به روز شده: ۰۳:۵۵ تهران - دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۱

خانواده فعالان فرهنگی دربند از قول مسوولان اعلام کردند؛ مرخصی رفتن زندانیان تابع سیاست های خاصی است

امروز: تا کنون هیجده تن از اعضای انجمن فرهنگی فرزندان ایران بزرگ دستگیر شده اند که نه تن از آنها توسط قاضی پیرعباسی به احکام سنگین محکوم شده اند. وضعیت این فعالان فرهنگی که به جرم سیاسی هم اکنون در حبس بسر می برند بسیار نامناسب است.

به گزارش جرس، مهدی کوهکن یکی از اعضای دربند این انجمن است که هم اکنون از درد شدید زانو و عفونت رنج می برد و عدم رسیدگی پزشکی می تواند سلامت او را به خطر بیاندازد. وی که در جریان بازجویی ها دچار آسیب دیدگی زانوی راست شده بود در بیمارستان طالقانی تهران در حالیکه دست و پایش به دستبند و پای بند به تخت بیمارستان بسته شده بود مورد عمل جراحی قرار گرفت، اما علی رغم تاکید پزشکان برادامه درمان با مخالفت دادستانی وی نتوانست درمان خود را ادامه دهد.

سودابه کوهکن، مادر مهدی کوهکن صحبتهای خود را با گریه آغاز می کند و به "جرس" می گوید: "من هیچ خبری از فرزندم ندارم تنها او را به خدا سپردم. مهدی از بهمن سال 88 زندان است، خدا شاهد است که در این سه سال چه کشیدم و چه می کشم الان نزدیک هفت ماه است که نتوانستم پسرم را ببینم. این طرف شیراز جزو عشایر زندگی می کنیم، مسافت دور است بودجه هم ندارم که بتوانم این هزینه ها را بپردازم هیچ راهی هم ندارم، فقط جگر گوشه ام را به دست خدا سپردم. حتی تلفن هم نمی گذارند بزند صدایش را هم نشنیده ام چه بگویم که دلم خون است..."
مادر مهدی کوهکن ادامه می دهد: "مهدی نان آور خانه بود با این همه مشکلات مالی و سختی زندگی، درد دوری پسرم را هم باید تحمل کنم. دو ماه قبل از عید مهدی را ببینم که حال خوبی نداشت و پاهایش بشدت درد می کرد...( به علت گریه های شدید این مادر دردمند به دفعات گفتگو قطع شد) هیچ چیزی هم از مسئولین نمی خواهم فقط از خدا می خواهم مهدی من را صحیح و سالم تحویلم دهد. این حال و روز من است آیا در این ماه رمضان حال ما مسلمانان در یک کشور اسلامی باید اینگونه باشد؟ مسئولین دستگاه قضا و دولت عدالت گستر کجا هستند که ناله و گریه های مادران زبان روزه را ببیند؟"

چندی پیش مادر این زندانی سیاسی در نامه ای خطاب به رییس قوه قضاییه نوشته بود: "جناب آقای لاریجانی! متاسفانه برخوردهای ناشایست و تمسخرانه مسئولین قضائی با اینجانب و نگرانی از وضعیت جسمی فرزند، بیمارم که ماه ها از او بی خبری باعث شد روزهای سخت جنگ که برادرم اسیر صدامیان بود برایم تداعی شود. و صد تاسف که امروز سیستم قضائی شما همچون صدام با اسیران برخورد می کند. البته اسیرانی که فرزندان همین آب و خاک هستند. در عجبم چگونه می توان با مادری نگران از وضعیت جسمی فرزندش این گونه تمسخرانه برخورد کرد، بترسید از آه مادران، مادران نگران، مادرانی که دیروز شوهران و برادران خود را برای دفاع از میهن روانه جبهه های جنگ کردند تا امروز شما در آرامش تکیه بر اریکه قدرت بزنید و فردا نیز فرزندانشان سربازان و مدافعان وطن هستند."

