به روز شده: ۱۴:۱۱ تهران - سه شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۱

فرمانده نیرو دریایی ارتش: اگر تمام تجهیزات نظامی دنیا را جمع کنیم به اندازه آمریکا نمی‌شود/50 میلیارد تومان هزینه ساخت ناوشکن جماران

امروز: فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه ما هر حرکت آمریکایی‌ها را در منطقه رصد می‌کنیم، گفت: نیروی دریایی ارتش حق حضور در تمام دریاهای آزاد را برای خود قائل است.

به گزارش فارس، دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران امروز سخنران اول دهمین نشست سالانه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در دانشگاه صنعتی شریف کشور بود.

سیاری در ابتدای سخنان خود، نیروی دریایی راهبردی را نماد اقتدار و مقاومت ملی در دریاها دانست و با تاکید بر سخنان مقام رهبری در مورد اهمیت دریا و حضور در دریاها، گفت ازجمله مولفه‌های اهمیت دریا می‌توان به حمل و نقل و تجارت دریایی، منابع انرژی، منابع معدنی، منابع غذایی، نقش دفاعی دریاها (افزایش عمق راهبردی و بازدارندگی فعال)، نقش دریاها در انتقال فرهنگ و دانش، توسعه مدنیت و گسترش شهرهای بزرگ و ایجاد اشتغال اشاره کرد.

وی با اشاره به صرفه اقتصادی جابه‌جایی کالا از طریق دریا تصریح کرد: بیش از 90 درصد از کالاهای کشور از طریق دریا جابه‌جا می‌شود و مهمترین شهرهای دنیا در کنار دریاها واقع شده و نزدیک به دو سوم جمعیت جهان در حدفاصل 200 کیلومتری دریاها زندگی می‌کنند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران منابع بالقوه جمهوری اسلامی ایران در دریاها را برشمرد و گفت: منابع اقتصادی، توسعه سیاسی و الگوبرداری کشورهای منطقه از اقتدار و توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران، توسعه فرهنگی _ اجتماعی، توسعه توان امنیتی _‌دفاعی (امنیت محلی، ملی، منطقه‌ای) از طریق توسعه عمق دفاعی و افزایش توان بازدارندگی فعال ازجمله این موارد است.

وی با دریایی خواندن کشور ایران عوامل ایجاد یک کشور دریایی را موقعیت جغرافیایی، مشخصات فیزیکی، وسعت دریایی سرزمینی، جمعیت، ویژگی‌های مردم و خط مشی دولتمردان ذکر کرد و با بیان اینکه اقیانوس هند از اهمیت بسیار بالایی در جهان برخوردار است تصریح کرد: دلایل این اهمیت این است که این اقیانوس 20 درصد سطح اقیانوس‌های جهان را تشکیل داده و سومین اقیانوس بزرگ جهان به حساب می‌آید و با دارا بودن68 میلیون کیلومتر مربع وسعت، نزدیک به 2.4 دهم میلیارد نفر از جمعیت جهان در حاشیه این اقیانوس زندگی می کنند و نیز از 9 تنگه مهم دریایی جهان 4 تنگه مالاگا، هرمز، باب‌المندب و سوئز در نزدیکی این اقیانوس واقع شده است.

وی افزود: مهمترین دلیل اهمیت این اقیانوس این است که یک سوم تجارت جهان در مثلث تنگه باب‌المندب، تنگه مالاگا و تنگه هرمز در اقیانوس هند انجام می‌شود.

سیاری با اشاره به سیاست‌های جدید آمریکا به برشمردن مولفه‌های نیروی دریایی راهبردی پرداخت و گفت: توانایی حضور در آب‌های آزاد، برخورداری از کارکردهای فرانظامی و توانایی دفاع از منافع ملی عمده ویژگی‌های نیروی دریایی راهبردی است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه قدرت دریایی ابزاری برای صیانت از منابع و منافع ملی در دریاست، اظهار داشت: ضلع اصلی قدرت دریایی ناوگان تجاری، ناوگان نظامی و زیرساخت‌های دریایی سخت و نرم است.

