابلیت‌های شایسته‌ای در تولید پهپاد دارد و قرارگاه هم از تجربیات سپاه استفاده کرده و یک بخش تحقیقاتی در موضوع پهپاد داریم که در مواقع مورد نیاز از آن استفاده می‌کنیم که آن پهپادی به نام «حازم » است.

اسماعیلی با اشاره به توانمندی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) گفت: زمانی که آمریکایی‌ها در عراق بودند امنیت مسیر پرواز زوار ایرانی از مشهد- شیراز- اصفهان و غیره که 6-5 کریدور پروازی از ایران به بغداد بود با امضا و تعهد پدافند هوایی صورت گرفت، در این پروازها که از عراق برمی‌گشت ممکن بود دو یا سه جنگنده آمریکایی در کنار هواپیمای مسافربری به داخل کشور بیایند به مراکز ما آسیب بزنند ولی شاهد بودیم با توانمندی و هوشیاری پدافند هیچگاه این اتفاق صورت نگرفت.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی در پایان سخنانش در پاسخ به سؤالی مبنی بر رصدکردن پدافند هوایی دیگر کشورها گفت: رصد کردن و اشراف اطلاعاتی و سیستم‌های پدافند هوایی کشورهایی که ما را تهدید می‌کند به عهده پدافند هوایی نیست. این کار توسط سامانه‌های اطلاعاتی نیروهای مسلح صورت می‌گیرد اما تجزیه و تحلیل این سامانه‌ها به عهده قرارگاه است.



-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • بیانیه اتحادیه اروپا علیه سخنان آیت الله خامنه ای و احمدی نژاد در روز قدس: تحریک‌آمیز و نفرت‌ برانگیز است
 • دفتر تحکیم وحدت خطاب به آیت الله خامنه ای: برای شنیدن صدای دانشگاه، در جمع دانشجویان زندانی حاضر شوید
 • آیت الله خامنه ای: هیچ نظر کارشناسی که مخالف با نظر رهبری باشد به معنای مخالفت با ولایت نیست
 • آیت الله خامنه ای در شبکه‌های اجتماعی مجازی توئیتر و اینستاگرم
 • داستان ازدواج آیت الله خامنه ای
 • اتهامات تکراری آیت الله خامنه ای به جامعه جهانی: 33 سال است علیه ایران توطئه می کنید
 •  
  آخرین اخبار
 • رفتن ژیلا بنی یعقوب برای اجرای حکم خود به زندان اوین
 • ناکامی اجلاس غیرمتعهدها؛ واقعیتی که حاکمان ایران به خوبی از آن مطلع‌اند
 • یادداشت همسر نسرین ستوده: دو سال از بازداشت بی مرخصی نسرین گذشت
 • هاشمی رفسنجانی: صدای متحجران که موافقت جمهوریت نبودند، از ابتدای انقلاب هم بلندتر شده
 • افزایش ۴۵ در صدی قیمت مصالح ساختمانی
 • قیمت کاغذ در عرض هشت ماه سه برابر افزایش یافته است
 • توجیه ضرغامی برای مناظره انتخاباتی و جیگر/مترجم خسته بود، جای سوریه گفت بحرین!!
 • افشاگری عجیب گلپور علیه معاون اول احمدی نژاد
 • سید عباس نبوی: با حکم حکومتی رهبری جلوی محکمه رفتن ده پرونده سنگین دولتی ها گرفته شد/البته به این معنی نیست که رهبری جلوی محاکمه را گرفته اند!!!
 • حکم "مه‌آفرید خسروی"، متهم اصلی اختلاس بزرگ به وکیل وی ابلاغ شد
 • سوختگی شدید دو کارگر در کارخانه مشهد نخ
 • كسی نیست كه بپرسد برای چه تیراژ كتاب‌ها زیر 1000 نسخه آمده است/مطبوعات به شكل وحشت‌انگیزی مورد دل‌زدگی جامعه قرار دارند
 • نهاوندیان: باید در راه اندازی بورس ارز اعتماد بخش خصوصی را جلب کرد
 • علی لاریجانی: ایران تاکنون عملیات نظامی در سوریه نداشته است/ کشورهای عربی نگران دموکراسی سوری هستند!!!
 • جوادی حصار: اصولگرایان با عملكرد فعلی خود در اداره كشور در جایگاه تعیین شروط برای اصلاح‌طلبان نیستند
 • معاون اقتصادی بانک مرکزی: اسامی بدهکاران بانکی منتشر می شود
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز
 • سکه 822 هزار تومان/ دلار 2139 تومان
 • مصوبه‌ انحلال شركت صادرات گاز لغو شد
 • نصف جمعیت ایران بالای 27 سال سن دارند
 •