به روز شده: ۱۶:۴۳ تهران - چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۱

اعتراض۲۵ صنف سینمایی به طرح احمدی‌نژاد: خانه سینما را نابود نکنید

امروز: در حالیکه تحت فشار دولتی ها و علی رغم حکم دستگاه قضایی، خانه سینما همچنان دچار تعلیق و عدم فعالیت به سر می برد، ۲۵ صنف سینمایی کشور با انتشار نامه‌ای با طرح احمدی نژاد برای جایگزینی «باشگاه سینمایی» به جای باشگاه سینما مخالفت کردند و این طرح را به معنای نابودی مهمترین تشکل سینماگران دانستند.

به گزارش کلمه، در حالی که رئیس دولت چندی پیش برای حل مشکل وزارت ارشاد با خانه سینما در جلسه شورای عالی سینما پیشنهاد داده بود تشکلی به عنوان «باشگاه سینمایی» از سوی دولت تشکیل شود، فعالان اصناف مختلف سینمایی کشور ضمن مخالفت با این طرح، تصریح کردند: طرح باشگاه سینمایی و یا هر نام دیگری که به تازگی توسط مسئولان سینمایی به عنوان جایگزین خانه سینما مطرح شده،‌‌ همان طرح انحلال خانه سینما است که با بسته‌بندی جدید مطرح می‌شود.

امضاکنندگان این نامه با متهم کردن متولیان این طرح به اینکه "می‌خواهند به جدا سازی اصناف سینمای ایران و پراکنده کردن آن‌ها" بپردازند، با لحنی کنایه‌آمیز نوشته‌اند: "این باشگاه نیازی به هیأت مدیره ندارد که بخواهند به کمک اصناف، اساسنامه آنرا بنویسند، و کاملاً مشخص است که در ‌‌نهایت با یک هیأت امنای دلخواه مسئولان صرفاً به امور کفن و دفن هنرمندان خواهد پرداخت."

به گزارش کلمه، این نامه را می توان واکنش منفی به دعوت وزیر ارشاد از هنرمندان و فعالان سینمایی برای مشارکت در نوشتن اساسنامه باشگاه سینمایی دانست؛ طرحی که احمدی نژاد تصور کرده بود با جا انداختن آن به جای خانه سینما، می توان برای خود در میان سینماگران محبوبیتی دست و پا کند.

اما اکنون فعالان سینمایی نه تنها با کلیت این طرح مخالفت کرده اند، بلکه بار دیگر به حمایت از اطلاعیه هیأت مدیره خانه سینما پرداخته و "مخالفت خود را با این طرح و هر طرحی دیگری که همچنان بر نابودی خانه سینما و کارکردهای آن پافشاری دارد" اعلام کرده‌اند.

خانه سینما هم کمی قبل‌تر در بیانیه‌ای با تاکید بر قانونی بودن فعالیت خود، مصادره عنوان این تشکل صنفی را "غیرقانونی" دانسته و تاکید کرده بود: همان‌گونه که اصناف نمی‌توانند تشکل‌های دولتی تأسیس کنند، مدیران دولتی هم نمی‌توانند نهاد صنفی تأسیس کنند. بنابر‌این هیچ تشکل دولتی نمی‌تواند جایگزین تشکل‌های غیر‌دولتی از جمله خانه سینما یا صنوف سینمایی شود.

به گزارش ایلنا، متن نامه اخیر اصناف سینمایی در مخالف با طرح دولت و حمایت از خانه سینما، بدین شرح است:

طرح باشگاه سینمایی و یا هر نام دیگری که به تازگی توسط مسئولان سینمایی به عنوان جایگزین خانه سینما مطرح شده،‌‌ همان طرح انحلال خانه سینما است که با بسته‌بندی جدید مطرح می‌شود. متولیان این طرح می‌خواهند با جدا سازی اصناف سینمای ایران و پراکنده کردن آن‌ها، خانه را به باشگاهی تبدیل کنند که تنها نامی از خانه سینما را با خود یدک می‌کشد.

این باشگاه نیازی به هیأت مدیره ندارد که بخواهند به کمک اصناف، اساسنامه آنرا بنویسند، و کاملاً مشخص است که در ‌‌نهایت با یک هیأت امنای دلخواه مسئولان صرفاً به امور کفن و دفن هنرمندان خواهد پرداخت.

ما امضاء کنندگان زیر، رؤسای اصناف سینمای ایران، ضمن حمایت از اطلاعیه هیأت مدیره خانه سینما مخالفت خود را با این طرح و هر طرحی دیگری که همچنان بر نابودی خانه سینما و کارکردهای آن پافشاری دارد اعلام می‌داریم و بر این باوریم که تنها شکل حفظ منافع اهالی سینمای ایران حفظ خانه در شکل و شمایل فعلی به عنوان جامعه اصناف سینمای ایران است و اگر ایرادی به اساسنامه و یا موارد دیگری وارد باشد بایستی از طریق اصلاح آن در مجمع عمومی خانه سینما، راه را برای ادامه فعالیت‌های این نهاد ۲۰ ساله هموار کرد.

