به روز شده: ۱۴:۳۵ تهران - پنجشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۱

بی آبی 170 روستای بیله سوار اردبیل

امروز: روستاهای بیله سوار مغان در حالیکه از نبود آب می نالند که استان اردبیل به لحاظ میزان بارندگی و منابع زیرزمینی آب جزو استانهای غنی است.

به گزارش ایلنا، اکثر روستاهای بیله سوار مغان همه ساله در فصول بها ر و تابستان با نبود ویا کمبود آب مواجه می‌شوند که این امر نارضایتی اهالی را در پی داشته است.

هم اکنون اکثریت این روستاها از جمله خلیفه لو، ولی مملو، قره درق و دیگر روستاهای همجوار این روستاها نمی توانند آب مورد نیاز خود را تأمین کنند و برغم درخواست‌های مکرر از مسئولین امر در جهت رسیدگی به مشکلات هنوز نتیجه ای نگرفته‌اند.

اهالی این روستاها سال گذشته نامه اعتراض آمیزی به ریاست جمهوری و مقام معظم رهبری جهت تأمین آب آشامیدنی ارسال داشته‌اند که علیرغم دستور اکید ریاست جمهوری و مقام رهبری هنوز مشکلات آب به قوت خود باقی است.

امسال نیز اهالی این روستاها دومین نامه اعتراض آمیز خود را به ریاست جمهوری و مقام معظم رهبری ارسال داشته و خواستار حل معضل آب در این منطقه شدند.

در این نامه آمده است ما اهالی روستاهای تابعه بیله سوار مغان حدود 10 سال است که از نبود آب آشامیدنی رنج می‌بریم در حال حاضر آب آشامیدنی ما از طریق تانکر با قیمت 30 هزار تومان تأمین می‌شود بیش از 10 سال است که عملیات آب‌رسانی به این روستاها انجام گرفته اما بدلیل کمبود ظرفیت منبع آب و تصفیه خانه، آب به تمام روستاها نمی‌رسد بخشی از روستاها از آب بیشتر بهره‌مند و بخشی دیگر نیز بی بهره هستند.

در بخشی از این نامه به بی توجهی مسئولین امر در استان نسبت به مشکلات آب اشاره شده است بطوریکه اهالی روستاها اعلام داشتند که در طول این چند سال به مشکلاتشان توسط مسئولین مربوطه رسیدگی نشده است آنان در این نامه اظهار کردند که در سالهای گذشته متولی آبرسانی به روستاهای ما امور عشایر استان بود اما اخیرا مدیریت آب رسانی به روستاها به آب و فاضلاب روستایی واگذار شده که این جابجایی نه تنها مشکل را برطرف نکرده بلکه بر مشکلات هم افزوده است.

در بخش دیگری از این نامه آمده است نبود آب آشامیدنی نه تنها بهداشت ما را به مخاطره انداخته است بلکه خساراتی را هم به احشام ما وارد نموده است.

عضو شورای اسلامی خلیفه لو در این باره به خبرنگار ایلنا گفت: ما برای حل این معضل راهکاری به آب فاضلاب روستایی پیشنهاد دادیم که متأسفانه به اجرای آن عمل نشد در حال حاضر اکثریت روستاهای تابعه جعفرآباد از نبود آب آشامیدنی در مضیقه هستند.

وی اظهار داشت: 10 سال است مکاتبات لازم را برای حل این معضل انجام می‌دهیم اما نتیجه ای دریافت نکردیم.

وی تاکید کرد: آب فاضلاب روستایی باید دست به کار شده این مشکل را حل کند اهالی این روستاها از تولید کنندگان نمونه کشور هستند در تولید محصولات زراعی پیشتاز هستند شایسته نیست این عزیزان و زحمت کشان در مضیقه باشند.

وی یادآور شد: اهالی این روستاها در برهه‌هایی از زمان خدمات ماندگاری را انجام دادند و از اینکه به مشکلاتشان رسیدگی نمی‌شود واقعاً از مسئولین مربوطه دلگیر هستند ما هم انقدر پیگیر رفع مشکل آب این روستاها شدیم که دیگر خسته شدیم.

بهمن نیرومند یکی از ریش سفیدان این روستاها می‌گوید: بیشتر اهالی آب آشامیدنی خود را از طریق تانکر به قیمت 30 هزار تومان تأمین می‌کنند و آب و فاضلاب روستایی در تأمین آب مورد نیاز مردم اهالی کوتاهی کرده است.