مجتبی احمدی در سوم خرداد ماه سال 89 در منزل خود توسط ماموران اطلاعات بازداشت شد.این جوان 25 ساله حامی جنبش سبز به شش سال محکوم شده است. وی که در بند 350 محبوس است از شرایط جسمانی نامناسبی برخوردار است و نیاز به رسیدگی پزشکی دارد.
نسرین چاپلقی، مادر مجتبی احمدی با ابراز نگرانی از وضعیت فرزند بیمارش خاطرنشان می کند: "الان دو سال و چند ماه است که در زندان بسر می برد و هنوز نتوانسته به مرخصی بیاید. حالا نمی دانیم آقایان چه وقت تشخیص می دهند که مجتبی واجد شرایط است که به حقوق اولیه خودش دست پیدا کند؟ من خودم که به خاطر اینکه شاغل هستم نمی توانم هر هفته به ملاقاتش بروم هفته گذشته که پسر کوچکم به ملاقات برادرش رفته بود می گفت خیلی ضعیف و لاغر شده و از بین رفته است. دندان درد و بیماری پوستی گرفته و شرایط جسمی خوبی ندارد. وقتی اینها را می شنوم شب و روز برایم نمی ماند و بیشتر عذاب می کشم. تلفن هم که ندارد حتی صدایش را نمی توانم بشنوم واقعا نمی دانم ترسشان از تلفن که یک مادر بتواند صدای فرزندش را بشنود چیست؟! دو ماه پیش به زور توانستم مرخصی بگیرم و به ملاقات بروم، تا برسم خانه ساعت پنج بعدازظهر بود و علاوه بر این مشکلات آنجا هم خیلی سخت گیری و اذیتمان می کنند. حداقل در این ماه مبارک رمضان پرونده ها را دوباره بررسی کنند و آنها را آزاد کنند. هم ما و هم مسئولین می دانیم که این عزیزان بی گناه هستند و جرمی مرتکب نشده اند پس آزادشان کنند تا به آغوش خانواده هایشان برگردند. شش سال برای مجتبی زندان داده اند معلوم نیست من زنده باشم که بتوانم آزادی او را ببینم..."


بهمن صادقی نور، بنیانگزار انجمن فرهنگی فرزندان ایران بزرگ انجمن اشویی ایران است که سالها در راستای فرهنگ ایران فعالیت کرده است هم اکنون در حبس بسر می برد.

