به روز شده: ۲۱:۱۲ تهران - دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۱

پنجاه روز اعتصاب غذای محمد صدیق کبودوند/جمهوری اسلامی مسئول جان و سلامت کبودوند است

امروز: خانواده و کمپین دفاع از محمد صدیق کبودوند اعلام کرده‌اند که این روزنامه نگار و فعال حقوق بشر در پنجاه و یکمین روز اعتصاب خود وارد اعتصاب غذای خشک شده و قادر به تلکم نیست. در همین زمینه جبهه متحد کرد نیز، طی نامه ای به رئیس قوه قضائیه، خواستار رسیدگی به وضعیت کبودوند شد.

به گزارش جرس، محمد صدیق کبودوند ظهر دوشنبه در واکنش به درخواست های برای توقف اعتصابش اعلام کرد به اعتصاب غذای خشک پایان می دهد اما همچنان در اعتصاب خواهد ماند .

کبودوند از پنجاه روز پیش برای استفاده از حق مرخصی و ملاقات با فرزند بیمار خود دست به اعتصاب غذا زده است. این فعال حقوق بشر بارها اعلام کرده که به دلیل بیماری صعب العلاج فرزندش نیاز است که وی به مرخصی رفته و در کنار وی برای درمان او بکوشد. اما مسئولان قضایی به این خواسته تن نمی دهند.

کمپین دفاع از کبودوند در بیانیه‌ای اعلام کرد که کبودوند از ٢۴ تیرماە اقدام به اعتصاب غذای خشک کرده است.

در این بیانیه با تاکید بر اینکه «جمهوری اسلامی مسئول جان و سلامت کبودوند است و با توجه به شرایط بحرانی وی» از همه افراد و مجامع و نهادهای ملی و بین المللی مدافع حقوق بشر خواسته است تا صدای وی باشند و با اعمال فشار بر جمهوری اسلامی، مقامات حکومت ایران را وادار به موافقت با خواسته‌های انسانی و قانونی رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان نمایند و پایان یافتن اعتصاب پایەگذار سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان را خواستار شوند.

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان هم در بیانیه‌ای جداگانه به نقل از همسر آقای کبودوند، شرایط جسمی و روانی وی را فوق العاده خطرناک توصیف کرده و گفته است که او نیاز به مداوای «فوری» دارد.

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ضمن ابراز نگرانی شدید نسبت وضعیت نگران کننده دبیر زندانی این سازمان از تمامی مسئولان جمهوری اسلامی ایران تقاضا کرده است با توجه به وضعیت جسمی و روحی و روانی وی شرایط آزادی موقت وی را فراهم نمایند.

فرزند کبودوند٬ به دلیل بیماری در بیمارستان بستری است و این زندانی سیاسی خواستار آن است که مسئولان با اعطای مرخصی به او٬ امکان ملاقات با فرزندش را برای وی فراهم کنند.

بنا بر قوانین بین المللی و جمهوری اسلامی مقامات قضایی باید خدمات مورد نیاز درمانی را در اختیار زندانیان قرار دهند.

جلوگیری از اعزام محمدصدیق کبودوند به بیمارستان، به دلیل خودداری وی از زدن دستبند
در پی وخامت وضع جسمانی محمد صدیق کبودوند در اثر اعتصاب غذا، و عفونت و درد کلیه وی، پزشک زندان درخواست اعزام وی به بیمارستان خارج از زندان کرده بود که شعبه مأمور اعزام به دلیل امتناع کبودوند از زدن دستبند، از اعزام وی به بیمارستان خودداری کرد. پس از آن، مسئولان زندان هم دستور به لغو اعزام وی به بیمارستان دادند و بدین ترتیب کبودوند با وجود وخیم بودن وضعیت جسمانی اش به بند ٣۵٠ بازگردانده شد.

واکنش جبهه متحد کرد
در همین زمینه جبهه متحد کرد نامه ای به صادق لاریجانی نوشته و خواستار رسیدگی به وضعیت کبودوند شد.

به گزارش تارنمای انسانیت، در نامه این جبهه به رئیس دستگاه قضایی آمده است: انتشار اخبار نگران کننده در مورد سلامت آقای محمد صدیق کبودوند ، رئیس سازمان حقوق بشر کردستان که بیش از 52روز است در اعتصاب غذا به سر می برد ما را برآن داشت که به عنوان شهروندان این کشور از شما به عنوان ریاست قوه قضائیه درخواست نمائیم به وضعیت بحرانی که جان این هموطن کرد را تهدید می کند ، توجه ویژه نموده و شرایط معالجه و زمینه های شکستن اعتصاب غذای مهلک ایشان را فراهم نمائید .

