به روز شده: ۱۴:۲۳ تهران - یکشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۱

مقاله موسویان در رویترز: به این 20دلیل به ایران حمله نکنید

امروز: دیپلماسی ایرانی: حسین موسویان سخنگوی سابق هیات مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران است که در حال حاضر به عنوان پژوهشگر با مرکز وودرو ویلسون دانشگاه پرینستون همکاری می‌کند. وی در یادداشتی که رویترز آن را منتشر کرده است دلایلی برای عدم اقدام نظامی علیه ایران را بر می‌شمرد.

این روزها اختلافات میان اسراییل و ایالات متحده در ارزیابی اهداف و توانایی‌های هسته‌ای ایران با جزییات در اخبار شرح داده می‌شود. با آنکه به نظر می‌رسد ایالات متحده آمریکا در حال حاضر برخلاف اسراییل میل آشکاری به اقدام نظامی علیه ایران ندارد، باراک اوباما رییس‌جمهور آمریکا از هیچ اقدامی برای پیشگیری از دستیابی ایران به توانایی تولید سلاح هسته‌ای در زمان دلخواه فروگذاری نکرده است.

تلاش‌های باراک اوباما بر ضد ایران از تمامی روسای جمهوری پیشین بیشتر بوده و شکی نیست که دولت او بیشترین آسیب را به ایران رسانده است. رییس‌جمهور اوباما جهان را بسیج کرده است تا بی‌سابقه‌ترین و سختگیرانه‌ترین تحریم‌ها را علیه ایران وضع کنند. او حتی از اولین ماه‌های حضورش در مقام ریاست‌جمهوری مخفیانه دستور بیشتر شدن استفاده مستمر آمریکا از سلاح‌های سایبری علیه ایران را صادر کرد و در عین حال مرتب تهدید به استفاده از نیروی نظامی می‌کرد.
با اینکه به نظر من راه انداختن جنگ علیه ایران احمقانه خواهد بود، نمی‌توانم احتمال آن را به کل رد کنم. به این 20 علت، حمله به ایران فکر خوبی نیست:

1- در میان کشورهای مسلمان، ایران پیشرو درخواست برای برچیدن سلاح‌های هسته‌ای است و از نظر مذهبی نیز خود را مقید به عدم استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی کرده است. رهبر ایران فتوایی صادر کرده است که طبق آن تولید، انبار کردن و استفاده از انواع سلاح‌های کشتار جمعی حرام است.

2- در دهه گذشته، آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای با بیش از چهار‌هزار ساعت بازرسی بارها اعلام کرده است که هیچ نشانی از انحراف برنامه هسته‌ای ایران به سمت تولید سلاح وجود ندارد.

3- سازمان ملی برآوردهای امنیتی (National Intelligence Estimate) ایالات‌ متحده کماکان بر این باور است که ایران سلاح هسته‌ای و تصمیمی بر ساخت این سلاح ندارد و در آستانه دستیابی به آن نیست. جامعه بین‌الملل نیز این نظر را قبول دارد.

4- حمله ایالات متحده به ایران فرآیند عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای را معکوس و ان‌پی‌تی را تضعیف می‌کند. از آنجا که ایالات متحده عضو ان‌پی‌تی و کشوری با بیش از پنج‌هزار کلاهک هسته‌ای است، تهدید هسته‌ای علیه کشوری غیرهسته‌ای اعتبار ان‌پی‌تی را به شدت کاهش خواهد داد.
5- اگر اسراییل بخواهد به تنهایی به ایران حمله کند، عواقب آن برای ان‌پی‌تی حتی از این هم فاجعه‌بارتر خواهد بود؛ زیرا اسراییل عضو پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای نیست و این حالت یعنی تهدید کشور بدون سلاح‌های هسته‌ای از جانب کشوری هسته‌ای. در آن صورت حمله اسراییل ان‌پی‌تی را از موضوعیت و اعتبار خواهد انداخت و هرگونه تلاش برای منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را بی‌فایده خواهد کرد.

6- حمله نظامی نه تاسیسات هسته‌ای ایران را به صورت کامل نابود و نه تاخیر قابل‌توجهی در برنامه هسته‌ای‌اش ایجاد می‌کند.

7- در صورت حمله، ایران از ان‌پی‌تی کنار خواهد کشید، مذاکرات هسته‌ای با طرف‌های بین‌المللی را تعلیق خواهد کرد، بازرسان را از تمامی تاسیسات هسته‌ای بیرون خواهد راند و در خفا برنامه هسته‌ای‌اش را پیگیری خواهد کرد.