این نامه به امضای اعضایی از صنوف زیر رسیده است: ۱ - انجمن بازیگران سینمای ایران ۲- انجمن بدلکاران و بازیگران سینمای ایران ۳- انجمن جلوه‌های ویژه ۴- انجمن چهره پردازان۵- انجمن سینمایی فیلم انیمیشن ۶- انجمن صدای سینمای ایران ۷- انجمن طراحان فیلم ۸ - انجمن طراحان فنی و مجریان صحنه ۹- انجمن عکاسان - ۱۰ - انجمن فیلمبرداران - ۱۱ - انجمن کارکنان لابراتوار ۱۲- انجمن گویندگان ۱۳- انجمن مدیران سالنهای سینما ۱۴- انجمن مستندسازان ۱۵- انجمن منشیان صحنه ۱۶- انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ۱۷- شورای عالی تهیه کنندگان ۱۸- کانون تدوین گران۱۹ - انجمن دستیاران فیلمبردار ۲۰- کانون دستیاران و برنامه ریزان ۲۱- کانون کارگردانان ۲۲- کانون آهنگسازان ۲۳- کانون مدرسان ایرانی سینما ۲۴- انجمن تهیه کنندگان مستند ۲۵- انجمن فیلم کوتاه.
این نامه و موضوع آن، از جمله پیامدهای حکم دادگاه برای لغو انحلال خانه سینما است که به چند روز کشمکش بین وزارت ارشاد و مدیران خانه سینما، و در نهایت تعطیلی دوباره خانه سینما منتهی شد. اکنون دولت همچنان اصرار دارد که این تشکل صنفی هنرمندان باید منحل شود، اما مدیران خانه سینما و هزاران هنرمند عضو در آن اصرار دارند که از راه قانونی پیگیر حقوق خود و ادامه فعالیت این نهاد باشند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • وکیل خانه سینما: فعالیت های خانه سینما تو سط هیئت مدیره متوقف شده است
 • نامه اعتراضی 24 صنف سینمایی در ارتباط با انحلال خانه سینما/خانه سینمای ایران را خانه قانونی خود می‌دانیم
 •  
  آخرین اخبار
 • سحرخیز در ششمین روز از اعتصاب غذا از خوردن دارو امتناع کرد
 • رحیمی: فقط جمهوری اسلامی غیر متعهد است/اکنون شرایط مدیریت جهانی برایمان فراهم شده است
 • اژه ای: امدادگران مناطق زلزله زده خرابکارند/مشروح نشست خبری
 • علت توقف رسیدگی به پرونده فساد معاون اول احمدی‌نژاد، مصالح نظام است/ پورمحمدی: ما سرباز ولایتیم
 • رفتن ژیلا بنی یعقوب برای اجرای حکم خود به زندان اوین
 • ناکامی اجلاس غیرمتعهدها؛ واقعیتی که حاکمان ایران به خوبی از آن مطلع‌اند
 • یادداشت همسر نسرین ستوده: دو سال از بازداشت بی مرخصی نسرین گذشت
 • هاشمی رفسنجانی: صدای متحجران که موافقت جمهوریت نبودند، از ابتدای انقلاب هم بلندتر شده
 • افزایش ۴۵ در صدی قیمت مصالح ساختمانی
 • قیمت کاغذ در عرض هشت ماه سه برابر افزایش یافته است
 • ابلاغ طرح جامع پدافندی از سوی آیت الله خامنه ای
 • توجیه ضرغامی برای مناظره انتخاباتی و جیگر/مترجم خسته بود، جای سوریه گفت بحرین!!
 • افشاگری عجیب گلپور علیه معاون اول احمدی نژاد
 • سید عباس نبوی: با حکم حکومتی رهبری جلوی محکمه رفتن ده پرونده سنگین دولتی ها گرفته شد/البته به این معنی نیست که رهبری جلوی محاکمه را گرفته اند!!!
 • حکم "مه‌آفرید خسروی"، متهم اصلی اختلاس بزرگ به وکیل وی ابلاغ شد
 • سوختگی شدید دو کارگر در کارخانه مشهد نخ
 • كسی نیست كه بپرسد برای چه تیراژ كتاب‌ها زیر 1000 نسخه آمده است/مطبوعات به شكل وحشت‌انگیزی مورد دل‌زدگی جامعه قرار دارند
 • نهاوندیان: باید در راه اندازی بورس ارز اعتماد بخش خصوصی را جلب کرد
 • علی لاریجانی: ایران تاکنون عملیات نظامی در سوریه نداشته است/ کشورهای عربی نگران دموکراسی سوری هستند!!!
 • جوادی حصار: اصولگرایان با عملكرد فعلی خود در اداره كشور در جایگاه تعیین شروط برای اصلاح‌طلبان نیستند
 •