همچنانکه مستحضر هستید آقای کبودوند که پنجمین سال از محکومیت 11ساله خویش را در زندان طی می کند ، به ناراحتی حاد ریوی مبتلا است و ازعفونت کلیه ها رنج می برد . علاوه براین تا کنون دوبار به سکته دچار شده و مطابق اخبار منتشره پزشکان اعلام نموده اند که معالجه ایشان در شرایط زندان مقدور نیست . از طرف دیگر فرزند ایشان متاسفانه به بیماری صعب العلاجی مبتلا شده است .

از قرار معلوم اعتصاب غذای ایشان به دلیل شرایط نامناسب زندان ، عدم موافقت با معالجه ایشان در بیمارستان و نیز جلوگیری از دیدار با خانواده و فرزند بیمارشان است .

درخواست ما از حضرتعالی تامین برخورداری از حقوق مجرمین عادی و از جمله حق استفاده از مرخصی ، معالجه و دیدار با خانواده برای آقای محمد صدیق کبودوند است .

همچنین از حاکمیت و دستگاه قضایی کشور مصرانه خواستار آنیم که با برآورده کردن خواسته ی این روزنامه نگار و رهانیدن وی از خطری که جان وی را تهدید می کند ، در این روزهای منتهی به ماه مبارک رمضان ، جامعه ی کردستان را از نگرانی و تشویش به درآورند .

از آنجا که کبودوند از چهره های شناخته شده جامعه کردستان بوده و از اعتباری فراسیاسی برخوردار است، مطمئناً برآورده کردن تقاضای این روزنامه نگار کرد، نگاه و اعتماد جامعه را به عقلانیت مقامات قضایی و نیز باور آنها به حرمت و اهمیت جان انسانها از نگاه این دستگاه را تقویت خواهد کرد .

زندگی کبودوند نماد اهمیت جان انسانها در این سرزمین است .

از این روی ما ، ضمن آرزوی سلامت برای فرزند دلبند آقای محمد صدیق کبودوند ، از این فعال مدنی کرد درخواست می کنیم با شکستن اعتصاب غذای خود هدیه ای از نوع داشتن کبودوند را به جامعه ی حقوق بشری، دوستداران خود، مردم کردستان و همه مردم انسان دوست ایران ، ارزانی بخشد.

درخواست خسرو کردپور از محمدصدیق کبودوند برای پایان اعتصاب
خسرو کردپور، روزنامه نگار کرد، طی پیامی خطاب به کبودوند خواستار توقف اعتصاب غذای وی شد:
در خانه، زیر پنجره، گل داد یاس پیر
دست از گمان بدار
با مرگ نحس پنجه میفکن
بودن به از نبود شدن خاصه در بهار...
صدیق جان میدانی زمانی که شاملو این شعر را برای وارطان سرود دیگر خیلی دیر شده بود، چون وارطان رفته بود و ما نمی خواهیم که رفتنی باشی.
صدیق عزیز تو می دانی که کاروان آزادی در دل شبهای تاریک سیاست در ایران، بر کویر آرزوی انسان ایرانی با تمام خستگی و درماندگی، هنوز به دریوزگی نیفتاده و هنوز چون آب، روان و چون جنگل، سبز و آسمان چون اشک، زلالش، بسیار ستاره دارد و راهش را تنها از طریق ستارگان نمی یابد و نمی پیماید......، اگر از تو بخواهیم که ساربان بمانی و ستاره نباشی آیا توقع زیادی است؟
صدیق جان ما که می دانیم وضعیت بیماری ناشناخته فرزند دلبندت و سکوت سیاسیون و بی تفاوتی قفس بانان بیشتر از آنکه درمانده ات کند، راسخ و امیدوارت نموده و ما را چشم به راه... پس بیا و بمان و بشکن،...
نه، خدای ناکرده پیمان را نمی گویم؛ چرا که می دانیم که می دانی عهد مردان شکستنی نیست، اعتصابت را می گویم .
جامعه مدنی و روزنامه نگاری کرد وام دار مردانی از تبار راستان است و ما بر این گمان یقین یافته ایم که تو از همان تباری...
امیدوارم قفس بانان و قفس سازان، وضعیت بسیار بحرانی فرزندت و خودت را درک کرده آرزوی بر بالین و فرزند بودنت را جامه عمل بپوشانند.

حزب دموکرات کردستان
خالد عزیزی، دبیرکل حزب دمکرات کردستان نیز طی فراخوانی خواستار اقدام سراسری برای برون رفت از وضعیت فعلی کبودوند شد.
بنا به گزارش های رسیده، در پیام دبیر کل حزب دموکرات کردستان آمده: از تمامی احزاب و سازمانهای سیاسی و تشکلهای مدنی کردستان می خواهم هرچه‌ سریعتر بطورمتحد، یکصدا و هماهنگ با یکدیگر یک حرکت عمومی و سراسری را در سطح کردستان، ایران و خارج از کشور در حمایت از آقای کبودوند و بمنظور تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی براه اندازند.

