به روز شده: ۱۶:۳۹ تهران - یکشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۱

كم‌فروشي بنزين در جايگاه‌ها

امروز: در حالي‌كه مسوولان شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي هرگونه كم‌فروشي بنزين در برخي جايگاه‌ها را تكذيب مي‌كنند، رييس اتحاديه جايگاه‌داران علت اين پديده را عرضه بنزين بي‌كيفيت با گاز بيش از حد معمول توسط پالايشگاه ها عنوان مي‌كند.

به گزارش «جام‌جم»، پديده كم‌فروشي بنزين اگرچه موضوع جديدي نيست، اما اين موضوع در فصل گرما به علت تبخير بالاي بنزين ملمو‌س‌تر مي‌شود.

پيگيري‌هاي خبرنگار جام‌جم حاكي از آن است كه برخي جايگاه‌هاي عرضه سوخت به دلايل مختلف از جمله غيراستاندارد بودن تجهيزات، عرضه سوخت را بدرستي انجام نمي‌دهند كه نياز به نظارت مستمر سازمان ملي استاندارد و شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي دارد.

براساس اين گزارش، در برخي جايگاه‌ها مشتريان پس از دريافت بنزين به ميزان مشخص و طي مسافت معيني، بنزين دريافتي را زودتر از موعد معمول به پايان مي‌رسانند كه اين مساله با اعتراض شهروندان مواجه شده است.در برخي موارد نيز با وجود مشخص بودن حجم باك خودروها براي دريافت ميزان مشخص بنزين، بنزيني كه توسط مشتري دريافت مي‌شود، بيشتر از حجم باك آن خودروست!

پس از پيگيري‌هاي خبرنگار ما در اين زمينه، مسئولان شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي به ذكر اين جمله بسنده كردند كه بعيد مي‌دانيم تخلفي صورت بگيرد، زيرا تمام تلمبه‌ها از پلمب لازم برخوردارند و امكان سوءاستفاده يا دست‌كاري در تلمبه‌ها وجود ندارد.

تمام جايگاه​ها بازرسي مي​شوند

در عين حال رضا رييسي‌فر، رييس جايگاه‌داران سوخت در گفت‌وگو با خبرنگار جام‌جم مي‌گويد: طي 20 سال گذشته تمام جايگاه‌ها به تجهيزات سنجش دقيق مجهز شده‌اند و اصطلاح هوافروشي كه بعضا در مواجهه با مشتريان شنيده مي‌شود، شديدا تكذيب مي‌شود، زيرا تلمبه‌ها داراي سيستم شناور هستند و چنانچه كوچك‌ترين منفذي در آنها وجود داشته باشد، تمام سيستم تعطيل مي‌شود و امكان سوختگيري وجود نخواهد داشت.

رييسي‌فر تصريح كرد: آمپرهاي بنزين بسياري از خودروها داراي ايرادهايي است كه بايد اين موضوع در جاي خود بررسي شود و در برخي موارد آمپر خودروها عامل كم و زياد نشان دادن بنزين دريافتي است.

وي به وجود ايراد در باك خودروها اشاره مي‌كند و مي‌گويد: ايراد باك نيز از مسائلي است كه ما همواره گوشزد كرده‌ايم و بايد در جاي خود بررسي شود.

رئيس اتحاديه جايگاه‌داران سوخت با تاكيد بر اين كه كيفيت نامناسب بنزين توليدي پالايشگاه‌ها يكي از عوامل احتمالي كم‌فروشي غيرارادي است، مي‌گويد: بنزيني كه ما از پالايشگاه‌ها دريافت مي‌كنيم بيش از حد معمول گاز دارد و اين گاز باعث مي‌شود حجم زيادي از آن در باك جا بگيرد و يكي از دلايل عدم تطابق بنزين دريافتي با مسافت طي شده وجود گاز بيش از حد معمول در بنزين است.

وي اضافه مي‌كند: به علت تبخير بالاي بنزين در تابستان و وجود اين گاز، بنزين در فصل گرما زودتر از معمول مصرف مي‌شود و اين مساله باعث شده مشتريان تصور كم‌فروشي در جايگاه‌ها را داشته باشند در حالي كه كيفيت نامطلوب بنزين چنين مشكلي را ايجاد كرده است.

وي يكي از راه‌هاي شناخت وجود اين گاز در باك خودروها را شنيده شدن صداي گاز هنگام باز كردن در باك براي سوختگيري ذكر كرد.

رييسي‌فر درباره روش‌هاي بازرسي و كنترل جايگاه‌ها مي‌گويد: علاوه بر آزمايش‌هاي ماهانه مهندسي شركت نفت كه با ظروف مدرج تلمبه‌ها را بازرسي مي‌كنند، كارشناسان سازمان استاندارد نيز هر سه ماه يك بار با ظروف مدرج ويژه‌اي به جايگاه‌ها مراجعه مي‌كنند و اقدام به بازرسي و كنترل تلمبه‌ها كرده و پس از تاييد، برچسب زرد رنگ بازرسي و كنترل را نصب مي‌كنند.

وي از مردم خواست چنانچه تلمبه‌اي را بدون برچسب بازرسي و كنترل در جايگاه‌ها مشاهده كردند، فورا آن را به مراجع ذي‌صلاح يا به سامانه شركت ملي پخش اعلام كنند.

بر اساس اين گزارش سامانه تلفني 09627 پاسخگوي سوالات، پيشنهادات و اعتراض‌ها در شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي است كه به طور شبانه‌روزي فعاليت دارد.

