به روز شده: ۱۹:۵۲ تهران - دوشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۱

گستره تقلب در انتخابات ایران؛ از علیرضا رجایی تا محمدرضا باهنر

امروز: "در همين انتخابات مجلس اخير تا روز انتخابات به من گفتند تو نفر پنجم هستي. راي‌گيري شد من بيست و پنجم شدم. همين اينجا مي‌گويم يك مقداري از آراي من ديده نشد، البته موثر در نتيجه نبود. من احتمالا مي‌خواستم سيزدهم شوم، آنها هل دادند بيست و پنجم شدم."
این جمله را محمدرضا باهنر نایب رییس نخست مجلس نهم در گفتگوی خود با روزنامه اعتماد بیان می گوید؛ کرمانی اهل سیاست که شش دوره سابقه حضور در پارلمان های جمهوری اسلامی دارد و به گفته مخالفانش چنان بندبازی را خوب آموخته که به این راحتی ها نمی توان او را حذف کرد. باهنر اما تقلب در انتخابات ها را تایید می کند و خود را مصداق این قضیه می داند و در عین حال به دلیل همین بند بازی در اثنای گفتگو خود هنگامی که بحث به توبه اصلاح طلبان به دلیل اتهام تقلب در انتخابات می رسد، تاکید می کند: "اين تهمت است يعني نظام امانتدار راي مردم نيست، خائن است مثل شاه است با اين تفاوت كه آن انتخابات برگزار نمي‌كرد اين مي‌كند و آرا را عوض مي‌كند. مگر در انتخابات مجلس آرا را نمي‌شمرند، هر دفعه هم سه تا حوزه باطل مي‌شود."
او در عین حال به جای واژه تقلب از عبارت "دیده نشدن" آرا استفاده می کند که البته تاثیری بر آرای او نداشته و توانسته وارد مجلس شود.
تقلب؛ ریاست جمهوری هفتم
تقلب و حواشی آن در انتخابات های مختلف جمهوری اسلامی به خصوص پس از رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی بحث تازه ای نیست و در هر دوره ای موج راه می اندازد. در انتخابات دوم خرداد هنگامی که اوج رقابت میان خاتمی و ناطق نوری ایجاد شده بود، خبر هم قسم شدن استانداران برای پیروزی ناطق نوری در آن دوره به صورت گسترده منتشر شد تا جایی که هفته نامه گل آقا این تعبیر معروف "بنویسیم خاتمی، بخوانیم ناطق نوری" را به کار برد. با این وجود آرای خاتمی و موج اصلاح طلبی مردم چنان فزاینده بود که چاره ای جز تسلیم حاکمیت در برابر خواست مردم وجود نداشت. اما هاشمی رفسنجانی رییس جمهور وقت در نماز جمعه پیش از دوم خرداد آن سال، اندركاران اجرايي را از هر گونه اقدامي در دامن‌‌زدن به شائبه بروز تقلب در انتخابات برحذر داشت. نقل است هاشمی آنگاه که در روز رای گیری متوجه جدی بودن شائبه تقلب در انتخابات دوم خرداد 76 را می شود، پیغامی به علی محمد بشارتی وزیر وقت کشور مس دهد که اگر وضعیت ادامه داشته باشد، او را همان روز برکنار می کند. پس از آن انتخابات مشخص شد در شهرهاي استان لرستان 180 درصد واجدين شرایط در انتخابات شرکت کردند و 130 درصد به رقيب آقاي خاتمي راي دادند. هنگامي که از محمد محمدی زاده استاندار وقت لرستان و معاون فعلی احمدی نژاد پرسیدند چرا اين نامردي را کردي پاسخ داده بود: "بقيه استانداران نامردي کردند. چرا که آن ها هم قرار بود همين کار را بکنند."
تقلب؛ مجلس ششم
دو سال و اندی پس از آن تاریخ، هنگامی که موسم انتخابات ششمین دوره مجلس فرا رسید، چالش میان وزارت کشور و شورای نگهبان بالا گرفت. احمد جنتی و همکارانش در شورای نگهبان ابتدا شمارش کامپیوتری آرای انتخابات را پذیرفتند اما پس از مدتی آن را رد کردند.
