به روز شده: ۱۸:۲۷ تهران - دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۱

كسی نیست كه بپرسد برای چه تیراژ كتاب‌ها زیر 1000 نسخه آمده است/مطبوعات به شكل وحشت‌انگیزی مورد دل‌زدگی جامعه قرار دارند

امروز: محمد بقایی ماكان در ادامه‌ی نشست «تاملی بر اصطلاح پارسی» درباره‌ی سوء استفاده‌های افراد تجزیه طلب و كم‌كاری نهادهای دولتی در مقابله با آن‌ها صحبت كرد.

به گزارش ایلنا، بقایی ماكان گفت: بحث اینجاست كه امروز برخی از این واژه‌ی «پارسی» سوءاستفاده کرده‌اند و آن را مستمسکی برای ایجاد تفرقه میان اقوام ایرانی قرار داده‌اند. امروز گروه‌هایی هستند که به طور مشخص می‌توان اسم آن‌ها را تجزیه طلب گذاشت. آن‌ها هرآنچه را که بوی پارس بدهد، به تمامیت خواهی پارسی‌ها منصوب می‌کنند و زمانی كه عنوان شود زبان پارسی، زبان مادر است و همه باید تابع آن باشیم، از طرف آن‌ها متهم به شوونیسم پارسی می‌شویم. به هر حال نمی‌شود هر قومی از زبان محلی خود استفاده کند و این کار مثل این است که هر قومی در کشور، برای خود یک پرچم جداگانه داشته باشند و یكپارچگی را به هم بزند.

این مترجم افزود: این افراد و گروه‌هایی که در کردستان، آذربایجان، بلوچستان و حتی در تهران مشغول فعالیت هستند، به دنبال ایجاد تفرقه در سرزمین پارس هستند. روز 2 اسفندماه از طرف سازمان ملل به عنوان روز زبان مادری اسم‌گذاری شده است. گروه‌های تجزیه طلب در این روز به شدت تبلیغ می‌کنند و بحث آن‌ها بر این است که ما باید از زبان مادری خود استفاده کنیم و در این میان حتی سر بعضی از روزنامه‌های آوانگارد را هم كلاه می‌گذارند و مطالب خود را در بعضی از آن‌ها به چاپ می‌رسانند. می‌گویند مگر بد است آدم زبان مادری‌اش را دوست داشته باشد؟ نه مشکلی ندارد، اما آیا مساله اینجاست که زبان مادری نباید ابزاری باشد برای از بین بردن زبان اصلی و مادر. زبان مادری مثل ستون اصلی خیمه است و از بین بردن آن و استفاده از زبان‌های مادری محلی مثل این است كه تیر و ستون اصلی خیمه را بکنیم و دلمان را به تیرک‌های کوچک خوش كنیم.

ماكان به دخالت كشورهای بیگانه در دامن زدن به این فعالیت‌ها اشاره كرد و گفت: زبان مادری نباید چیزی باشد که وقتی در اهر و ورزقان زلزله آمد، مامورین امنیتی و اطلاعاتی ما شتابزده وارد میدان شوند و مجبور شوند عده‌ای را دستگیر کنند که برای شبکه‌های تلویزیونی آقای «الهام علی‌اف» در آذربایجان خوراک تهیه می‌کردند. مطمئنآ مدیریت فرهنگی کشور ما در این زمینه خوب نبوده است، اما باید دید که تجزیه طلبان در همان زمان چه تبلیغاتی به راه انداختند. متاسفانه در جایی که زندگی می‌کنیم سوء مدیریت این مسائل را تشدید می‌کند و مدیریت فرهنگی ما همیشه به دنبال معلول است، بدون این که به دنبال علت باشد. به همین دلیل هم وقتی یک زلزله می‌آید، همه چیز سیاسی می‌شود. بذر آشوب در سوءمدیریت فرهنگی خود به خود پراکنده می‌شود و باعث می‌شود که کسانی که ناگهان جوش می‌آورند و تعصب‌شان گل می‌کند، وضعیت‌های تاسف‌باری به وجود بیاورند. این از سوء مدیریت فرهنگی است كه چاپ یک کاریکاتور ساده، باعث ایجاد آن همه جنجال در آذربایجان شد و تمام اعضای تحریریه‌ی آن روزنامه از كار بركنار شدند و در حال حاضر بیشتر آن‌ها در خارج از کشور زندگی می‌کنند.

