به روز شده: ۱۷:۲۳ تهران - جمعه ۱۳ مرداد ۱۳۹۱

پیامد انتصاب رییس جدید اوین؛ تشدید فشارعلیه زندانیان سیاسی

امروز: سلامت زندانیان سیاسی در ایران تهدید می‌شود. این نگرانی خانواده زندانیان سیاسی است که اعضای خانواده در بندشان این روز‌ها برای درمان و انتقال به بیمارستان و مراکز درمانی با دشواری‌های بسیاری روبرو هستند. مسوولان زندان اوین برای انتقال زندانیان به بیمارستان از دستبند استفاده می‌کنند. همین سبب شده است که بسیاری از زندانیان سیاسی رنج بیماری را به انتقال با دستبند به بیمارستان ترجیح دهند.
ابوالفضل قدیانی، عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین که هم اکنون در زندان اوین است، اعلام کرده است که در اعتراض با این بدرفتاری‌ها اعتصاب غذا خواهد کرد. وب سایت کلمه گزارش داده است که مسوولان زندان اوین برای انتقال این زندانی با دستبند به بیمارستان، او را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.
او پیش از این در زندان دچار حمله قبلی شده است و بر اساس اعلام کمیسیون پزشکی باید به مدت چهار ماه از مرخصی استعلاجی استفاده کند. اما مسوولان زندان نه تنها با مرخصی او موافت نمی‌کنند بلکه او را برای انتقال به بیمارستان مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.
قدیانی که پیش از این به یک سال زندان محکوم شده است به دلیل نوشتن نامه انتقادی به رهبر جمهوری اسلامی، هم اکنون یک پرونده باز دیگر در دادگاه انقلاب دارد. اعضای خانواده او به وب سایت کلمه گفته‌اند که تعدادی از مأموران زندان به فرماندهی شخصی به نام محمد عطاری و در حضور رشیدی مسؤل زندان او را مورد ضرب وشتم قرار داده‌اند و به زور کت از تنش درآورده و دستبند زده به بیمارستان منتقل کرده‌اند.

پیش از این عبدالفتاح سلطانی، وکیل زندانی، از انتقال با دستبند به بیمارستان خودداری کرده بود. مائده سلطانی، دختر او در نامه‌ای به دادستان تهران نسبت به بدرفتاری‌های صورت گرفته با پدرش اعتراض کرد. او در این نامه نوشته است: "پس از روی کار آمدن‌ رییس جدید کل زندان به نام رشیدی که از کرمانشاه به تهران منتقل شده و خدابخشی نمایندهٔ دادستان که قبلا قاضی اجرای احکام بود و اینک مامور رسیدگی به امور زندانیان و مسئول پاسخگویی به خانواده‌های زندانیان در دادستانی است، کارشکنی‌ها بیشتر شده است که عدم انتقال پدرم به بیمارستان از آن جمله است."

مائده سلطانی با بیان اینکه پدرش از بیماری‌های گوارشی و عارضه کم خونی رنج می‌برد، از دادستان تهران پرسیده است: "در کدامیک از احکام وی نوشته شده زندان با بیماری و اعزام با دستبند که اکنون پدرم را با انواع بیماری‌ها با دستبند به پزشک اعزام می‌کنید؟ اگر فردا روزی خود شما به زندان درافتید و با دستبند به بیمارستان اعزامتان کنند نخواهید گفت «آیا تا به حال دیده‌اید یک روحانی و یا قاضی را دست بسته به بیمارستان برده باشند چه رسد به دادستان»؟"
او در پایان از دادستان خواسته است که ممنوعیت دستبند را طبق تبصره یک ماده ۲۲۲ آئین نامه زندان‌ها را به مسوولان زندان گوشزد کند و با مرخصی و یا انتقال پدرش بدون دستبند به بیمارستان موافقت کند. همچنین خانواده زندانیان سیاسی در بیانیه‌ای نسبت به تشدید بد رفتاری و برخوردهای رئیس جدید زندان اوین با زندانیان اعتراض کرده‌اند.

این خانواده با بیان اینکه اقدامات ضدحقوق بشری مانند استفاده از دست بند و پابند برای انتقال زندانیان سیاسی به بیمارستان‌ها و دیگر مراکز درمانی و تفتیش‌های حرمت شکنانه، باردیگر خوی برده داران دوره جاهلیت و قرون وسطی را به یادمان آورد که حقارت و دون مایگی خود را با تحقیر انسان‌های دیگر فرو می‌پوشاندند، به مسوولان زندان هشدار داده‌اند که پیش از اینکه شاهد اقدامات عملی ما در مقابله با بدرفتاری‌هایشان با زندانیان سیاسی و خانواده‌های آنان باشند و پیش از اینکه نام‌هایشان به لیست سیاه دلانِ بدکردارِ تاریخ اضافه شود، به خود آمده حداقل حقوق زندانی را در مورد این عزیزان اعمال دارند که در غیراین صورت پرداخت هزینه‌های بعدی برعهده خودشان است. آنان در پایان بیانیه خود اعلام کرده‌اند که در صورت لزوم در باره این بدرفتاری‌ها در دادگاه صالح شهادت خواهند داد.