8- حمله اسراییل یا ایالات متحده به ایران، امید به آشتی میان تهران و واشنگتن را برای دهه‌ها به تعویق خواهد انداخت.

9- تردیدی نیست که در صورت وقوع هرگونه حمله، تمامی جناح‌های سیاسی ایران زیر یک پرچم برای دفاع از سرزمین، اصول، هویت و حقوق خود و برای مقابله با تهدیدهای امنیتی، متحد خواهند شد.
10- تلاش‌های رییس‌جمهور اوباما برای بهبود روابط با دنیای اسلام یکی از مهم‌ترین اهداف سیاست خارجی آمریکاست. اوباما در سخنرانی چهار ژوئن 2009 خود در شهر قاهره نیز بر این مساله تاکید کرد و خواستار «شروعی تازه» در رابطه میان ایالات متحده آمریکا و مسلمانان شد. هرگونه حمله به ایران از سوی ایالات متحده آمریکا و اسراییل، احساسات ضدآمریکایی را در دنیای اسلام و چه بسا در دیگر نقاط جهان بر خواهد انگیخت.

11- حتی در حال حاضر هم دو جنگ افغانستان و عراق فشار زیادی را بر بودجه ایالات متحده آمریکا می‌آورند. تلاش برای آغاز سومین جنگ در زمانی که ایالات متحده تلاش می‌کند خود را از خطر فروپاشی اقتصادی دور نگه دارد، واقع‌بینانه نیست.

12- انتقال امن انرژی از تنگه استراتژیک هرمز به خطر خواهد افتاد و ممکن است قیمت نفت به بشکه‌ای 200 تا 300 دلار برسد.

13- موقعیت آمریکا در خاورمیانه از چند جبهه تحت فشار فزاینده است. نظم سیاسی در برخی کشورهای طرفدار آمریکا مانند مصر، تونس، یمن و لبنان در حال تغییر و روگردانی از ایالات متحده است. در صورت حمله به ایران، این روند شدت خواهد گرفت و وزنه نفوذ و قدرت به نفع تهران سنگینی خواهد کرد.

14- ایران دایره نفوذ و امکانات فراوانی در سرتاسر خاورمیانه دارد که در صورت حمله نظامی از آنها استفاده خواهد کرد. قوای نظامی ایران هم از منابع خود و هم از این امکانات استفاده خواهد کرد تا جبهه درگیری را به سرعت در تمام منطقه و فراتر از آن گسترش دهد.

15- ایران وضعیت را در عراق و افغانستان بسیار پیچیده‌تر خواهد کرد؛ آن هم زمانی که از نیروی نظامی آمریکا بیشتر از توانش کار کشیده شده و قرار است که حضور ارتش آمریکا در دو کشور پایان یابد.

16- امنیت اسراییل برای ایالات متحده اهمیت بسیاری دارد. اگر اسراییل به ایران حمله کند، هر دو کشور ایالات متحده و اسراییل عواقب ناگواری را خواهند کشید. فشار افکار عمومی داخلی به علت درگیری در جنگ، روابط میان دو کشور را پرتنش خواهد کرد. اصطکاک میان ایالات متحده و اسراییل ممکن است در حمایت هر دو حزب اصلی آمریکا از اسراییل خدشه وارد کرده، صحنه سیاسی داخل آمریکا را پیچیده‌تر و امنیت اسراییل را متزلزل کند.

17- اسراییل هم‌اکنون نیز کشوری منزوی به شمار می‌آید. جنگ با ایران این وضعیت را بدتر و رابطه ایالات متحده و اسراییل با دیگر کشورهای منطقه را بیشتر دستخوش تنش خواهد کرد.
18- حتی اگر اسراییل دست به اقدام نظامی یک‌جانبه بزند، ایالات متحده شریک این کشور دانسته خواهد شد و اموال، پایگاه‌ها و نیروهای آن از پاسخ متقابل ایران مصون نخواهند ماند.
19- حمله اسراییل یا ایالات متحده شکاف دیپلماتیک میان آمریکا از یک سو و روسیه، چین و کشورهای غیرمتعهد را به صورت چشمگیری افزایش خواهد داد و حتی ممکن است باعث واگرایی میان واشنگتن و متحدان اروپایی و منطقه‌ای‌اش شود؛ همان‌طور که در هنگام حمله به عراق شاهد این مساله بودیم.

