به روز شده: ۱۶:۱۰ تهران - پنجشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۱

عباس عبدی:جایی که به زور مردم را می خواهند ببرند، بهشت نیست، جهنم است

امروز: عباس عبدی در نگاه نوشت:
از ابتدا می‌خواستم که برای نگاه‌پنج‌شنبه یادداشت‌های چند موضوعی و کوتاه بنویسم، اما نتوانستم، قدری سخت بود. از این رو اگر به‌صورت هفتگی نتوانم چنین کنم، می‌کوشم هرازگاهی انجام دهم. دراین یادداشت‌ها به جای یک موضوع به چندین مساله بی‌ارتباط یا با‌ارتباط پرداخته می‌شود که هرکدام نکته‌ای دارد، ولی نیازمند شرح و تفصیل نیست.
1- آقای هاشمی رفسنجانی اخیرا در سخنانی گفته‌اند که :" اسلام نگفته باید به زور انسان‌ها را به بهشت برد." ممکن است که از این سخن درست، برداشت اشتباه صورت گیرد، بدین صورت که کسی بیاید و بگوید، نخیر، اسلام گفته باید انسان‌ها را به زور به بهشت برد، و اگر بشود چنین کرد، چه چیز بهتر از آن. همچنان که چندسال پیش هم یکی از آقایان چنین افاضه‌ای کرده بودند. اصل قضیه این است که انسان را به زور به جهنم میبرند و نه بهشت. اصولا جایی که انسان و حتی حیوان را به زور ببرند، جهنم است نه بهشت. بنابراین اگر کسانی بخواهند انسان‌ها را به زور به جایی ببرند، یقین بدانید که آن‌جا جهنم است و نه بهشت. این چیزی است که حیوانات هم برحسب غریزه می‌دانند، چه رسد به انسان‌ها. همه خرها را وقتی صبح از طویله خارج می‌کنند تا به دشت و صحرا ببرند، مقاومت می‌کنند، زیرا می‌دانند که می‌خواهند از آن‌ها کار بکشند، ولی وقتی که غروب با بار و سوار به سوی طویله برمیگردند، علی‌رغم خستگی روزانه، با گوش های به جلو و با سرعت به سمت روستا و طویله می‌آیند، چون می‌دانند وارد طویله می‌شوند و بساط جو و یونجه و استراحت به راه است. البته خر ملانصرالدین برعکس رفتار می‌کرد و موجب تعجب شده بود. از او علت را پرسیدند، گفت برای این که شما نمی‌دانید، وقتی که خر را به خانه می‌آورم به عصاری می‌بندم که زحمت آن از کارکردن در بیرون بیشتر است. حکایت آن کسانی است که، البته به دروغ، مدعی‌اند که می‌خواهند مردم را به زور به بهشت ببرند ولی مردم نمی‌روند، چون مردم به غریزه دریافته‌اند که آن جا همان جهنم است و قرار است به عصاری بسته شوند، هر چند تابلوی سردرش بهشت نوشته است.
2- به‌نظر من آقای قرائتی آدم مهمی است، از این جهت که به دلیل موقعیتی که دارد می‌تواند حرف‌های مهمی را بزند که کسی جرات زدنش را ندارد. ایشان اخیرا در نقد برخی رفتارهای قرآنی گفته‌اند که در کجای اسلام قرآن 40 تنی یا نوشتن آیت‌الکرسی روی دانه برنج آمده است؟ یا در نقد ضمنی نسبت به 20 سال مسابقات قرائت قرآن و نمایشگاه‌های قرآن با خطوط مختلف و هزینه‌های بسیار در این موارد گفته است که باید دید چقدر بودجه و هزینه صرف "تدبٌّر" قرآن کرده‌ایم؟ به نظر می‌رسد که آقای قرائتی از این شکل‌گرایی که ربطی به مضمون و پیام قرآن ندارد، به درستی خسته و ناراحت‌اند و در پی مساله اصلی که تدبر قرآن است هستند، ولی در این میان همان اشتباهی را مرتکب می‌شوند که از آن انتقاد می‌کنند.