عرضه بنزين با گالن كنار اتوبان‌ها

اين گزارش حاكي است يكي ديگر از تخلفات در عرضه بنزين، فروش بنزين توسط برخي عوامل جايگاه‌ها در خارج از جايگاه‌ها و كنار اتوبان‌هاست كه اين مساله به دنبال شلوغي و بعضا صف‌هاي طولاني در برخي جايگاه‌ها ايجاد مي‌شود و بنزين در گالن‌هاي 20 ليتري با قيمت بالاتر عرضه مي‌شود.

در چنين وضعيتي مشتريان به دليل صف و نوبت طولاني ترجيح مي‌دهند بنزين مورد نياز خود را اين گونه تامين كنند كه گذشته از درستي ميزان بنزين خريداري شده، اين بنزين به قيمت بالاتر به فروش مي‌رسد كه تخلف به شمار مي‌رود.

براساس اين گزارش، پس از اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها و افزايش قيمت سوخت اختلاف‌هايي ميان جايگاه‌داران و شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي درباره ميزان كارمزد جايگاه‌ها در قبال فروش بنزين به وجود آمد.

در حال حاضر 2909 جايگاه عرضه سوخت در سراسر كشور فعاليت دارند كه بنزين را با نرخ‌هاي يارانه‌اي 400 تومان، آزاد 700 تومان، سوپر يارانه‌اي با نرخ 500 تومان و سوپر آزاد با نرخ 850 تومان به فروش مي‌رسانند.

رئيسي‌فر درباره كمبود كارت سوخت آزاد در جايگاه‌ها مي‌گويد: اين موضوع در نشست روز گذشته اتحاديه جايگاه‌داران با مسئولان شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي مطرح شد و مسئولان معتقدند مردم بايد به استفاده از كارت سوخت خودروي خود عادت كنند.

وي دليل اين كمبود را سوزانده شدن كارت‌هاي سوخت آزاد جايگاه‌ها با اتمام بنزين 100 توماني عنوان مي‌كند و مي‌گويد: ما در اين زمينه با مشكلات زيادي از جمله ازدحام در جايگاه‌ها مواجه شده‌ايم، زيرا در حال حاضر بسياري از جايگاه‌ها فاقد اين كارت هستند يا تعداد بسيار محدودي كارت آزاد در اختيار آنها قرار دارد و اين موضوع باعث شده سوختگيري خودروها در زمان طولاني صورت بگيرد و خودروها در نوبت زيادي بمانند.

وي در عين حال تاكيد مي کند، ضرورت دارد دارندگان خودرو هنگام مراجعه براي سوختگيري، كارت سوخت خود را همراه داشته باشند و سوختگيري با كارت خودروها هيچ تفاوتي با كارت جايگاه‌ها نخواهد داشت.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • سهمیه بنزین شهریور 30 لیتر افزایش یافت
 • یک مسئول شرکت ملی نفت: احتمالا قیمت تمام شده بنزین به بالای لیتری 1000 تومان افزایش می یابد
 • قیمت کارت سوخت هم افزایش یافت
 • خبری از بنزین تک نرخی نیست/30 آبان واریز سهمیه آذر
 •  
  آخرین اخبار
 • سحرخیز در ششمین روز از اعتصاب غذا از خوردن دارو امتناع کرد
 • رحیمی: فقط جمهوری اسلامی غیر متعهد است/اکنون شرایط مدیریت جهانی برایمان فراهم شده است
 • اژه ای: امدادگران مناطق زلزله زده خرابکارند/مشروح نشست خبری
 • علت توقف رسیدگی به پرونده فساد معاون اول احمدی‌نژاد، مصالح نظام است/ پورمحمدی: ما سرباز ولایتیم
 • رفتن ژیلا بنی یعقوب برای اجرای حکم خود به زندان اوین
 • ناکامی اجلاس غیرمتعهدها؛ واقعیتی که حاکمان ایران به خوبی از آن مطلع‌اند
 • یادداشت همسر نسرین ستوده: دو سال از بازداشت بی مرخصی نسرین گذشت
 • هاشمی رفسنجانی: صدای متحجران که موافقت جمهوریت نبودند، از ابتدای انقلاب هم بلندتر شده
 • افزایش ۴۵ در صدی قیمت مصالح ساختمانی
 • قیمت کاغذ در عرض هشت ماه سه برابر افزایش یافته است
 • ابلاغ طرح جامع پدافندی از سوی آیت الله خامنه ای
 • توجیه ضرغامی برای مناظره انتخاباتی و جیگر/مترجم خسته بود، جای سوریه گفت بحرین!!
 • افشاگری عجیب گلپور علیه معاون اول احمدی نژاد
 • سید عباس نبوی: با حکم حکومتی رهبری جلوی محکمه رفتن ده پرونده سنگین دولتی ها گرفته شد/البته به این معنی نیست که رهبری جلوی محاکمه را گرفته اند!!!
 • حکم "مه‌آفرید خسروی"، متهم اصلی اختلاس بزرگ به وکیل وی ابلاغ شد
 • سوختگی شدید دو کارگر در کارخانه مشهد نخ
 • كسی نیست كه بپرسد برای چه تیراژ كتاب‌ها زیر 1000 نسخه آمده است/مطبوعات به شكل وحشت‌انگیزی مورد دل‌زدگی جامعه قرار دارند
 • نهاوندیان: باید در راه اندازی بورس ارز اعتماد بخش خصوصی را جلب کرد
 • علی لاریجانی: ایران تاکنون عملیات نظامی در سوریه نداشته است/ کشورهای عربی نگران دموکراسی سوری هستند!!!
 • جوادی حصار: اصولگرایان با عملكرد فعلی خود در اداره كشور در جایگاه تعیین شروط برای اصلاح‌طلبان نیستند
 •