وی افزود: مساله دیگر خشک شدن دریاچه ارومیه است، این مساله در جای خود بسیار قابل انتقاد و تاسف برانگیز است، اما چرا باید جنبه‌ی خارجی پیدا کند تا همسایه‌ی شمالی ایران كه کشوری تازه استقلال یافته و مصنوعی است، برای خشک شدن این دریاچه دل بسوزاند. به دلیل عدم توجه مدیریت کلان فرهنگی این جریان‌ها شکل گرفته است. وزارت ارشاد به کتاب‌هایی مجوز انتشار داده که در آن‌ها به کلماتی مثل پارس بی‌توجه‌اند و به عنوان مثال در یكی از آن‌ها به شخصیتی مثل دهخدا توهین می‌کند و او را پیرمرد دروغگو می‌نامد. برای آنکه رگ خواب مسئولان را هم به دست بگیرند و کتاب مجوز انتشار دریافت كند، اسم آن را مثلآ «نقد آثار کسروی» می‌گذارند و در ابتدای آن چند ناسزا به او می‌دهند، اما در خلال آن می‌گویند كه زبان تركی و كردی اینچنین است. اما مساله این است که تمام این اقوام، ریشه در همین سرزمین دارند. مثلآ کردها همان اقوام ماد هستند و زبان کردی یکی از مهم‌ترین زیرشاخه‌های زبان پارسی است و باید تمام کردها از كردهای عراق و تركیه گرفته تا كردهای سوریه، باید به ایران وصل شوند. آن‌هایی که به دنبال جدایی از سرزمین پارس هستند، فکر نمی‌کنند که با این کار تمام مواهب این سرزمین مثل نفت، ساحل خلیج فارس، ساحل مازندران و یا امثال حافظ و فردوسی را از دست می‌دهند. این حرف‌ها را که باید بگوید؟ انجام این كارها وظیفه‌ی دستگاهی است که نامش رسانه ملی است، اما تنها کاری که نمی‌کند گسترس هویت ملی است. صدا و سیما 30 فرستنده ماهواره‌ای دارد، اما در طول روز چند دقیقه یا ثانیه برنامه‌هایی پخش می‌کند که تبلیغ‌کننده هویت ملی ما باشند؟ این در حالی‌ست که کشور جعلی آذربایجان با کانال‌های تلویزیونی‌اش، در زمینه‌ی به یغما بردن فرهنگ ایرانی و پارسی بسیار فعال شده است. كسی نیست كه بپرسد برای چه تیراژ كتاب‌ها زیر 1000 نسخه آمده است، مطبوعات به شكل وحشت‌انگیزی مورد دل‌زدگی جامعه قرار دارند. این‌ها باید بررسی شود. چرا وقتی در تبریز یك مسابقه‌ی فوتبال بین تراكتورسازی و تیم دیگری برگزار می‌شود، جوانان شعارهای پان تركیستی می‌دهند؟ اگر ما مدیران واقعآ قصد نگهداری سرزمین پارس را دارند، فقط باید از طریق هویت ملی این كار را انجام بدهند. متولیان فرهنگی کشور نمی‌دانند که اگر اندیشه‌ها و آثار فردوسی و امثال فردوسی سست بشود، دیگر نمی‌توان از ماذنه‌ها بانگ «اشهد ان علیا ولی‌الله» برآورد.‌ این كار از طریق اهمیت دادن به همین كلمات ایجاد می‌شود.

بقایی ماكان ادامه داد: مثال دیگری كه می‌توان برای نادرستی مدیریت امنیتی و فرهنگی زد، دستگیری چند نفر از اتباع آذربایجان در ایران بود كه عنوان شد به اسم نویسنده به ایران آمده‌اند، ولی قصد شناسایی و كمك به تجزیه طلب‌ها را داشتند. در ایران فقط تبلیغ بر علیه لائیك بودن آذربایجان می‌شود، اما نمی‌گویند همین‌ها فرهنگ پارسی را با تاكید بر زبان عاریتی كه از اقوام زرد پوست وارد بخش‌هایی از ایران شده، تخریب می‌كنند. بسیاری از جوانان ما به دلیل ناآگاهی تحت تاثیر این جریان‌ها قرار می‌گیرند، اما باید بدانند كه 80 درصد این زبان از پارسی و عربی تشكیل شده و بقیه‌ی كلمات آن هم كلمات ابتدایی مثل قاشق و ییلاق است. این زبان بدون وجود زبان پارسی و عربی نمی‌توانست به حیات خود ادامه بدهد. فرهنگ و آداب و رسوم در كلمه‌ی پارس جمع می‌شود، اینكه بگویند من تركم و تو پارسی اشتباه است، همه‌ی ما پارس هستیم، پارس یعنی ایران. زمانی به دكتر معین گفتند كه اهل كجایی و او در جواب گفت یك ایرانی متولد ایران هستم. همین دكتر معین پایان‌نامه‌ی دكترای خود را در مورد آداب و رسوم گیلان نوشت، بلكه اسم پایان‌نامه‌ی او این بود: « مزدیسنا و ادب فارسی». اسم پایان‌نامه‌ی اقبال لاهوری هم با این‌كه اهل این سرزمین نبود، «سیر حكمت در ایران» بود. زبان اصل نیست، باید به فرهنگ این مملكت عشق داشت. هر كسی كه زبان را عاملی برای تفرقه قرار می‌دهد، در ته قلبش تجزیه طلب است.