ادامه می دهم
محمد صدیق کبودوند روز دوشنبه اعلام کرد "به احترام شما به اعتصاب غذای خشک پایان میدهم اما همچنان در اعتصاب خواهم ماند ."

وی در دیدار با خانواده اش اعلام کرد برای ادای احترام به تمام کسانی که از من درخواست پایان اعتصاب غذا کرده بودند به اعتصاب غذای خشک پایان میدهم اما همچنان در اعتصاب تر خواهم ماند.

وی طی جملاتی اظهار داشت: ضمن تشکر از تمامی اشخاص و احزاب و شخصیتهای سیاسی ، مدنی،دانشجویان مقیم ایران و خارج از کشور و قدر دانی از نگرانی آنها و حسن توجه تمامی شخصیت ها ،سازمان ها ،احزاب و نهاد های بین المللی طی این هفته به اعتصاب غذای خشک پایان میدهم اما برای رسیدن به درخواستهایم که همگی در چارجوب قوانین حقوق بشری و بین المللی و حتی قوانین ایران است همچنان در اعتصاب تر خواهم ماند. باشد که شما همچنان حامی من باشید تا جایی که توان دارم ادامه خواهم داد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • محمدصدیق کبودوند زندانی سیاسی، به اعتصاب ۵۸ روزه خود پایان داد
 • نگرانی از وضعیت کبودوند و نرگس محمدی توسط وزارت خارجه آمریکا
 • کبودوند به اعتصاب غذای خشک خود پایان داد/ حال او همچنان وخیم است، اعتصاب غذای تر او نیز ادامه دارد
 • عدم اعزام محمدصدیق کبودوند به بیمارستان پس از 7 هفته اعتصاب غذا
 • سازمان دفاع از حقوق بشر كردستان: كبودوند را دریابید، وضعیت او به شدت نگران كننده است
 • محمد صدیق کبودوند: به اعتصاب خود ادامه می دهم
 • دهم تیر روز حمایت از محمد صدیق کبودوند
 • مخالفت کبودوند با درخواست معاون دادستان برای شکستن اعتصاب غذا: فقط آزادی
 • پس از دوسال انتظار رخ داد: ملاقات حضوری محمد صدیق کبودوند با همسرش
 •  
  آخرین اخبار
 • سحرخیز در ششمین روز از اعتصاب غذا از خوردن دارو امتناع کرد
 • رحیمی: فقط جمهوری اسلامی غیر متعهد است/اکنون شرایط مدیریت جهانی برایمان فراهم شده است
 • اژه ای: امدادگران مناطق زلزله زده خرابکارند/مشروح نشست خبری
 • علت توقف رسیدگی به پرونده فساد معاون اول احمدی‌نژاد، مصالح نظام است/ پورمحمدی: ما سرباز ولایتیم
 • رفتن ژیلا بنی یعقوب برای اجرای حکم خود به زندان اوین
 • ناکامی اجلاس غیرمتعهدها؛ واقعیتی که حاکمان ایران به خوبی از آن مطلع‌اند
 • یادداشت همسر نسرین ستوده: دو سال از بازداشت بی مرخصی نسرین گذشت
 • هاشمی رفسنجانی: صدای متحجران که موافقت جمهوریت نبودند، از ابتدای انقلاب هم بلندتر شده
 • افزایش ۴۵ در صدی قیمت مصالح ساختمانی
 • قیمت کاغذ در عرض هشت ماه سه برابر افزایش یافته است
 • ابلاغ طرح جامع پدافندی از سوی آیت الله خامنه ای
 • توجیه ضرغامی برای مناظره انتخاباتی و جیگر/مترجم خسته بود، جای سوریه گفت بحرین!!
 • افشاگری عجیب گلپور علیه معاون اول احمدی نژاد
 • سید عباس نبوی: با حکم حکومتی رهبری جلوی محکمه رفتن ده پرونده سنگین دولتی ها گرفته شد/البته به این معنی نیست که رهبری جلوی محاکمه را گرفته اند!!!
 • حکم "مه‌آفرید خسروی"، متهم اصلی اختلاس بزرگ به وکیل وی ابلاغ شد
 • سوختگی شدید دو کارگر در کارخانه مشهد نخ
 • كسی نیست كه بپرسد برای چه تیراژ كتاب‌ها زیر 1000 نسخه آمده است/مطبوعات به شكل وحشت‌انگیزی مورد دل‌زدگی جامعه قرار دارند
 • نهاوندیان: باید در راه اندازی بورس ارز اعتماد بخش خصوصی را جلب کرد
 • علی لاریجانی: ایران تاکنون عملیات نظامی در سوریه نداشته است/ کشورهای عربی نگران دموکراسی سوری هستند!!!
 • جوادی حصار: اصولگرایان با عملكرد فعلی خود در اداره كشور در جایگاه تعیین شروط برای اصلاح‌طلبان نیستند
 •