رئیس زندان دیزل آباد به اوین رسید
بد رفتاری با زندانیان سیاسی در زندان اوین پس از آن شدت یافته است که علی اشرف رشیدی، رئیس سازمان زندان‌های کرمانشاه به تهران و زندان اوین منتقل شده است. پیش از این گزارش‌های متعددی از بدرفتاری او در زندان دیزل آباد کرمانشاه با زندانیان منتشر شده است. کریم رحمانی که سال ۸۵ در کرمانشاه بازداشت شده و دو سال پیش از زندان آزاد شده است، زندان دیزل آباد کرمانشاه را آخر دنیا توصیف کرده است.
بر اساس گزارش او که در پایگاه خبری هرانا منتشر شده است، زندانیان سیاسی در دیزل آباد کرمانشاه به شدت از سوی حفاظت اطلاعات زندان و زندانیان جرایم مواد مخدر و تجاوز به عنف تحت فشار قرار دارند. او نوشته است که زندانیان جرائم مواد مخدر برای اینکه در زندان از آزادی عمل بیشتری برخوردار باشند، با همکاری مسوولان زندان، به اذیت و آزار زندانیان سیاسی می‌پردازند. به گفته او، زندانیان سیاسی در زندان دیزل آباد در بند عمومی و کنار زندانیان محکوم به اعدام، مته‌مان به قتل و قاچاقچیان مواد مخدر نگهداری می‌شوند.
علی اشرف رشیدی سال گذشته، حضور نیروی انتظامی و یگان ویژه در زندان را نشانه زندانبانی اسلامی دانسته و گفته بود: حضور مقتدرانه یگان حفاظت در زندان‌ها هیچ منافاتی با امور اصلاحی و تربیتی ندارد و پرسنل انتظامی، خود زمینه‌ساز و مروج امور اصلاحی و پیشگیرانه هستند.

سال گذشته نیز یکی از شهروندان کرمانشاه که دوران خدمت سربازی خود را در زندان دیزل آباد کرمانشاه سپری کرده بود، از برخورد تحقیر آمیز مسوولان زندان با زندانیان سیاسی و جرائم عادی در این زندان پرده برداشت. این گمانه زنی وجود دارد که رشیدی در راستای افزایش فشار بر زندانیان سیاسی به تهران و زندان اوین منتقل شده است.
برخورد تحقیر با زندانیان جرم است

مهناز پراکند، وکیل دادگستری در گفت‌و‌گو با جرس می‌گوید: "حفظ سلامت زندانیان وظیفه و تکلیف سازمان زندان‌ها و مسوولان زندان‌ها است. او می‌گوید: طبق آئین نامه سازمان زندان‌ها، این سازمان موظف است که هر ماه همه زندانیان را به لحاظ سلامت کنترل کند و چنانچه زندانی دچار بیماری شده باشد باید امکان درمان او را فراهم کند".

به گفته او، "طبق ماده ۱۰۲ آئین نامه سازمان زندان‌ها چنانچه یک زندانی در زندان دچار بیماری شود و امکان درمان آن در داخل زندان وجود نداشته باشد، مسوولان موظف هستند که او را به بیمارستان و مراکز درمانی منتقل و تمامی هزینه درمان او را تقبل کنند و یا به او مرخصی استعلاجی دهند و ایام مرخصی را جزء دوران زندان محاسبه کنند".
او در باره انتقال زندانیان با دستبند به بیمارستان هم می‌گوید: "بر اساس آئین نامه و مقرارات سازمان زندان‌ها، مامورین نقل و انتقال زندانیان به محاکم قضایی و مراکز درمانی مسوولیت نگهداری زندانیان را بر عهده دارند و هیچ کجای این آئین نامه نمی‌توان برداشت کرد که باید با دستبند و پای بند زندانی را منتقل کنند".

او تاکید می‌کند که "هر گونه تحقیر، توهین و ضرب شتم زندانی از سوی مسولان زندان جرم و قابل پیگیری است و مسوولان زندان و ماموران انتقال حق ندارند که زندانی را تحقیر کنند و یا او را مورد ضرب و شتم قرار دهند و چنانچه این اتفاق رخ دهد، زندانی می‌تواند از آن‌ها به مراجع قضایی شکایت کند و وظیفه دستگاه قضایی است که با خاطیان برخورد کند".

