به روز شده: ۲۱:۵۱ تهران - دوشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۱

معصومه ابتکار: مسئولان اجرايي محيط زيست نباید صرفا برای تامین منافع عده‌اي و پافشاری آنها تصميم گیری کنند

امروز: رئیس سابق سازمان حفاظت محیط زیست گفت: درارتباط با محیط زیست و عرصه‌های طبیعی باید نگاه‌ها معطوف به مصالح بلند مدت کشور باشد و مسئولان اجرايي محيط زيست نباید صرفا برای تامین منافع عده‌اي و پافشاری آنها تصميم گیری کنند.

به گزارش ایلنا، معصومه ابتكار با بيان اينكه ۶ تا ۷ درصد مساحت کل کشور جنگل است، اظهار كرد:‌ در طبقه بندی‌ جهان ايران جز کشورهایی است که میزان پوشش جنگلي كمي دارد البته قدمت جنگل‌های طبیعی كشورمان بر اساس نظر کار‌شناسان ۱ تا ۳ میلیون سال است.

وي با بيان اينكه جنگل‌هاي دست نخورده با دخالت انسان از بين رفتند، تصريح كرد:‌ اگر به سفرنامه هاي موجود نگاهي داشته باشيم، متوجه مي ‌شويم كه مساحت جنگل ها بيش از اين بود اما به تدريج با استفاده بي‌رويه براي مصارف سوخت و بعد مصارف صنعتی مساحت زیادی از جنگل‌های طبیعی ویران شد.

رئيس كميته محيط زيست شوراي شهر تهران با اشاره به اينكه در نیم قرن اخیر نابودي جنگل‌هاي طبيعي شتاب پیدا کرده است، گفت:‌ متاسفانه به دليل بهره برداری تجاری از جنگل‌ها و تخریب آنها براي مقاصدی همچون راهسازی و شهرسازی و توسعه زمين‌هاي کشاورزی شاهد نابودي جنگل‌ها هستيم.

ابتكار از تلاش دولت در دوره هفتم و هشتم براي اصلاح قوانين براي حفظ جنگل‌ها خبر داد و افزود:‌ در قانون برنامه توسعه سوم مساله نظارت بر عرصه‌های طبیعی مراتع وجنگل‌ها با ديدگاه نظارت مستقل مبتنی بر دیدگاه‌های زیست محیطی مطرح شد. همچنين در قانون برنامه سوم و چهارم توسعه نيز در بحث مدیریت پایدار جنگل‌ها مطرح شد.

وي ادامه داد:‌ در نهايت در قانون برنامه چهارم اين موضوع به عنوان یک اصل يعني حفاظت از جنگل‌هاي طبيعي و کاهش بهره برداری تجاری از آنها، تصويب و به سياست اجرايي تبديل شد. بسياري از جنگل‌هاي طبيعي با مصوبات دولتي حفظ شدند و قرار شد تنها از جنگل‌هایي كه انسانها آن را ساخته‌اند، بهره برداري صنعتي و تجاري شود.

رئيس سازمان حفاظت محيط زيست دولت اصلاحات با اشاره به اينكه در شورای عالی محیط زیست در سال ۷۹ ، ۱۰ درصد جنگل‌های طبیعی ایران را به مناطق حفاظت شده قبلی اضافه شد، تصريح كرد:‌ بسياري از اين مناطق به عنوان پارک ملی جنگلی ثبت شدند. در واقع سه پارک ملی جنگلی بزرگ در مناطق البرز مرکزی وشرق ثبت شد و حتي در اين سال بخش هايي از جنگل ابر نيز به مناطقه حفاظت شده افزوده شد.

ابتكار در ادامه از تصويب ممنوعیت بهره برداری از معادن داخل جنگل‌های کشور نيز در اين دولت خبر داد و تاكيد كرد:‌ دولت اصلاحات از بخش صنعت خواست تمامي مباحث فعالیت‌های صنعتی داخل جنگل‌ها را رعايت كند و در صورت فعالیت در معادن جنگل‌ها مي‌بايست با مجوز سازمان محیط زیست رو انجام شود.