20- راه‌حل دیپلماتیک وجود دارد اما غرب و اسراییل باید رویکرد واقع‌گرایانه‌تری را انتخاب کنند. ایران آماده همکاری بر سر مسایل اصلی و دستیابی به توافقی منصفانه است. سرفصل‌های همکاری عبارت‌اند از ادامه همکاری با آژانس و نگه داشتن غنی‌سازی در سطح پنج‌درصد و دادن اطمینان به جامعه بین‌الملل که ایران قصد ساختن بمب اتم را ندارد.

در مقابل، ایران می‌خواهد که حق مشروعش برای غنی‌سازی به رسمیت شناخته شود؛ همان‌طور که برای دیگر اعضای سازمان به رسمیت شناخته شده است و تحریم‌ها به تدریج برداشته شود. همین کافی است که ایالات متحده و دیگر کشورهای اروپایی رو به توافقی بیاورند که وجهه هر دو طرف را حفظ کند و تلاش‌های اسراییل و دیگر جنگ‌طلبان را برای انحراف این روند متوقف کند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • علی لاریجانی: ایران تاکنون عملیات نظامی در سوریه نداشته است/ کشورهای عربی نگران دموکراسی سوری هستند!!!
 • نصف جمعیت ایران بالای 27 سال سن دارند
 • بسته شدن مرز ایران و عراق به دلیل برگزاری اجلاس غیر متعهد ها
 • گستره تقلب در انتخابات ایران؛ از علیرضا رجایی تا محمدرضا باهنر
 • هیئت اعزامی مجلس شورای اسلامی به سوریه: امنیت سوریه امنیت جمهوری اسلامی است
 • سرلشکر فیروزآبادی از وزارت خزانه‌داری آمریکا شکایت کرد
 • بازداشت سه ایرانی در امارات
 • سخنگوی مرسی: حضور در اجلاس تهران به معنی تغییر سیاست قاهره نیست/رابطه با ایران را از سر نمی‌گیریم
 • سازمان ثبت احوال: امریکا نخستین گزینه مهاجرات ایرانیان است
 •  
  آخرین اخبار
 • علت توقف رسیدگی به پرونده فساد معاون اول احمدی‌نژاد، مصالح نظام است/ پورمحمدی: ما سرباز ولایتیم
 • رفتن ژیلا بنی یعقوب برای اجرای حکم خود به زندان اوین
 • ناکامی اجلاس غیرمتعهدها؛ واقعیتی که حاکمان ایران به خوبی از آن مطلع‌اند
 • یادداشت همسر نسرین ستوده: دو سال از بازداشت بی مرخصی نسرین گذشت
 • هاشمی رفسنجانی: صدای متحجران که موافقت جمهوریت نبودند، از ابتدای انقلاب هم بلندتر شده
 • افزایش ۴۵ در صدی قیمت مصالح ساختمانی
 • قیمت کاغذ در عرض هشت ماه سه برابر افزایش یافته است
 • ابلاغ طرح جامع پدافندی از سوی آیت الله خامنه ای
 • توجیه ضرغامی برای مناظره انتخاباتی و جیگر/مترجم خسته بود، جای سوریه گفت بحرین!!
 • افشاگری عجیب گلپور علیه معاون اول احمدی نژاد
 • سید عباس نبوی: با حکم حکومتی رهبری جلوی محکمه رفتن ده پرونده سنگین دولتی ها گرفته شد/البته به این معنی نیست که رهبری جلوی محاکمه را گرفته اند!!!
 • حکم "مه‌آفرید خسروی"، متهم اصلی اختلاس بزرگ به وکیل وی ابلاغ شد
 • سوختگی شدید دو کارگر در کارخانه مشهد نخ
 • كسی نیست كه بپرسد برای چه تیراژ كتاب‌ها زیر 1000 نسخه آمده است/مطبوعات به شكل وحشت‌انگیزی مورد دل‌زدگی جامعه قرار دارند
 • نهاوندیان: باید در راه اندازی بورس ارز اعتماد بخش خصوصی را جلب کرد
 • جوادی حصار: اصولگرایان با عملكرد فعلی خود در اداره كشور در جایگاه تعیین شروط برای اصلاح‌طلبان نیستند
 • معاون اقتصادی بانک مرکزی: اسامی بدهکاران بانکی منتشر می شود
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز
 • سکه 822 هزار تومان/ دلار 2139 تومان
 • مصوبه‌ انحلال شركت صادرات گاز لغو شد
 •