این حقوقدان می‌گوید: "به نظر می‌رسد که اراده‌ای فرا‌تر از قانون و آئین نامه‌های سازمان زندان‌ها به مسوولان این اختیار را داده است که زندانیان را تحت فشار قرار دهند. مسوولان زندان‌ها در این باره سلیقه‌ای برخورد می‌کنند و اصلا متکی به قانون نیستند‌‌ همان طور که قضات دادگستری هم سلیقه‌ای و فرا‌تر از قانون برخورد می‌کنند".
پراکند در پایان می‌گوید: "پیش از این، با توجه به اینکه موکلان سیاسی در زندان‌های رجایی شهر و اوین داشتم، تا قبل از انتخابات سال ۸۸، این گونه با زندانیان سیاسی برخورد نمی‌کردند اما به نظر می‌رسد که پس از انتخابات برخوردهای این چنینی در زندان تشدید شده است".

در سه سال گذشته، مسوولان سازمان زندان‌ها از انتقال بسیاری از زندانیان سیاسی بیمار به مراکز درمانی خودداری کرده‌اند. خودداری مسوولان زندان اوین از انتقال هدی صابر در سال گذشته، به درگذشت او در زندان انجامید. هم اکنون این نگرانی وجود دارد که مسوولان زندان اوین، این رفتار را با ابوالفضل قدیانی که هشت ماه پیش حکم یک ساله‌اش به پایان رسیده و تنها به خاطر نگارش نامه به رهبر جمهوری اسلامی، همچنان زندانی است، تکرار کنند.

منبع: جرس- حمید مافی-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • رفتن ژیلا بنی یعقوب برای اجرای حکم خود به زندان اوین
 • اجرای حکم ۴ سال زندان مسئول ستاد میرحسین در ساوه
 • انتقال ۹ هزار زندانی از زندان‌های کرج به ورامین
 • تایید حکم 10 سال زندان امید کوکبی فیزیکدان زندانی در دادگاه تجدید نظر
 • ورود سالانه 800 هزار نفر به زندان‌ های کشور
 • خانواده فعالان فرهنگی دربند از قول مسوولان اعلام کردند؛ مرخصی رفتن زندانیان تابع سیاست های خاصی است
 • ساخت ۸ زندان جدید در شهرهای بزرگ/ شرایط زندان ها استاندارد است
 • محکومیت یه فعال کارگری به سه سال زندان
 • ۲۸ زندانی سیاسی کرد در خطر اعدام
 •  
  آخرین اخبار
 • علت توقف رسیدگی به پرونده فساد معاون اول احمدی‌نژاد، مصالح نظام است/ پورمحمدی: ما سرباز ولایتیم
 • ناکامی اجلاس غیرمتعهدها؛ واقعیتی که حاکمان ایران به خوبی از آن مطلع‌اند
 • یادداشت همسر نسرین ستوده: دو سال از بازداشت بی مرخصی نسرین گذشت
 • هاشمی رفسنجانی: صدای متحجران که موافقت جمهوریت نبودند، از ابتدای انقلاب هم بلندتر شده
 • افزایش ۴۵ در صدی قیمت مصالح ساختمانی
 • قیمت کاغذ در عرض هشت ماه سه برابر افزایش یافته است
 • ابلاغ طرح جامع پدافندی از سوی آیت الله خامنه ای
 • توجیه ضرغامی برای مناظره انتخاباتی و جیگر/مترجم خسته بود، جای سوریه گفت بحرین!!
 • افشاگری عجیب گلپور علیه معاون اول احمدی نژاد
 • سید عباس نبوی: با حکم حکومتی رهبری جلوی محکمه رفتن ده پرونده سنگین دولتی ها گرفته شد/البته به این معنی نیست که رهبری جلوی محاکمه را گرفته اند!!!
 • حکم "مه‌آفرید خسروی"، متهم اصلی اختلاس بزرگ به وکیل وی ابلاغ شد
 • سوختگی شدید دو کارگر در کارخانه مشهد نخ
 • كسی نیست كه بپرسد برای چه تیراژ كتاب‌ها زیر 1000 نسخه آمده است/مطبوعات به شكل وحشت‌انگیزی مورد دل‌زدگی جامعه قرار دارند
 • نهاوندیان: باید در راه اندازی بورس ارز اعتماد بخش خصوصی را جلب کرد
 • علی لاریجانی: ایران تاکنون عملیات نظامی در سوریه نداشته است/ کشورهای عربی نگران دموکراسی سوری هستند!!!
 • جوادی حصار: اصولگرایان با عملكرد فعلی خود در اداره كشور در جایگاه تعیین شروط برای اصلاح‌طلبان نیستند
 • معاون اقتصادی بانک مرکزی: اسامی بدهکاران بانکی منتشر می شود
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز
 • سکه 822 هزار تومان/ دلار 2139 تومان
 • مصوبه‌ انحلال شركت صادرات گاز لغو شد
 •