ایشان در پی صرف هزینه و بودجه برای تدبر در قرآن‌اند و نه برای نوشتن قرآن روی یک دانه برنج. درحالی که بودجه را برای همان نوشتن هنری صرف می‌کنند و نه برای تدبر در قرآن که یک کنش اخلاقی و سیاسی است. مگر در زمان بنی‌امیه و بنی‌عباس که ثروت از سر و روی جامعه اسلامی می‌بارید تدبر قرآن وضعیت بهتری از زمان بدر و خندق در صدر اسلام داشت که مسلمانان از حداقل سطح معیشت هم برخوردار نبودند؟ مگر کتاب‌های مهم تفسیر قرآن در 33 سال گذشته نوشته شده است که صرف بودجه در امور مذهبی و اسلامی و قرآنی در این سال‌ها به وفور و هزاران برابر پیش از انقلاب است؟ ظاهرا جناب قرائتی باید توجه کنند که اگر امثال مرحوم علامه طباطبایی تفسیر قرآن را می‌نویسند، هیچ‌گاه حاضر نمی‌شوند که برای کار خود، پشت در وزارت ارشاد یا جای دیگر چمباتمه بزنند تا بودجه‌ای گیرشان بیاید. آنان که چنین می‌کنند باید هم بودجه را صرف ساختن قرآن 40 تنی کنند، شاید هم برای ثبت در رکوردهای گینس، بودجه برای چاپ قرآن 100 تنی هم صرف شود. وقتی که آقای قرائتی با اعتراض سوال می‌کنند که نیم درصد بودجه دولت که برای فضائل اخلاقی تصویب شده است، کجاست؟ باید توجه نمایند، فضائل اخلاقی را با بودجه تامین نمی‌کنند، بلکه این بودجه‌ها، فضائل اخلاقی را به رذائل اخلاقی تبدیل می‌کند و همه دعواها سر بودجه(یا همان لحاف مشهور) می‌شود که شده است. جناب آقای قرائتی! مساله اصلی تخصیص بودجه نیست، مشکل جای دیگری است. یکی از جاهای آن در بند بعدی آمده است.
3- چندی پیش ایمیلی دریافت کردم که تصویری بود از پلاکاردی که روی آن نوشته شده است:" ناپلئون بناپارت، امپراطور فرانسه می‌گوید: امیدوارم آن زمان دور نباشد که من بتوانم همه دانشمندان جهان را با یکدیگر متحد کنم تا نظامی یکنواخت، فقط بر اساس اصول قرآن مجید که اصالت و حقیقت دارد و می‌‌تواند مردم را به سعادت برساند، ترسیم کنم. قرآن به تنهایی عهده‌دار سعادت بشر است. (ستاد برگزاری مسابقات قرآن کریم دانشجویان دانشگاه ....)" وقتی که مسابقه قرائت قرآن و جایزه دادن به برنده هدف اصلی باشد نیازی نیست که در مضمون آن تدبر شود، کافی است که یک دروغ شاخدار از سوی فردی که فاتح کشورها بوده بسازیم و به خورد عوام بدهیم. فقط من مانده‌ام که چه کسی جرات کرده که چنین دروغی را در دانشگاه بگوید، درواقع هیچ به خود زحمت نداده که فکر کند این‌جا دانشگاه است و این دروغ ها اثرات تخریبی دارد احتمال می‌دهم که نویسنده توان درک آن را نداشته که بداند، چنین متنی دروغ است. تا وقتی که اساس کار بر مسابقه و دادن جایزه سفر به مکه و سوریه و مشهد و سکه طلا به قرائت قرآن باشد و برای تایید کردن اسلام نیازی به تدبر در مهمترین مرجع اسلام یعنی قرآن نباشد، و باید به امپراطوران(البته از نوع غربی، نمی دانم چرا این نقل قول را به نادرشاه نبستند؟) دروغ بست تا عوام را جذب اسلام کرد، در این صورت در همچنان بر همین پاشنه خواهد چرخید.
4- وقتی که هیچ چیز سرجای خود نباشد، همین وضعی پیش می‌آید که می‌بینیم. اوضاع فرهنگ رانندگی در ایران اصلا تعریفی ندارد، که نیاز به ذکر جزئیات آن نیز نیست. حل این فرهنگ هم نیازمند تمهیدات گوناگونی است. با این حال مقررات جدید و تضمین اجرای این مقررات جزء مهمی از این تمهیدات است، از این رو وقتی که می‌بینیم مسئولین نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی درباره مقررات جدید، مبنی بر سخت‌گیری نسبت به استفاده از تلفن‌همراه یا خوردن یا سیگار کشیدن هنگام رانندگی یا پرتاب آشغال و سایر اشیاء از شیشه خودرو به بیرون هشدارهای جدی می‌دهند، خوشحال می‌شویم. ولی وقتی که به دلایل ممنوعیت کشدین سیگار هنگام رانندگی اشاره می‌کنند متوجه می‌شویم که یک جای کار ایراد دارد. ابتدا بگویم که من نه‌تنها سیگاری نیستم، بلکه از آن بدم هم می‌آید، ولی وقتی که قرار است سیگار کشیدن هنگام رانندگی ممنوع شود، باید دلایل مرتبط با خطرات رانندگی و نظم اجتماعی ارایه کرد و نه دلایل اخلاقی. نمی‌دانم دلیل مربوط به نظم اجتماعی آنان تا چه حد درست است، زیرا گفته‌اند که حواس راننده نسبت به جلو پرت می‌شود و این منشاء تصادف است، موضوعی که برای استفاده از تلفن همراه صددرصد درست است، اما بیان این دلیل که سیگار کشیدن برای کودکان بدآموزی دارد، به هیچ وجه برای ممنوعیت آن در هنگام رانندگی قابل قبول نیست، و نشان می‌دهد که پلیس به‌جای ایفای نقش اصلی خود و حفظ نظم اجتماعی وارد مقوله اخلاقیات شده و این به معنای آن خواهد بود که نه تنها نمی‌تواند کمکی به حفظ اخلاقیات کند، بلکه از حفظ نظم اجتماعی هم باز خواهد ماند. البته ممکن بود برای مردود دانستن این رفتار، جمله‌ای از کورش کبیر یا اسکندر نقل کرد و صحت ادعا را دوقبضه کرد!
