به روز شده: ۱۸:۲۳ تهران - چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۱

ربوده‌شدگان ایرانی و حمایت از بشار اسد؛ موضوع مذاکرات جلیلی و صالحی

امروز: همزمان با حضور دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در دمشق، وزیر خارجه نیز عازم آنکارا شد تا برای آزادی ربوده‌شدگان ایرانی در سوریه مذاکره کند. ایران آمریکا را نیز مسئول جان این ربوده‌شدگان دانسته است.

به گزارش کلمه، ایران روز سه‌شنبه (۱۷ مرداد) اعلام کرد آمریکا را مسئول جان ۴۸ ایرانی ربوده‌شده در سوریه می‌داند. این افراد روز شنبه در مسیر زینبیه دمشق و فرودگاه این شهر از سوی ارتش آزاد سوریه ربوده شدند.

وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه کاردار سوئیس را به عنوان حافظ منافع ایالات متحده آمریکا در تهران فرا خواند. به گزارش خبرگزاری‌های ایران، رضا زیبب، مدیر کل آمریکای شمالی وزارت امور خارجه در دیدار با کاردار سوئیس با اشاره به آن‌چه حمایت واشنگتن از گروه های مسلح و شورشی در سوریه خواند، دولت ایالات متحده آمریکا را مسوول سلامت ۴۸ ایرانی ربوده شده دانست. او تاکید کرد: «از دولت آمریکا انتظار می‌رود با استفاده از نفوذ خود نزد ربایندگان، امکان آزادی فوری و بدون قید و شرط آن‌ها را فراهم کند.»

بنا بر همین گزارش کاردار سوئیس بیان کرد مراتب را در اسرع وقت به دولت آمریکا منعکس و نتیجه را به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام خواهد کرد. حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه، نیز بامداد سه شنبه در گفت وگو با ایرنا از ارسال یادداشتی از سوی جمهوری اسلامی ایران به آمریکا از طریق سفارت سوئیس در تهران خبر داد و گفت: «در این یادداشت با توجه به حمایت علنی آمریکا از گروه های تروریستی و ارسال سلاح به سوریه، مسوولیت تأمین امنیت و جان ۴۸ زائر ایرانی ربوده شده در دمشق متوجه آمریکا دانسته شده است.»

گزارش‌های تایید نشده‌ از کشته شدن سه تن از این افراد منتشر شده است. گروهی به نام "گردان البراء" که پیش‌تر مسئولیت ربوده شدن ۴۸ ایرانی در سوریه را برعهده گرفته بود در صفحه‌ فیس‌بوک خود اعلام کرده است که سه تن از گروگان‌های ایرانی بر اثر بمباران شدید منطقه‌ای در حومه‌ دمشق توسط ارتش سوریه کشته شده‌اند. این ادعا را فرمانده ارتش آزاد سوریه نیز تکرار کرده است. این در حالی است که حسین شیخ‌الاسلام، مشاور رئیس و مدیرکل امور بین‌الملل مجلس انتشار خبر کشته شدن ۳ نفر از گروگان‌ها را سیاست بازی برخی رسانه‌های خبری خوانده و گفته است که "این خبر به هیچ وجه تایید شده نیست".

دیدار با بشار اسد

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در دمشق، با بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه دیدار کرد. تصاویر این دیدار را تلویزیون سوریه پخش کرد. این اولین تصاویر رئیس جمهوری سوریه در تلویزیون دولتی این کشور پس از چند هفته است.

به گفته تحلیلگران، در این دیدار در مورد آزادی ایرانیانی که اخیرا در سوریه ربوده شدند، گفت و گو شده است. جلیلی گفته است که ایران اجازه نخواهد داد محور مقاومت که سوریه ضلع اساسی آن است، در هم شکسته شود.

به گزارش بی بی سی، جلیلی از بیروت و پس از دیدار با مقام‌های بلندپایه لبنان به سوریه سفر کرده است. همزمان با سفر جلیلی به دمشق، علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران نیز برای مذاکره با مقام‌های ترکیه در باره ایرانیان ربوده شده، به آنکارا سفر کرده است. فرماندهی ارتش آزاد سوریه در ترکیه مستقر است. دولت ایران در تلاش است تا ایرانیانی را که توسط مخالفان مسلح بشار اسد ربوده شده‌اند، آزاد کند.