جا به جایی آرا همان نقطه ای است که محمدرضا باهنر نیز در گفتگوی خود با روزنامه اعتماد آن را تایید می کند. در آن دوره از انتخابات وقتی مشخص شد هیچ کدام از نامزدهای جناح راست حایز اکثریت آرا نشدند، احمد جنتی در نامه ای به آقای خامنه ای نوشت: " پس از بررسي 528 صندوق توسط هيئت اجرايي و هيئت نظارت در اواخر سال 1378، پرونده‌ انتخابات حوزه‌ انتخابيه‌ تهران در اواخر اسفند 1378 به شوراي نگهبان ارسال شد. در اين پرونده شكايت چند تن از داوطلبان نمايندگي وجود داشت كه مطابق قانون، شوراي نگهبان بايد به آنها رسيدگي مي‌كرد. شوراي نگهبان به منظور رسيدگي به شكايت ياد شده و همچنين رفع و دفع برخي شبهات علاوه بر موارد شكايت، تعداد ديگري از صندوق‌ها را مورد بررسي قرار داد و مجموعاً 867 صندوق مورد بازشماري قرار گرفت و متأسفانه با برخي از اشكالات و تخلفات شكلي و ماهوي برخورد شد و با توجه به نتايج كنوني، شوراي نگهبان نمي‌تواند صحت انتخابات را تأييد كند. با عنايت به آنچه گذشت، شوراي نگهبان مصلحت ديد كه موضوع و مسائل مربوط به آن را به استحضار حضرتعالي برساند و از آن مقام معظم تقاضاي راهنمايي كند."
رهبر جمهوری اسلامی هم در پاسخ نوشت: " صندوق‌هايي كه مخدوش بودن آن از نظر شوراي نگهبان به اثبات رسيده است و با معيارهاي آن شورا قابل تأييد نيست بايد ابطال گردد."
این روند در نهایت باعث ابطال 700 هزار رای مردم تهران و جایگزینی غلامعلی حدادعادل پدر عروس آیت الله خامنه ای به جای علیرضا رجایی کاندیدای ملی مذهبی ها شد. رجایی از یکسال پیش برای تحمل هفت سال حبس در زندان اوین به سر می برد.
مصطفی تاج زاده رییس ستاد انتخابات کشور با شکایت احمد جنتی به محاکمه کشیده شد و به اتهام تقلب در انتخابات به حبس و انفصال از خدمات دولتی در دادگاه بدوی محکوم شد. تاج زاده نیز همان زمان از جنتی شکایت کرد اما پس این شکایت همچنان پس از 12 سال مسکوت مانده است. وی که از یک روز پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم تاکنون در بند دو- الف سپاه زندانی است، در این خصوص می گوید: "جنتی تقلب کرد و حدادعادل را که رأی نیاورده بود به جای کاندیدایی که مردم تهران به او رأی داده بودند، یعنی دکتر علیرضا رجایی، به مجلس فرستاد. من با این که اکنون پستی ندارم اما هم چنان مسوولیتم باقی است و خود را موظف می دانم که این دو را وادار به عذرخواهی رسمی از مردم کنم. اهمیت این مسئله به عنوان وظیفه ملی برای من به حدی است که حتی اگر آقای جنتی به دیار باقی برود که در محکمه عدل الهی مجبور به جواب گویی در مورد این بی عدالتی و عدم رعایت حق الناس باشد، من تا روزی که زنده ام با پیگیری هایم تن او را در گور خواهم لرزاند تا آن که بازماندگانش مجبور به عذرخواهی از مردم و حلالیت طلبیدن از آن ها شوند."
شورای نگهبان در انتخابات های بعدی مجلس اما به گونه ای دیگر رفتار کرد و تصمیم گرفت پیش از رسیدن انتخابات به روز رای گیری، در همان ابتدا کاندیداهایی که نباید رای بیاورند را رد صلاحیت کرد. رد صلاحیت نیمی از نمایندگان مجلس ششم، نمونه ای از استراتژی شورای نگهبان برای مدیریت و مهندسی انتخابات های مجلس بود. بدین ترتیب احمد جنتی، تاثیرگذارترین چهره بر انتخابات های پارلمانی شد، تا جایی که تاج زاده می گوید: "البته جنتی در دادگاه افکار عمومی محاکمه شده است و این که روی دست ملانصرالدین زده تاوان همین دهن کجی‌ها به مردم و رای آنان است و دادگاه عدل الهی هم در انتظار اوست."
دبیر و شش تن از فقهای این شورا منصوب رهبری هستند و اعتراض به عملکرد آن در واقع نوعی اعتراض به رهبر جمهوری اسلامی تلقی می شود.