وی ادامه داد: برای کلیه اهالی هم که در این فصل مشغول امورات زراعی هستند خیلی سنگین است که کار و اشتغال خود را ترک کنند وب دنبال آب بگردند.

رسول زیبانژاد فرماندار بیله سوار مغان نیز گفت: اكثریت روستاهای بیله سوار مغان به لحاظ نبود آب آشامیدنی در مضیقه بودند كه ما مجبور بودیم از طریق تانکر های سیار آب مورد نیاز آنان را تأمین كنیم.

وی بابیان اینكه با احداث مجتمع آبرسانی خروسلو مشكل آب آشامیدنی روستاها رفع می‌شود تصریح کرد: اگر این پروژه بزودی افتتاح بشود شاهد ابرسانی به 170 روستا در منطقه مغان خواهیم بود.

فرمانداربیله سوار افزود: این مجتمع در هفته دولت با حضور استاندار اردبیل و مدیران دستگاه‌های اجرایی كلنگ زنی شده و پیش بینی می‌شود كه در سال اینده هم به بهره برداری برسد.

زیبا نژاد بابیان اینكه مجتمع خروسلو تمام روستاهای فاقد آب آشامیدنی را پوشش می‌دهد افزود:این مجتمع صرفا برای ابرسانی به روستاهای كه سالیان سال از نبود آب در مضیقه بودند اجرا می‌شود بطوریكه با بهره برداری از این مجتمع هیچ روستایی در شهرستان بیله سوار مغان بدون آب لوله كشی شده نخواهد ماند.

در حال حاضر آب آشامیدنی این اهالی از پمپاژ اشمه تأمین می‌شود که بدلیل کمبود ظرفیت پمپاژآب و استفاده بی رویه برخی از روستاهای همجوار مجتمع از آب، باعث شده که آب آشامیدنی به همه روستا نرسد.

یکی دیگر از دلایل این امر عدم نظارت کافی در مدیریت مجتمع، بی توجهی و سهل انکاری میراب این مجتمع است-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • قطع آب خوابگاه متأهلی دانشگاه شریف
 •  
  آخرین اخبار
 • یک فعال کارگری: هزینه نوشت‌افزار دو دانش آموز، درآمد یك ماه خانواده كارگری را می‌بلعد
 • محجوب: آقای کمالی را به عنوان نامزد احتمالی ریاست جمهوری، خانه کاگر معرفی کرده‌ایم
 • زمانی برای جنبش زنان
 • تقی رحمانی در نشست شورای حقوق بشر:جامعه جهانی صدای اعتراض جامعه مدنی ایران باشد
 • پاسخ وزیر اقتصاد به نمایندگان معترض: ذخایر ارزی را صرف نیازهای جاری نمی‌كنیم
 • حمیدرضا جلایی پور: مسوولان كشور همان حقوقی را كه برای دیگران قائل‌اند، برای ایرانیان هم قائل شوند
 • كاهش ارزش ريال در برابر واحد پول افغانستان؛ ۱ افغانی= ۴۳۰ ریال
 • اعتراض اعضای شورای شهر و نیمه تمام ماندن سخنرانی رحیمی/ آقای نجار دستت درد نکند با این سمینار
 • پرونده قضایی دکتر معین هنوز در مرحله تجدیدنظر است + متنی که تبلیغ علیه نظام تلقی شد
 • آیت الله صانعی: نباید حاکم به گونه‌ای باشد که مردم با دیدنش از اسلام و حکومت دینی بیزار شوند
 • مدیرعامل یك كارخانه نوشت‌افزار: به محض اتمام اقساط بانکی کارخانه را تعطیل می‌کنیم
 • دورخیز قدرت های جهانی برای تصویب قطعنامه جدید علیه جمهوری اسلامی
 • تجمع معلمان همدان مقابل سازمان آموزش و پرورش این شهر
 • با افزایش قیمت دلار، واردات لپ تاپ و کامپیوتر متوقف شد!
 • پنتاگون:ایران حداقل یکسال با بمب اتم فاصله دارد
 • اعلام مهمترين علل طلاق در ایران
 • خاتمی: انتخابات پرشور، بدون آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر از موسوی و کروبی ممکن نیست
 • اقتدارگرایان به کلاهک اتمی می‌اندیشند؟/ناامیدی یوکیو آمانو و تهدیدهای جدید اسراییل را اخبار نگران کننده تکمیل کرد
 • سکونت اعضای خانواده برادر حسین در آمریکا و اروپا
 • شش ماه از بیکاری کارگران شهاب خودرو‌‌‌‌ گذشته؛ بیمه آنها پرداخت نمی‌شود
 •