هم چنین ایرنا گزارش داده که علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران که ابتدا در تماس‌های تلفنی از قطر و ترکیه خواستار آن شده بود که این دو کشور تمام تلاش خود را برای آزادی ایرانیان ربوده شده به کار گیرند، با انتشار گزارش‌هایی مبنی بر کشته شدن سه تن از گروگان‌ها به آنکار رفت.

به گزارش دویچوله، سعید جلیلی در ملاقات با اسد و مقامات ارشد سوری تاکید کرد که حل بحران سوریه «باید تنها در داخل این کشور و از طریق گفت‌وگوی ملی صورت گیرد، نه از راه دخالت نیروهای خارجی.» دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در دیدار با اسد گفت: « ایران اجازه در هم شکسته شدن محور مقاومت را که سوریه ضلع اساسی آن است نمی‌دهد.»

به گزارش رسانه‌های ایرانی، جلیلی تاکید کرده است «ملت سوریه با هر طرحی که آمریکا یا اسراییل درباره دموکراسی ارائه کنند مخالف هستند.» خبرگزاری ایسنا نوشت که سعید جلیلی در دیدار با بشار اسد، آمادگی جمهوری اسلامی را برای ارسال کمک‌های انساندوستانه به سوریه، اعلام کرده و گفته است: « نباید اجازه داد دشمنان انتقام شکست‌های خود از مقاومت را از مردم سوریه بگیرند.» به نقل از خبرگزاری ایسنا، بشار اسد از دیدگاه‌های ایران "استقبال کرده" و بر "عزم دولت سوریه برای پاسخ‌گویی به مطالبات مردم از راه دموکراتیک" تاکید ورزیده است.

جلیلی پیش از این در لبنان گفته بود که بحران سوریه باید «براساس موازین دموکراتیک و نه با ارسال اسلحه و خونریزی» حل شود. حضور جلیلی در سوریه و سخنان او در لبنان با واکنش ولید جنبلاط و سعد حریری، چهره‌های سیاسی لبنان روبرو شد. سعد حریری نخست وزیر پیشین لبنان گفت به این سفر در شرایط کنونی "که ملت سوریه در معرض انواع جنایت‌ها قرار دارد" خیرمقدم نمی‌گوید.

حریری با یادآوری اظهارات برخی از مقامات ایرانی در مورد واکنش به حمله نظامی احتمالی به سوریه افرود: «دولت ایران باید بداند که اینگونه تهدیدها و حرکات مشکوک سقوط متحدش در سوریه را به تعویق نخواهد انداخت.»

ولید جنبلاط رهبر "حزب سوسیالیست ترقی‌خواه دروزی لبنان" نیز با انتقاد از مواضع جلیلی و سفر او به سوریه گفت: «آقای جلیلی بهتر است به جای پخش انبار تسلیحات ایران در نقاط مختلف، به مسایل داخلی کشور خود مانند قیام مرغی و فشار بر مردم فقیر بپردازد.»

ایرنا با درج این سخنان نوشت که جلیلی در پاسخ جنبلاط گفته است: «ایران قیمت مرغ که جای خود دارد، ماهواره را هم به فضا می‌فرستد.»

ملاقات اسد و جلیلی در حالی صورت گرفت که شهر حلب هم‌چنان در آتش نبرد بین نیروهای دولتی و گروه‌های شورشی می‌سوزد. آسوشیتدپرس می‌نویسد که با وجودی که ارتش سوریه دو هفته است مواضع مخالفان در شهر حلب را گلوله‌باران می‌کند، نبرد بین دو گروه در روز سه‌شنیه (۱۷ مرداد) گسترش یافته و به نواحی تازه کشیده شده است. در آخرین خبرها آمده که حمله هوایی ارتش به کشته شدن ۱۴ عضو دو خانواده در شرق حلب منجر شده است

نشست دولت جدید سوریه

عمر غلاونجی، نخست‌وزیر جدید سوریه یک روز پس از فرار ریاض حجاب، نخست وزیر پیشین، امروز سه شنبه، هفت اوت نشست هیات دولت این کشور را برگزار کرد. وزیر اطلاع رسانی دولت سوریه گفته است که این نشست نشان می دهد که مقام‌های سوریه به کار خود ادامه می دهند و هر فردی که از (نظام) خارج شود، به راحتی قابل جایگزین است.

دولت آمریکا گفته است که خروج حجاب از سوریه نشان می دهد که دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه از درون در حال فروپاشی است. در همین حال فعالان مخالف دولت سوریه از ادامه گلوله باران مواضع مخالفان و درگیری‌ها در شهر حلب در شمال سوریه خبر داده اند. نیروهای دولتی سوریه در تلاش هستند تا مناطق تحت کنترل مخالفان مسلح را از دست آنها خارج کنند.