وی ادامه داد: نتیجه کارکرد ناوگان نظامی، ناوگان تجاری و زیرساخت‌های دریایی سخت و نرم، تامین منافع ملی در دریاست.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به ارتباط این نیرو با اکثر دانشگاه‌های کشور و داشتن برنامه و پروژه مشترک با آنها اظهار داشت: نیروهای مسلح نقش محوری در جهت‌دهی و ارتقاء علم و فناوری دارند.

سیاری با بیان اینکه اگر تمام تجهیزات نظامی دنیا را جمع کنیم به اندازه آمریکا نمی‌شود، تصریح کرد: آمریکا سالانه 800 میلیارد دلار هزینه نظامی کرده و با تفکر استکباری، تجهیزات نظامی می‌سازد اما آنطور که مقام رهبری فرمودند ما اهل تعدی و تجاوز نیستیم. تنها اهل حضور بوده و به هیچ عنوان اجازه تجاوز را به آبهای کشورمان نداده‌ایم و نخواهیم داد.

وی با بیان اینکه ما هر حرکت انها را در منطقه رصد می‌کنیم، تصریح کرد: ما برای خودمان حق حضور در تمام دریاهای آزاد را قائلیم.

سیاری با اشاره به حمایت همه‌جانبه کشورهای دنیا از عراق در جنگ تحمیلی اظهار داشت: این حمایت ها نه تنها شامل تجهیزات نظامی شده بلکه ما در پایان جنگ از 27 کشور دنیا اسیر داشتیم.

فرمانده نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه تنها مولفه مهم در جنگ‌ها توان فیزیکی و تعداد تجهیزات نظامی نیست، اظهار داشت: آنچه که بسیار تعیین کننده است و باعث پیروزی ایران در جنگ تحمیلی و لبنان و حزب‌الله در جنگ 33 روزه و حماس در جنگ 22 روزه شد، اعتقاد و ایمان بود. ما هیچ ترس و واهمه‌ای از درگیری نداریم. هر کس هر کاری می‌تواند انجام دهد ولی در عمل نتیجه مشخص خواهد شد.

وی افزود: ما مدعی هستیم که توانمندی ایجاد امنیت در منطقه را داریم و هیچ نیازی به اینکه کسی بخواهد امنیت منطقه را تامین کند نیست.

سیاری در ادامه با اشاره به عدم وجود سیستم مرکزی در 20 سال گذشته در سومالی اظهار داشت: به خاطر حضور و دخالت‌های قدرت‌های غربی، بعضی از بالایای طبیعی اوضاع سومالی کاملا بی‌قاعده و پرآشوب است.

وی با اشاره به وجود ناامنی کنترل شده در آبهای سومالی تصریح کرد: باید ببینیم این ناامنی برای چه کسانی مثمر فایده است. غربی‌ها می‌خواهند که منطقه ناامن باشد تا به این بهانه همیشه در منطقه حضور داشته باشند و شرکت‌های بیمه بیشترین سود را از این ناامنی‌ها می‌برند. سوال مهم این است که دزدان دریایی چگونه در این فقر و بدبختی قایق تند‌رو و سلاح دریافت می‌کنند؟

سیاری با بیان اینکه نیروی دریایی تجهیزات محور است، اظهار داشت: ما ناوشکن جماران را با هزینه نزدیک به 50 میلیارد تومان ساختیم و این نزدیک به یک پنجم قیمت خرید این ناوشکن در این کلاس از خارج است هرچند که آنها اساسا همچین چیزی به ما نمی‌فروشند.

وی با اشاره به اینکه در سال 71 به علم زیردریایی رسیدیم، تصریح کرد: پیشرفت ایران در این 20 سال به مراتب بیشتر از پیشرفت کشورهایی همچون هند و پاکستان با سابقه‌ای بیش از 50 سال در صنعت زیردریایی است.

سیاری با اشاره به بایکوت خبری توانمندی‌های نظامی و دریایی نظام توسط رسانه‌های غربی تصریح کرد: زیردریایی و ناوشکن جماران را جهت انجام ماموریتی و مشاهده جهانی به ماموریت‌های فرامنطقه فرستاده حتی در امسال یک ماموریت به شهر بمبئی خواهیم فرستاد.