پوران احمدی، مادر بهمن صادقی نور در خصوص آخرین وضعیت فرزندش عنوان می کند: "بهمن نزدیک به دو سال است که در زندان بسر می برد و طبق قوانین باید آخر شهریور ماه آزادی مشروط شامل حالش شود. یکماه پیش به مدت سه روز توانست به مرخصی بیاید که برای درمان فرزندش در کنارش باشد اما متاسفانه مرخصی را تمدید نکردند و به زندان بازگشت. البته یکروز هم دیر به مرخصی فرستادند یعنی قرار بود شب روز یکشنبه آزاد شود اما بعدازظهر روز دوشنبه از زندان آزاد شد و آن یکروز را هم جزو مرخصی او حساب کردند."
نگار شاه پری، همسر بهمن در ادامه سخنان مادر همسرش می گوید: "سوال ما از مقامات دستگاه قضا این است: شرایطی که زندانیان باید واجد آن باشند تا بتوانند از حقوق خود که در قوانین آمده استفاده کنند، چیست؟ آیا آقایان اصلا شرایطی برای زندانیان سیاسی قائل هستند؟ زمانیکه آقای لاریجانی می گویند ما زندانی سیاسی نداریم پس صحبت از این شرایطی که زندانیان سیاسی باید داشته باشند، چیست! ما گوشمان از این وعده و وعیدها پر است. در این مدت که عزیزانمان در حبس بودند شاهد نبودیم که مسئولین به وعده های خود عمل کنند."
نگار که دو برادرش نیز در بند هستند با اشاره به سختی های ملاقات ها می افزاید: " تنها خبری که می توانم از همسر و برادرهایم بگیرم همان ملاقات هفتگی کابینی یک ربع الی بیست دقیقه است. برای من که سه زندانی دارم و بطور قانونی باید سه تایم ملاقات داشته باشم، دو تایم به سختی برای ملاقات می دهند. بعد از تایم اول باید برای تایم دوم پیگیری کنم تا بچه ها را با مینی بوس برنگردانند تا من بتوانم یک پنج و ده دقیقه ای با عضو دیگر در بند خانواده ام ملاقات کنم. خلاصه شرایط ملاقاتها هم اینطور است و استرسی که به ما وارد می شود خیلی زیاد است. یک هفته در بی خبری بسر می بریم که در این مدت با توجه به شرایط سخت زندان اتفاقی برای آنها نیفتد تا روز ملاقات برسد و بتوانیم آنها را بسختی ببینیم."
ابوالفضل شاه پری و محمد جواد شاه پری در بهمن ماه سال 88 بازداشت شدند و پس از برگزاری دادگاهی گروهی بدون حضور هیئت منصفه هر کدام به دو سال و سه ماه زندان محکوم شدند.
عباس شاه پری پدر ابوالفضل و محمد جواد پیش از این با "غیر"عادلانه خواندن احکام صادر شده برای اعضای خانواده اش به خبرنگار جرس گفته بود: "در دادگاهی غیرعادلانه هر کدام از پسرانم را به دو سال و سه ماه زندان محکوم کردند. چندین بار هم قاضی برگزاری دادگاه را به تعویق انداخت و یازده ماه طول کشید تا برای آنها دادگاه تشکیل دهند. در این مدت به دفعات بچه ها را می بردند دادگاه و بعدازظهر ساعت چهار می گفتند دادگاه به تعویق افتاده و دوباره آنها را به زندان بر می گردانند. دوباره دوندگی و پیگیری می کردیم تا تاریخ دادگاه را تعیین کنند....خلاصه بعد از همه اینها در آبان 89 یک دادگاه دسته جمعی ( حدود یازده نفر متهم در دادگاه حضور داشتند) تشکیل شد که اصلا دادگاه قانونی نبود زیرا اتهامات آنها سیاسی بود و هیئت منصفه ای در دادگاه حضور نداشت. علاوه بر آن اجازه هیچگونه دفاعی به بچه ها داده نشد و وضعیت وکلا هم به همین صورت بود."
خانواده شاه پری خاطرنشان می کند: "تعداد انگشت شماری را به مرخصی می فرستند و خودشان به ما می گویند که پشت پرونده این افرادی که به مرخصی فرستاده می شوند سیاست هایی وجود دارد. خودشان می دانند که اگر به فردی مرخصی می دهند با سیاست خاصی اینکار را می کنند و دلشان برای زندانیان سیاسی نسوخته است. از طرف دیگر هم که می گویند ما زندانی سیاسی نداریم واقعا از علت این همه تناقض گویی بی خبریم و نمی دانیم چه در سر دارند و چکار می خواهند انجام دهند؟"