این نویسنده در پایان برای نشان دادن ظرافت‌های زبان پارسی، حكایتی از سعدی را نقل كرد و گفت: اگر زبان پارسی وجود دارد، به خاطر همین ظرافت‌هاست.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • دستور خیلی محرمانه دولت برای سانسور رسانه‌ها در زمان اجلاس غیرمتعهدها + تصویر سند
 • توقیف شدن کتاب بخاطر حمله نکردن نویسنده به هاشمی رفسنجانی!
 • هاشمی رفسنجانی: ایجاد مانع بر سر مطبوعات در عصر انفجار اطلاعات ناشی از کج فهمی است
 • محمود دولت‌آبادی: توزيع كتاب در مناطق دوردست مهم است
 • انتقاد تند مدیر یک انتشارات به تنگ تر شدن دایره ممیزی/کدام قانون گفته که مثلا «به رقص آمدند» از فلان عبارت کتاب حذف شود؟
 • فعال فرهنگی افغانستان: ورود کتاب ایرانی به افغانستان مثل ورود مواد مخدر به ایران است
 • رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان: بسیاری از کتابفروشی ها در فکر تعطیلی هستند
 • اعمال و تشدید فشارهای بیش تر بر رسانه ها و مطبوعات با دستور وزیر ارشاد
 • سردبیر رجا نیوز: آقای مصباح گفتند راه اندازی سایت واجب عینی است
 •  
  آخرین اخبار
 • رفتن ژیلا بنی یعقوب برای اجرای حکم خود به زندان اوین
 • ناکامی اجلاس غیرمتعهدها؛ واقعیتی که حاکمان ایران به خوبی از آن مطلع‌اند
 • یادداشت همسر نسرین ستوده: دو سال از بازداشت بی مرخصی نسرین گذشت
 • هاشمی رفسنجانی: صدای متحجران که موافقت جمهوریت نبودند، از ابتدای انقلاب هم بلندتر شده
 • افزایش ۴۵ در صدی قیمت مصالح ساختمانی
 • قیمت کاغذ در عرض هشت ماه سه برابر افزایش یافته است
 • ابلاغ طرح جامع پدافندی از سوی آیت الله خامنه ای
 • توجیه ضرغامی برای مناظره انتخاباتی و جیگر/مترجم خسته بود، جای سوریه گفت بحرین!!
 • افشاگری عجیب گلپور علیه معاون اول احمدی نژاد
 • سید عباس نبوی: با حکم حکومتی رهبری جلوی محکمه رفتن ده پرونده سنگین دولتی ها گرفته شد/البته به این معنی نیست که رهبری جلوی محاکمه را گرفته اند!!!
 • حکم "مه‌آفرید خسروی"، متهم اصلی اختلاس بزرگ به وکیل وی ابلاغ شد
 • سوختگی شدید دو کارگر در کارخانه مشهد نخ
 • نهاوندیان: باید در راه اندازی بورس ارز اعتماد بخش خصوصی را جلب کرد
 • علی لاریجانی: ایران تاکنون عملیات نظامی در سوریه نداشته است/ کشورهای عربی نگران دموکراسی سوری هستند!!!
 • جوادی حصار: اصولگرایان با عملكرد فعلی خود در اداره كشور در جایگاه تعیین شروط برای اصلاح‌طلبان نیستند
 • معاون اقتصادی بانک مرکزی: اسامی بدهکاران بانکی منتشر می شود
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز
 • سکه 822 هزار تومان/ دلار 2139 تومان
 • مصوبه‌ انحلال شركت صادرات گاز لغو شد
 • نصف جمعیت ایران بالای 27 سال سن دارند
 •