وی با بیان اینکه طبق صحبت‌های سیاسیون 20 درصد از دریای خزر سهم ایران است، تصریح کرد: با اقتدار کامل در منطقه حضور داریم این منطقه منابع نفتی کلانی داشته که ایران مشغول حفاری در این مناطق است برای مثال سکوی حفاری امیرکبیر در این منطقه مستقر بوده و در عمق 750 متری حفاری می‌کند.

وی در پایان با بیان اینکه 22 ناوگروه برای تامین امنیت کشتی‌های تجاری به منطقه اعزام کرده‌ایم، اظهار داشت: تاکنون بیش از 1600 کشتی تجاری خرد شده و 130 حمله ثبت شده است.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • فدراسیون جهانی دوچرخه سواری، ایران را تعلیق کرد
 • علی لاریجانی: ایران تاکنون عملیات نظامی در سوریه نداشته است/ کشورهای عربی نگران دموکراسی سوری هستند!!!
 • نصف جمعیت ایران بالای 27 سال سن دارند
 • بسته شدن مرز ایران و عراق به دلیل برگزاری اجلاس غیر متعهد ها
 • گستره تقلب در انتخابات ایران؛ از علیرضا رجایی تا محمدرضا باهنر
 • هیئت اعزامی مجلس شورای اسلامی به سوریه: امنیت سوریه امنیت جمهوری اسلامی است
 • سرلشکر فیروزآبادی از وزارت خزانه‌داری آمریکا شکایت کرد
 • مقاله موسویان در رویترز: به این 20دلیل به ایران حمله نکنید
 • بازداشت سه ایرانی در امارات
 •  
  آخرین اخبار
 • دروغ های دولت احمدی نژاد/یاد شعارهایی که برای سرکار گذاشتن مردم دادیم به خیر!
 • خواهر محمود احمدی نژاد فرماندار شهری ری شد
 • مدیر انتشارات روزنه: بحران کاغذ کنترل نشود، ورشکستگی ناشران خیلی طولانی نیست
 • راه اندازی بورس ارز در روزهای آینده
 • برگزاری نخستین جلسه دادگاه متهم حادثه فولاد غدیر یزد پس از 9 ماه
 • تشدید سوءاستفاده از نیروی كار كودكان در ماده ۱۹۱ قانون کار
 • رئیس مجلس خبرگان: ما انقلاب نکرده‌ایم که ملت متدین داشته باشیم ما انقلاب کرده‌ایم که به معیشت مردم نیز رسیدگی شود
 • مشاور سابق خاتمی: جریان اصلاحات تلاش می کند حضور فعال در انتخابات داشته باشد و قصد خودکشی ندارد
 • آغاز به کار دوازدهمین اجلاس رسمی خبرگان
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز
 • سحرخیز در ششمین روز از اعتصاب غذا از خوردن دارو امتناع کرد
 • رحیمی: فقط جمهوری اسلامی غیر متعهد است/اکنون شرایط مدیریت جهانی برایمان فراهم شده است
 • اژه ای: امدادگران مناطق زلزله زده خرابکارند/مشروح نشست خبری
 • علت توقف رسیدگی به پرونده فساد معاون اول احمدی‌نژاد، مصالح نظام است/ پورمحمدی: ما سرباز ولایتیم
 • رفتن ژیلا بنی یعقوب برای اجرای حکم خود به زندان اوین
 • ناکامی اجلاس غیرمتعهدها؛ واقعیتی که حاکمان ایران به خوبی از آن مطلع‌اند
 • یادداشت همسر نسرین ستوده: دو سال از بازداشت بی مرخصی نسرین گذشت
 • هاشمی رفسنجانی: صدای متحجران که موافقت جمهوریت نبودند، از ابتدای انقلاب هم بلندتر شده
 • افزایش ۴۵ در صدی قیمت مصالح ساختمانی
 • قیمت کاغذ در عرض هشت ماه سه برابر افزایش یافته است
 •