نگار به روحیه عالی اعضای دربند خانواده اش اشاره می کند و تصریح می کند: "با تمام این سختی ها اما خوشحالم که روحیه آنها بسیار عالیست. محمد جواد برادر کوچکم نزدیک سه ماه است که برای اجرای حکمش به زندان رفته است. اما با وجودی که سنش کم است از روحیه خوبی برخوردار است. مادرم بخاطر اینکه مادربزرگم آلزایمر دارد و باید از او نگهداری کند نمی تواند هر هفته به ملاقات فرزندانش بیاید. هر دفعه که به ملاقات محمد جواد می روم می گوید که به مادر بگو خیالش راحت باشد زیرا اصلا احساس نمی کنم که به زندان آمده ام بلکه حس این را دارم که به یک دانشگاه بزرگ وارد شده ام و از بزرگانی که در اینجا محبوسند آموزش می بینم."
خانواده شاه پری با گلایه از این شرایط سخت در خصوص ابوالفضل می گوید: "ابوالفضل 335 روز است که در زندان بسر می برد و هر چه برای مرخصی او اقدام کردیم و نامه نوشتیم تاکنون بی پاسخ مانده است و اطلاعات تایید نمی کند که او به مرخصی بیاید. آخرین چیزی که روی پرونده ابوالفضل نوشته شده این است که او نیازی به مرخصی ندارد. واقعا نمی دانیم آیا آنها باید تشخیص دهند که او به مرخصی نیاز دارد یا اینکه در قانون آمده که مرخصی از حقوق اولیه یک زندانی است؟ ابوالفضل یک فرزند چهار ساله دارد که خیلی بی تابی می کند و هر جا می رویم می گوید بابای من کو؟ چطور جواب این بچه را می خواهند بدهند؟ حالا مهر ماه با استفاده از آزادی مشروط با توجه به گذراندن نیمی از دوران محکومیتش باید آزاد شود و امیدواریم بتواند از حق طبیعی و قانونی خود استفاده کند. اما علی رغم این دشواری ها ابوالفضل روحیه عالی دارد و رفتن به زندان را نوعی افتخار می داند که در کنار مردان بزرگ زندگی کرده و درس می آموزد."
شاه پری در پایان خطاب به ریاست قوه قضاییه بیان می کند: "آقای لاریجانی که می گویند ما زندانی سیاسی نداریم، پس لطفا عزیزان ما را آزاد کنند. اینها نه دزد و نه قاچاقچی مواد و نه خلافکار هستند، تنها به جرم فعالیت های فرهنگی و سیاسی الان در زندان بسر می برند. پس حالا که ادعا می کنند زندانی سیاسی نداریم عزیزان ما را آزاد کنند تا به آغوش خانواده هایشان بازگردند و خانواده و فرزندانشان اینقدر متحمل رنج و مشکل نباشند."
گفتنی است، چندی پیش نگار شاه پری در شرایط بسیار دشوار در غیاب همسرش بهمن صادقی نور فرزند خود (کوروش) را بدنیا آورد. وی بهمراه برادرانش ابوالفضل و محمد جواد شاه پری و مجتبی احمدی و کوروش کوهکن و عارف درویش و ناصر آذرنیا و نادر بابایی و علی اکبر موسوی و محسن جوادی افضلی نیز بازداشت و هر کدام به چندین سال حبس محکوم شدند. نگار شاهپری هم اکنون با قید وثیقه آزاد است.

ابراهیم بابایی زیدی که از جانبازان جنگ ایران و عراق است به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «اخلال در نظم عمومی» از طریق شرکت در تظاهرات به تحمل شش سال و نیم حبس در زندان اوین محکوم شده است. این زندانی سیاسی از مشکلات جسمی متعددی رنج می برد.