معصومه ابتكار با بيان اينكه نبايد به بهانه تعريض بزرگراه‌ها و راه‌هاي جاده اي به محيط زيست به ويژه جنگل‌هاي طبيعي آسيب رساند، گفت: در زماني كه رياست سازمان حفاظت از محيط زيست را بر عهده داشتيم موضوع تعریض جاده ترانزیت تهران- مشهد در داخل پارک ملی گلستان مطرح شد كه به دليل مخالفت ما اين كار در آن زمان صورت نگرفت و حتي قرار شد مسير گردشگردي درپارك ملي گلستان ايجاد شود اما متاسفانه با تغيير دولت تمامي مصوبات دولتي نقض شد و با بي توجهي دولت نهم به مساله زيست محيطي شاهد تعريض جاده شمال شديم .

ابتكار با بيان اينكه تعاملات ما با وزارت راه و ترابري وقت خیلی جدی بود تاكيد كرد: در دفاع از مناطق حساس جنگلی موضع سازمان محيط زيست مخالفت با احداث جاده بود چرا كه در كنار تخریب، دسترسی‌هایی زيادي ايجاد مي‌شد. نمونه مخالفت ما آزاد راه تهران- شمال بود.

وي ادامه داد:‌ متاسفانه در دولت ششم ايجاد اين بزرگراه تصويب شده بود و به پیمانکار اجازه بهره برداری از جنگل‌ها و زمین‌های اطراف جاده برای تامين هزینه ساخت جاده داده شده بود كه اين موافقت با مخالفت جدي در دولت هفتم مواجه شد. بر اساس تصميم جديد در اين دولت مقرر شد كه احداث آزاد راه تهران- شمال با ‌تغییر مسیربه خارج از مناطق جنگلی حساس و بدون هیچ گونه بهره برداری از اراضی اطراف، تنها براي ايجاد دسترسی تامين نیازهای ضروری مثل پمپ بنزین و امکانات دیگر امكانپذير است.

ابتكار با ابراز خوشحالي از اينكه در زمان ریاست وی، محیط زیست موفق شد با تدبير و موضع درست مانع از تخريب جنگل‌هاي مسير آزاده راه تهران ـ شمال شوند، تاكيد كرد:‌ از آنجا كه سازمان حفاظت از محيط زيست به فروش اراضي جنگلي اين مسير رضايت نداد، پيمانكاران ناچار شدند منابع مالي از محل ديگري تامين كنند. با تلاش هاي دولت اصلاحات در بخش جنگل‌هاي طبيعي امروز شاهد آن هستيم كه به راحتي به جنگل ابر براي تعريض جاده تجاوز مي شود و ساخت و ساز‌هاي مجاز و غیر مجاز در اين جنگل صورت مي‌گيرد البته اين ساخت و سازها تنها در جنگل ابر صورت نمي‌گيرد و در ساير جنگل‌هاي شمال ديده مي شود.

وي با بيان اينكه تعرض به حريم جنگل‌ها، اين مناطق را به عرصه‌های شکننده تبديل مي‌‌كنند، گفت:‌ متاسفانه حوادث طبیعی همچون سیل و رانش زمین پيامد اين تعرض‌ها هستند. به گفته كارشناسان وقوع سیل درگلستان به دلیل تخریب جنگل در مناطق بالا دست و ضعف پوشش گیاهی است كه به دليل بهره برداری بی‌رویه از جنگل‌ها و منابع طبیعی رخ مي‌دهد.

رئيس سازمان حفاظت محيط زيست در دولت اصلاحات با بيان اينكه تلاش هاي زيادي براي تصويب مديريت پايدار جنگل‌هاي طبيعي داشتیم كه نسبت به سرانجام آن و اجرايي شدنشان، بي‌اطلاعم، گفت:‌ مصوبه‌ای در شورای عالی محیط زیست با عنوان مدیریت پایدار جنگل‌های طبیعی ایران داشتيم كه شاخص‌هايي را براي حفاظت اين اراضي الزامی کرده بود . اصلا نمی‌دانم اين مصوبه به چه مرحله‌ای رسیده است ولی امیدوارم مدیران مسئول در اين بخش منافع کلان کشور را ببینند و در تصميم‌گيري و اجرا، مسائل مقطعی و گذرا را مد نظر خود قرار ندهند.