تقلب، ریاست جمهوری نهم
پس از انتخابات مجلس ششم، شورای نگهبان تصمیم به دخالت زیادی در آرای مردم نداشت. خاتمی رقیبی نداشت تا آرای او تغییر کند و انتخابات مجلس هفتم نیز به همت ردصلاحیت ها، با مشارکت حداقلی مردم برگزار شد. انتخابات ریاست جمهوری نهم اما پس از برگزاری در مراحل اول و دوم تردیدهایی در خصوص احتمال تقلب سازمانی، خارج از محدوده هیئت های اجرایی به وجود آورد. در آن دوره از انتخابات مصطفی معین، هاشمی رفسنجانی و کروبی مدعی تقلب در انتخابات به نفع محمود احمدی نژاد شدند تا جایی که برخی بازرسان وزارت کشور نیز تقلب در انتخابات را تایید کردند.
مهدی کروبی پس از اعلام نتایج دور اول انتخابات که حاکی از راه یابی هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی نژاد به دور دوم بود طی مصاحبه‌ای مدعی شد آرا توسط شورای نگهبان دستکاری شده‌است. این انتقاد با واکنش صریح رهبر جمهوری اسلامی مواجه شد. کروبی سپس اعلام کرد: "حدود ساعت سه بامداد شنبه بیست و هشتم خردادماه که ثبت رسمی آرا در سایت انتخابات آغاز شد، تمام آمارهای رسمی رای اینجانب را بسیار بالاتر از سایر کاندیداهای محترم نشان می‌داد. ساعت پنج بامداد که اینجانب به استراحت پرداختم، رای بنده حدود ۲۵ درصد و رای سایر کاندیداها کمتر از بیست درصد بود. در همان ساعات بعضی از دوستان با توجه به آرای شصت و هفتاد درصدی در بعضی استان‌ها، معدل بیست و پنج درصدی ثبت شده به نام اینجانب را مشکوک می‌دانستند اما پس از حدود دو ساعت که از خواب بیدار شدم، مانند بیداری از خواب اصحاب کهف، دریافتم که همه چیز تغییر کرده‌است."
محمد هاشمی، برادر اکبر هاشمی رفسنجانی نیز درباره انتخابات سال 84 می گوید: "من معتقدم از ابزار غیر رای استفاده شد حال اسمش را هر چه می‌خواهید بگذارید من دست کاری در آرا، تعویض رای و استفاده از امکانات دولتی در انتخابات را ابزار غیر رایی می‌دانم اگر شما کشوری را به من نشان دهید که در دو دوره انتخابات رای هفت میلیونی به هفده میلیون و رای بیست میلیونی به ده میلیون تبدیل شده باشد من حرف شما را می‌پذیرم."
تقلب؛ ریاست جمهوری دهم
اگرچه کاندیداهای انتخابات ریاست نهم نسبت به مسئله تقلب هشدار دادند اما جدی گرفته نشدند تا اینکه موسم انتخابات دهم رسید و برخلاف انتخابات قبلی، مشارکت به اندازه ای بالا بود که نتایج اعلام شده باعث اعتراض های گسترده مردم تا یکسال پس از آن شد. در نتیجه این اعتراض، میرحسین موسوی و مهدی کروبی با دستور رهبر جمهوری اسلامی روانه حبس خانگی شدند. واکنش ها به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری همچنان ادامه دارد.
تقلب؛ سپاه پاسدران
نهمین دوره انتخابات مجلس ایران یک دستاورد بزرگ برای مخالفان ادعای تقلب و تخلف در انتخابات ها بود. علی مطهری از چهره های شاخص جریان اصولگرا، در آخرین نطق مجلس هشتم پرده از دخالت های سپاه در جریان انتخابات برداشت. به گفته مطهری "دخالت سپاه در بسياري از حوزه‌هاي انتخابيه به صورت حمايت جدي از كانديداهاي مورد نظر خود بود، بسياري از كانديداها چه آن‌هايي كه راي آوردند و چه آن‌هايي كه راي نياوردند اين واقعيت را تاييد مي‌كنند و اين امر آفتي براي سپاه و براي آينده انقلاب اسلامي و مخالف توصيه معروف امام (ره) است." علی مطهری نخستین مقام در جمهوری اسلامی به شمار می رفت که از تریبون یک نهاد رسمی یعنی مجلس از دخالت سپاه در روند انتخابات انتقاد کرد.
پس از مطهری، نوبت به اسدالله بادامچیان، کاندیداهای مغلوب مجلس نهم و نماینده تهران در مجلس هشتم رسید. به گفته قائم مقام حزب موتلفه: "در انتخابات مجلس نهم يك بخشي از سپاه آمدند به طرف جبهه پايداري؛ طبيعي است 30 هزار راي من در تهران كم مي شود. يعني در تهران آخرين نفر 260 هزار راي آورده و من 230 هزار راي آوردم؛ پس 30 هزار راي كم آوردم. يك بخشي از سپاه رفت طرف جبهه پايداري و آنان را تاييد كرد. اين موجب شد تعداد راي اين طرف كم شود. در انتخابات، آناني كه در همه فهرست هاي اصولگرايان مشترك بودند، همه راي آوردند."