یکی از نزدیکان او می گوید: " ابراهیم بابایی به شش سال و نیم محکوم شده است که اول اجرای حکمش بطور غیرمنتظره او را به زندان رجایی شهر منتقل کردند اما الان حدود یکماه است که به بند 350 منتقل شده است و نتوانسته به مرخصی بیاید."
گفتنی است، انجمن فرهنگی فرزندان ایران بزرگ از سال ۱۳۸۴ با هدف حفظ تمامیت ارضی و میراث فرهنگی کشور و برگزاری جشن ها و مناسبت های ملی فعالیت های خود را آغاز کرده است. اعضای این انجمن در جریان اتفاقات پس از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ حمایت خود را از جنبش سبز اعلام کردند و از بهمن ۸۸ تاکنون مورد تهدید و بازداشت های پی در پی از سوی ماموران اطلاعاتی و امنیتی قرار گرفته اند.
ابراهیم بابایی ۶ سال و ۶ ماه حبس تعزیزی با ۷۴ ضربه شلاق و ۳۰۰ هزار تومان جزای نقدی، محسن صادقی نور ۴ سال و ۶ ماه حبس تعزیزی با ۷۴ ضربه شلاق و ۱۰۰ هزار تومان جزای نقدی، مهدی کوهکن ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیزی با ۱۴۸ ضربه شلاقو ۵۰۰ هزار تومان جزای نقدی، محسن جوادی افضلی ۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری با ۷۴ ضربه شلاق، ناصر آذرنیا ۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری با ۷۴ ضربه شلاق، مجتبی احمدی ۶ سال حبس تعزیزی، ابوالفضل شاه پری ۲ سال و ۶ ماه چبس تعزیری با ۷۴ ضربه شلاق، محمد جواد شاه پری ۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری با ۷۴ ضربه شلاق و عارف درویش یک سال حبس تعزیری و ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان جزای نقدی احکام این فعالان فرهنگی محبوس در زندان اوین است.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • رفتن ژیلا بنی یعقوب برای اجرای حکم خود به زندان اوین
 • اجرای حکم ۴ سال زندان مسئول ستاد میرحسین در ساوه
 • انتقال ۹ هزار زندانی از زندان‌های کرج به ورامین
 • دومین موج آزادی زندانیان؛ ۲۰ هزار زندانی به خانه هایشان باز می گردند
 • آنها که آزاد شدند؛ آنها که در زندان ماندند
 • تایید حکم 10 سال زندان امید کوکبی فیزیکدان زندانی در دادگاه تجدید نظر
 • آزادی تعدادی از زندانیان سیاسی پس از انتخابات + خبر تکمیلی
 • راه‌اندازی ضابط ویژه خانواده!!!
 • ورود سالانه 800 هزار نفر به زندان‌ های کشور
 •  
  آخرین اخبار
 • علت توقف رسیدگی به پرونده فساد معاون اول احمدی‌نژاد، مصالح نظام است/ پورمحمدی: ما سرباز ولایتیم
 • ناکامی اجلاس غیرمتعهدها؛ واقعیتی که حاکمان ایران به خوبی از آن مطلع‌اند
 • یادداشت همسر نسرین ستوده: دو سال از بازداشت بی مرخصی نسرین گذشت
 • هاشمی رفسنجانی: صدای متحجران که موافقت جمهوریت نبودند، از ابتدای انقلاب هم بلندتر شده
 • افزایش ۴۵ در صدی قیمت مصالح ساختمانی
 • قیمت کاغذ در عرض هشت ماه سه برابر افزایش یافته است
 • ابلاغ طرح جامع پدافندی از سوی آیت الله خامنه ای
 • توجیه ضرغامی برای مناظره انتخاباتی و جیگر/مترجم خسته بود، جای سوریه گفت بحرین!!
 • افشاگری عجیب گلپور علیه معاون اول احمدی نژاد
 • سید عباس نبوی: با حکم حکومتی رهبری جلوی محکمه رفتن ده پرونده سنگین دولتی ها گرفته شد/البته به این معنی نیست که رهبری جلوی محاکمه را گرفته اند!!!
 • حکم "مه‌آفرید خسروی"، متهم اصلی اختلاس بزرگ به وکیل وی ابلاغ شد
 • سوختگی شدید دو کارگر در کارخانه مشهد نخ
 • كسی نیست كه بپرسد برای چه تیراژ كتاب‌ها زیر 1000 نسخه آمده است/مطبوعات به شكل وحشت‌انگیزی مورد دل‌زدگی جامعه قرار دارند
 • نهاوندیان: باید در راه اندازی بورس ارز اعتماد بخش خصوصی را جلب کرد
 • علی لاریجانی: ایران تاکنون عملیات نظامی در سوریه نداشته است/ کشورهای عربی نگران دموکراسی سوری هستند!!!
 • جوادی حصار: اصولگرایان با عملكرد فعلی خود در اداره كشور در جایگاه تعیین شروط برای اصلاح‌طلبان نیستند
 • معاون اقتصادی بانک مرکزی: اسامی بدهکاران بانکی منتشر می شود
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز
 • سکه 822 هزار تومان/ دلار 2139 تومان
 • مصوبه‌ انحلال شركت صادرات گاز لغو شد
 •