حجاب پس از خروج از سوریه، انتقادهای شدیدی را از حکومت سوریه مطرح کرده و آن را "رژیمی تروریستی" خوانده است. گفته شده که چند نفر از ورزای دولت سوریه نیز همراه حجاب از کشور خارج شده اند اما وزیر اطلاع رسانی دولت سوریه این مساله را تکذیب کرده است.

ریاض حجاب از اعضای باسابقه و کهنه‌کار حزب بعث سوریه به شمار می رود. او که ۴۶ سال دارد، از اهالی شهر عمدتا سنی نشین دیر زور در شرق سوریه است.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • توجیه ضرغامی برای مناظره انتخاباتی و جیگر/مترجم خسته بود، جای سوریه گفت بحرین!!
 • علی لاریجانی: ایران تاکنون عملیات نظامی در سوریه نداشته است/ کشورهای عربی نگران دموکراسی سوری هستند!!!
 • نصف جمعیت ایران بالای 27 سال سن دارند
 • معاون عربی آفریقایی وزارت امور خارجه: ایرانیان ربوده شده در سوریه در سلامت کامل به سر می برند
 • بسته شدن مرز ایران و عراق به دلیل برگزاری اجلاس غیر متعهد ها
 • گستره تقلب در انتخابات ایران؛ از علیرضا رجایی تا محمدرضا باهنر
 • هیئت اعزامی مجلس شورای اسلامی به سوریه: امنیت سوریه امنیت جمهوری اسلامی است
 • یکی از مقامات ارشد سپاه پاسداران: ما امروز همه جانبه در حال جنگ هستیم در بعد نظامی در سوریه و در بعد فرهنگی هم در حال مبارز‌ه‌ایم
 • صالحی در مراسم افتتاحیه نشست کارشناسان ارشد شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد: سازمان ملل نیازمند اصلاحات اساسی است
 • مقاله موسویان در رویترز: به این 20دلیل به ایران حمله نکنید
 •  
  آخرین اخبار
 • علت توقف رسیدگی به پرونده فساد معاون اول احمدی‌نژاد، مصالح نظام است/ پورمحمدی: ما سرباز ولایتیم
 • رفتن ژیلا بنی یعقوب برای اجرای حکم خود به زندان اوین
 • ناکامی اجلاس غیرمتعهدها؛ واقعیتی که حاکمان ایران به خوبی از آن مطلع‌اند
 • یادداشت همسر نسرین ستوده: دو سال از بازداشت بی مرخصی نسرین گذشت
 • هاشمی رفسنجانی: صدای متحجران که موافقت جمهوریت نبودند، از ابتدای انقلاب هم بلندتر شده
 • افزایش ۴۵ در صدی قیمت مصالح ساختمانی
 • قیمت کاغذ در عرض هشت ماه سه برابر افزایش یافته است
 • ابلاغ طرح جامع پدافندی از سوی آیت الله خامنه ای
 • افشاگری عجیب گلپور علیه معاون اول احمدی نژاد
 • سید عباس نبوی: با حکم حکومتی رهبری جلوی محکمه رفتن ده پرونده سنگین دولتی ها گرفته شد/البته به این معنی نیست که رهبری جلوی محاکمه را گرفته اند!!!
 • حکم "مه‌آفرید خسروی"، متهم اصلی اختلاس بزرگ به وکیل وی ابلاغ شد
 • سوختگی شدید دو کارگر در کارخانه مشهد نخ
 • كسی نیست كه بپرسد برای چه تیراژ كتاب‌ها زیر 1000 نسخه آمده است/مطبوعات به شكل وحشت‌انگیزی مورد دل‌زدگی جامعه قرار دارند
 • نهاوندیان: باید در راه اندازی بورس ارز اعتماد بخش خصوصی را جلب کرد
 • جوادی حصار: اصولگرایان با عملكرد فعلی خود در اداره كشور در جایگاه تعیین شروط برای اصلاح‌طلبان نیستند
 • معاون اقتصادی بانک مرکزی: اسامی بدهکاران بانکی منتشر می شود
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز
 • سکه 822 هزار تومان/ دلار 2139 تومان
 • مصوبه‌ انحلال شركت صادرات گاز لغو شد
 • ارزیابی عملکرد اقتصادی دولت احمدی نژاد و خاتمی
 •