با بررسی موارد فوق به نظر می رسد محمدرضا باهنر نیز همچون بادامچیان و بسیاری از اصولگرایان، قربانیان سازمان های رای مخفی در جمهوری اسلامی باشند. سازمان هایی که تاکنون دو عضو آن یعنی شورای نگهبان و سپاه پاسداران به جامعه معرفی شده اند. دو نهادی که به صورت مستقیم زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی هستند. تقلب در جمهوری اسلامی همچنان قربانی می گیرد؛ از علیرضا رجایی، هاشمی رفسنجانی، مهدی کروبی، میرحسین موسوی، مهدی کروبی تا محمدرضا باهنر.

مرجان سیادت
منبع: جرس-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • علی لاریجانی: ایران تاکنون عملیات نظامی در سوریه نداشته است/ کشورهای عربی نگران دموکراسی سوری هستند!!!
 • نصف جمعیت ایران بالای 27 سال سن دارند
 • بسته شدن مرز ایران و عراق به دلیل برگزاری اجلاس غیر متعهد ها
 • هیئت اعزامی مجلس شورای اسلامی به سوریه: امنیت سوریه امنیت جمهوری اسلامی است
 • واکنش کرباسچی به اظهارات اخیر باهنر: نگفتید رای دادن به میرحسین وظیفه شرعی است
 • واکنش حسین کروبی به مصاحبه اخیر محمدرضا باهنر با اعتماد: آقای باهنر شما مانند آفتابپرست رنگ عوض می کنید
 • مقاله موسویان در رویترز: به این 20دلیل به ایران حمله نکنید
 • پیام آیت الله هاشمی رفسنجانی در سالگرد شهادت رجایی و باهنر:حذف یاران انقلاب ادامه دارد
 • بازداشت سه ایرانی در امارات
 •  
  آخرین اخبار
 • علت توقف رسیدگی به پرونده فساد معاون اول احمدی‌نژاد، مصالح نظام است/ پورمحمدی: ما سرباز ولایتیم
 • رفتن ژیلا بنی یعقوب برای اجرای حکم خود به زندان اوین
 • ناکامی اجلاس غیرمتعهدها؛ واقعیتی که حاکمان ایران به خوبی از آن مطلع‌اند
 • یادداشت همسر نسرین ستوده: دو سال از بازداشت بی مرخصی نسرین گذشت
 • هاشمی رفسنجانی: صدای متحجران که موافقت جمهوریت نبودند، از ابتدای انقلاب هم بلندتر شده
 • افزایش ۴۵ در صدی قیمت مصالح ساختمانی
 • قیمت کاغذ در عرض هشت ماه سه برابر افزایش یافته است
 • ابلاغ طرح جامع پدافندی از سوی آیت الله خامنه ای
 • توجیه ضرغامی برای مناظره انتخاباتی و جیگر/مترجم خسته بود، جای سوریه گفت بحرین!!
 • افشاگری عجیب گلپور علیه معاون اول احمدی نژاد
 • سید عباس نبوی: با حکم حکومتی رهبری جلوی محکمه رفتن ده پرونده سنگین دولتی ها گرفته شد/البته به این معنی نیست که رهبری جلوی محاکمه را گرفته اند!!!
 • حکم "مه‌آفرید خسروی"، متهم اصلی اختلاس بزرگ به وکیل وی ابلاغ شد
 • سوختگی شدید دو کارگر در کارخانه مشهد نخ
 • كسی نیست كه بپرسد برای چه تیراژ كتاب‌ها زیر 1000 نسخه آمده است/مطبوعات به شكل وحشت‌انگیزی مورد دل‌زدگی جامعه قرار دارند
 • نهاوندیان: باید در راه اندازی بورس ارز اعتماد بخش خصوصی را جلب کرد
 • جوادی حصار: اصولگرایان با عملكرد فعلی خود در اداره كشور در جایگاه تعیین شروط برای اصلاح‌طلبان نیستند
 • معاون اقتصادی بانک مرکزی: اسامی بدهکاران بانکی منتشر می شود
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز
 • سکه 822 هزار تومان/ دلار 2139 تومان
 • مصوبه‌ انحلال شركت صادرات گاز لغو شد
 •