وي ادامه داد:‌ مسئولان اجرايي محيط زيست صرفا برای منافع عده‌اي و پافشاری آنها تصميمي نگيرند چرا كه ما تجربیات بدی در این مسائل داريم. اصرار ساخت و ساز میانگذر دریاچه ارومیه نتيجه‌اي جز خشک شدن دریاچه به دليل سیاست‌های مقطعی نداشت. متاسفانه به دليل سياست هاي مقطعي نمایندگان منطقه، بدون رعایت ملاحظات جاده میان گذر کشیده شد و حتي بخش کشاورزی نيز براي جبران نياز خود برداشت بي رويه ی از درياچه داشت و حال مي‌بينيم كه درياچه با بحران جدی مواجه شده است . حال چه کسی باید پاسخ گو باشد.

ابتكار در پايان گفت:‌ درارتباط با محیط زیست و عرصه‌های طبیعی باید نگاه‌ها معطوف به مصالح بلند مدت کشور باشد، کسانی که در جایگاه مدیریت این منابع، محیط زیست نقش سیاست گذاری‌دارند، نمی‌توانند این مسائل را دست کم بگیرند و یا بی‌توجه باشند آن هم در شرایطی که ما فقط ۶ تا ۷ درصد مساحت کشورمان جنگل است.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • معصومه ابتکار: با این پارازیتها سونامی سرطان در راه است
 • معصومه ابتکار: آماري از آسیب‌های اجتماعی يا وجود ندارد یا محرمانه‌اند
 • معصومه ابتکار: وجود شائبه سیاسی جدایی ری از تهران را جدی می‌دانم
 • معصومه ابتکار: محصولات کشاورزی جنوب تهران آلوده است
 • معصومه ابتکار: هیچ نهادی مسئولیت ارسال پارازیت را بر عهده نمی‌گیرد
 • معصومه ابتکار: فعالان محيط زيست براي فاجعه جنگل ابر به ديوان عدالت شكايت كنند
 • فریده ماشینی و جستجوهایش
 • در تکریم علم و آزاد اندیشی
 • شریعتی جاودانه
 •  
  آخرین اخبار
 • سحرخیز در ششمین روز از اعتصاب غذا از خوردن دارو امتناع کرد
 • رحیمی: فقط جمهوری اسلامی غیر متعهد است/اکنون شرایط مدیریت جهانی برایمان فراهم شده است
 • اژه ای: امدادگران مناطق زلزله زده خرابکارند/مشروح نشست خبری
 • علت توقف رسیدگی به پرونده فساد معاون اول احمدی‌نژاد، مصالح نظام است/ پورمحمدی: ما سرباز ولایتیم
 • رفتن ژیلا بنی یعقوب برای اجرای حکم خود به زندان اوین
 • ناکامی اجلاس غیرمتعهدها؛ واقعیتی که حاکمان ایران به خوبی از آن مطلع‌اند
 • یادداشت همسر نسرین ستوده: دو سال از بازداشت بی مرخصی نسرین گذشت
 • هاشمی رفسنجانی: صدای متحجران که موافقت جمهوریت نبودند، از ابتدای انقلاب هم بلندتر شده
 • افزایش ۴۵ در صدی قیمت مصالح ساختمانی
 • قیمت کاغذ در عرض هشت ماه سه برابر افزایش یافته است
 • ابلاغ طرح جامع پدافندی از سوی آیت الله خامنه ای
 • توجیه ضرغامی برای مناظره انتخاباتی و جیگر/مترجم خسته بود، جای سوریه گفت بحرین!!
 • افشاگری عجیب گلپور علیه معاون اول احمدی نژاد
 • سید عباس نبوی: با حکم حکومتی رهبری جلوی محکمه رفتن ده پرونده سنگین دولتی ها گرفته شد/البته به این معنی نیست که رهبری جلوی محاکمه را گرفته اند!!!
 • حکم "مه‌آفرید خسروی"، متهم اصلی اختلاس بزرگ به وکیل وی ابلاغ شد
 • سوختگی شدید دو کارگر در کارخانه مشهد نخ
 • كسی نیست كه بپرسد برای چه تیراژ كتاب‌ها زیر 1000 نسخه آمده است/مطبوعات به شكل وحشت‌انگیزی مورد دل‌زدگی جامعه قرار دارند
 • نهاوندیان: باید در راه اندازی بورس ارز اعتماد بخش خصوصی را جلب کرد
 • علی لاریجانی: ایران تاکنون عملیات نظامی در سوریه نداشته است/ کشورهای عربی نگران دموکراسی سوری هستند!!!
 • جوادی حصار: اصولگرایان با عملكرد فعلی خود در اداره كشور در جایگاه تعیین شروط برای اصلاح‌طلبان نیستند
 •