5- حدود سی سال پیش کتاب یک بسترودورویای آندره فونتن سردبیر سیاسی روزنامه معتبر لوموند ترجمه و منتشر شد. از همان زمان این اصطلاح جذابیت‌های ادبی خاص خود را داشت و کاربرد آن معمول بود. تا این که در روز سه‌شنبه 30/3/91 یک اتفاق جالب افتاد. دو روزنامه شرق و اعتماد، هم‌زمان و در یک روز این اصطلاح را به عنوان تیتر صفحه اول خود برگزیدند، ولی برای دو موضوع گوناگون. یکی از آن‌ها آن‌را برای نتایج انتخابات مصر که میان احمد شفیق و محمد مرسی در نوسان بود برگزید، و دیگری برای مذاکرات 1+5 ایران در مسکو. در هر دو مورد تیتر با موضوع انطباق مفهومی و مصداقی داشت و جالب بود. گمان نمی‌کنم که از روی دست یکدیگر کپی کرده باشند ولی درهر حال این دو تیتر شاید مصداق معکوس خود هستند، یعنی دو بستر و یک رویا!-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • راهبرد دوگانه يا دوگانگي راهبردي!
 • بازداشت خانم نرگس محمدي، چرا؟
 • عباس عبدی: رای خاتمی از شجاعت وی بود
 • فروپاشی اخلاقی جامعه
 • درباره حکم اعدام
 • کار کارشناسی، اما کدام کارشناسی؟
 • آقای طائب! کار از جاسوسی موشک و این حرفها گذشته است
 • می خواهند از جنبش سبز سواری بگیرند
 • كارشناس يا سياستمدار؟
 •  
  آخرین اخبار
 • علت توقف رسیدگی به پرونده فساد معاون اول احمدی‌نژاد، مصالح نظام است/ پورمحمدی: ما سرباز ولایتیم
 • رفتن ژیلا بنی یعقوب برای اجرای حکم خود به زندان اوین
 • ناکامی اجلاس غیرمتعهدها؛ واقعیتی که حاکمان ایران به خوبی از آن مطلع‌اند
 • یادداشت همسر نسرین ستوده: دو سال از بازداشت بی مرخصی نسرین گذشت
 • هاشمی رفسنجانی: صدای متحجران که موافقت جمهوریت نبودند، از ابتدای انقلاب هم بلندتر شده
 • افزایش ۴۵ در صدی قیمت مصالح ساختمانی
 • قیمت کاغذ در عرض هشت ماه سه برابر افزایش یافته است
 • ابلاغ طرح جامع پدافندی از سوی آیت الله خامنه ای
 • توجیه ضرغامی برای مناظره انتخاباتی و جیگر/مترجم خسته بود، جای سوریه گفت بحرین!!
 • افشاگری عجیب گلپور علیه معاون اول احمدی نژاد
 • سید عباس نبوی: با حکم حکومتی رهبری جلوی محکمه رفتن ده پرونده سنگین دولتی ها گرفته شد/البته به این معنی نیست که رهبری جلوی محاکمه را گرفته اند!!!
 • حکم "مه‌آفرید خسروی"، متهم اصلی اختلاس بزرگ به وکیل وی ابلاغ شد
 • سوختگی شدید دو کارگر در کارخانه مشهد نخ
 • كسی نیست كه بپرسد برای چه تیراژ كتاب‌ها زیر 1000 نسخه آمده است/مطبوعات به شكل وحشت‌انگیزی مورد دل‌زدگی جامعه قرار دارند
 • نهاوندیان: باید در راه اندازی بورس ارز اعتماد بخش خصوصی را جلب کرد
 • علی لاریجانی: ایران تاکنون عملیات نظامی در سوریه نداشته است/ کشورهای عربی نگران دموکراسی سوری هستند!!!
 • جوادی حصار: اصولگرایان با عملكرد فعلی خود در اداره كشور در جایگاه تعیین شروط برای اصلاح‌طلبان نیستند
 • معاون اقتصادی بانک مرکزی: اسامی بدهکاران بانکی منتشر می شود
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز
 • سکه 822 هزار تومان/ دلار 2139 تومان
 •